Glasba

Seven Days in May: rockersko povezovanje zavesti in podzavesti

Ljubljana, 16. 05. 2018 12.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
1

Seven Days in May pravijo, da so "zasedba brez zgodovine", čeprav je njihov prvenec začel nastajati že leta 2011. V zasedbi so Vojko Šintler, Jani Klavora, Rok Cizelj in Damjan Lebeničnik, ki pravijo, da so žanrsko neobremenjeni in svobodni. Ob bok nedavno izdanega debitantskega albuma, smo jim zastavili nekaj vprašanj.

Seven Days in May so istoimenski prvenec predstavili pred dnevi v Trzinu.
Seven Days in May so istoimenski prvenec predstavili pred dnevi v Trzinu. FOTO: Aleš Košir / FruxDelux

Seven Days in May ste izdali istoimenski prvenec, že prva pesem Kate Moss, pa se zdi kot dobra podlaga za kakšen Tarantinov film, ali kakšen prizor s pregonom avtomobilov ...

V ozadju pisanja pesmi je vedno prisotna vizualizacija določenih slik iz sedanjosti, preteklosti ali prihodnosti. Nekatere slike si seveda sposodiš tudi iz sveta filma. Da bi pesem Kate Moss lahko bila podlaga pri kakšnem Tarantinovem filmu, si vzamemo kot kompliment. Vsekakor ima pesem glasne kitare, iskren vokal in je aranžersko intenzivna. Nekatere značilnosti vsekakor sovpadajo s prvinami Tarantinovega dramaturškega loka in smo veseli vzporednice.

Koliko ima vaše ime zveze z istoimenskim romanom oz. s filmom Johna Frankenheimerja iz leta 1964, od kod pravzaprav simbolika imena?

Navduševanje nad filmskim žanrom vesterna in igralcem Burtom Lancasterjem je sprožilo globlje raziskovanje njegove obsežne filmografije. Naslov filma Seven Days In May iz leta 1964 je bila prva in edina izbira tudi zaradi 7.5.2011, ko je začel nastajati prvi in istoimenski album skupine Seven Days In May. 

"Vse in vsi smo rock'n'roll, ker je glasba preprosto orodje za povezavo človekove zavesti in podzavesti."
"Vse in vsi smo rock'n'roll, ker je glasba preprosto orodje za povezavo človekove zavesti in podzavesti." FOTO: Aleš Košir / FruxDelux

Zakaj pravzaprav Kate Moss, Paul Weller (The Jam, The Syle Councill) in nenazadnje Sasha Grey (nekdanja pornozvezda), je vsak član benda napisal skladbo o nekom, ki ga je oboževal, ga še obožuje ali gre za poseben tematski koncept?

O Kate Moss in Sashi Grey se ni težko zediniti, da ju obožuje celoten moški svet. Dvoma ni. Ženski svet si lasti drugačno estetiko in gre v primeru deklet predvsem za estetiko že videne lepote odkrite na novo, pri Paulu Wellerju, pa za osebno dojemanje njegove modernosti, neke vrste "šik" ikone moškega sveta. Gre torej za nekakšen ekvivalent Mossovi. Gre za enakovrednost moške in ženske lepote. 

Čeprav trdite, da ste žanrsko neobremenjeni, ne gre prezreti trdnega rock jedra in smisla za spevno melodiko, kakšen je pravzaprav vaš način, pristop h kreativnemu glasbenemu ustvarjanju?

Kreativnost za vse nas v bendu je pomembna. Sledimo ideji konceptualnosti, estetike in samozadovoljitve. Če je nam všeč, idejo predstavimo ostalim. Prostor ustvarjanja je namreč zelo preprost. Potrebujemo glasbilo, melodijo in besede.  

"Če sledimo občutku prijetnega, s pozitivno in negativno konotacijo le tega, postanemo žanrsko neobremenjeni, svobodni."
"Če sledimo občutku prijetnega, s pozitivno in negativno konotacijo le tega, postanemo žanrsko neobremenjeni, svobodni." FOTO: Aleš Košir / FruxDelux

Videospot za Window je precej "voayeurski", menda je še bolj seksi videospot za skladbo Sasha Grey, verjetno bi bili veseli, če bi v njem zaigrala kar sama?

Sasha Grey v spotu Seven Days In May? Verjetno bomo takrat na kakšnem drugem planetu … 

Ready to fight se naslanja na elektroniko, kot na zadnji plošči kakih Depeche Mode, Why love deluje, kot bi nekdo, recimo, precej poslušal Liama Gallagherja ali Green Day. Ste imeli neke neposredne vplive na vaše ustvarjanje ali gre vse pač skozi vašo "mašino" in pride ven Seven Days in May mešanica?

Vplivov je resnično veliko. Ne želimo izpostavljati imen. V prvi vrsti glasba 90. let. Do naših ušes večinoma prihaja britanska in ameriška produkcija, ki pa sta si zelo različni in črpati najboljše pomeni enako najboljše za skupino Seven Days In May. Ne smemo in ne želimo pozabiti slovenske produkcije. Kvaliteta Slovenske popevke, disko popa 80. let in pop pesmi po vzoru italijanske kancone najdejo prostor v CD predvajalnikih naših avtomobilov. 

Zasedba z voditeljico Taro Zupančič na nedavni predstavitvi plošče v Trzinu.
Zasedba z voditeljico Taro Zupančič na nedavni predstavitvi plošče v Trzinu. FOTO: Aleš Košir / FruxDelux

Sredi septembra bosta predskupina Siddharti v Tivoliju, kakšne imate sicer načrte za letošnje leto, koncerti, festivali?

Leto 2018 je za nas leto priložnosti. 11. maja smo izdali svoj prvi album pri založbi Nika Records in smo veseli uspešne predstavitve v Trzinu. Koncerta s Siddharto smo neizmerno veseli in priprave že tečejo. Imamo kar nekaj skritih želja. Naj ostanejo skrite, naj ostanejo del presenečenja.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VeseliSlovenec
16. 05. 2018 13.39
-1
Res hudo dobri.