Protimonarhistična himna, katere verze podpisuje frontman skupine Johnny Rotten, je izšla leta 1977, ko je kraljica praznovala svoj srebrni jubilej – 25 let na prestolu.
Ker verzi govorijo o kraljici kot o "nečloveškem bitju", njen režim pa označujejo za fašističen, pesmi niso predvajali po radiu in televiziji hiše BBC. A zaradi tega je postala le še bolj razvpita in zasedla je drugo mesto na uradni lestvici singlov, čeprav mnogi njeni oboževalci še danes menijo, da so ji namerno odrekli prvo mesto, ki je pripadlo pesmi Roda Stewarta I Don't Want to Talk About It.
Več tisoč plošč bo šlo v prodajo 27. maja. Na voljo bosta obe izvirni izdaji, ki sta izšli pri založbah Virgin in A&M.
"Ena najbolj iskanih vinilnih plošč v zgodovini se vrača na police. Pridobite 7-inčni vinil obeh God Save the Queen za A&M in Virgin. Število kopij vsake od njiju je omejeno," je skupina zapisala na Twitterju.
Sex Pistols so marca 1977 podpisali pogodbo z A&M, a so jo šest dni kasneje umaknili. Vskočil je mladi podjetnik Richard Branson, ki jih je pritegnil k založbi Virgin.
Člani zasedbe so pesem na dan kraljičinega srebrnega jubileja zaigrali na ladji, ki je plula po Temzi, ob izkrcanju pa so jih aretirali. Čustva Johna Josepha Lydona, bolj znanega pod imenom Johnny Rotten, do monarhinje so se od takrat omehčala. Leta 2017 je za spletno stran Quietus povedal, da bi jo "kot človek na planetu Zemlja zelo pogrešal".
"Ni ona kriva, da se je rodila v pozlačeni kletki," je dejal danes 66-letni glasbenik. "Naj živi. Ničesar ne vem o vladanju, a naj še dolgo živi," je dodal.
Johnny Rotten je nedavno izgubil sodno bitko z nekdanjima članoma zasedbe, Stevom Jonesom in Paulom Cookom. Želel je preprečiti, da bi pesem uporabljali v televizijskih serijah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.