Glasba

Stonesi brez Charlieja niso več to, kar so bili?

Ljubljana, 29. 08. 2021 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
17

Bobnar Charlie Watts je umrl pri starosti 80 let, v Rolling Stonesih pa je bil kot ustanovni član hvalevrednih 58 let. Nedavno so naznanili, da zaradi zdravstvenih težav ne bo del prihajajoče ameriške turneje, a ker se je doslej vedno izmazal, nihče ni pomislil na najhujše. A usoda je žal želela drugače ...

Razpoloženi Charlie Watts leta 2010 v Gradcu. Svet je z njim izgubil glasbeno legendo in enega temeljnih kamnov največje rock zasedbe vseh časov.
Razpoloženi Charlie Watts leta 2010 v Gradcu. Svet je z njim izgubil glasbeno legendo in enega temeljnih kamnov največje rock zasedbe vseh časov. FOTO: Miro Majcen

Leta 1941 rojeni Charlie Watts je bil že od mladih nog velik ljubitelj Charlieja Parkerja, Muddyja Watersa in ostalih jazzovskih in rhythm & blues legend. Morda je bila tudi zato prva zasedba, v kateri je igral, prav Blues Incorporated, ki se ji je pridružil pri dvajsetih. Leta 1963 se je pridružil zasedbi The Rolling Stones, ki je postala največja rock zasedba vseh časov. Ostalo pa je zgodovina.

Dejstvo je, da so imeli člani zasedbe (Jagger 78, Richards 77, Wood 74), ki gredo po Charliejevih stopinjah proti osemdesetim, v preteklosti že vrsto zdravstvenih težav. Keith je pred poldrugim desetletjem padel s palme in si resneje poškodoval glavo, Jaggerja so pred leti operirali na srcu, Ronnie pa je preživel raka na pljučih. Seveda nihče od njih ni iz dneva v dan mlajši, čeprav so nam z neverjetnimi koncerti, zadnjega so imeli konec avgusta 2019, vedno znova dokazovali, da so praktično neuničljivi in za povrhu še vedno neverjetno kakovostni. Prava rokenrol pošast, za katero je neznansko velika mašinerija, ki vse skupaj poganja. Hkrati je to velikanska odgovornost vseh vpletenih, saj je v igri velik denar in tudi tveganje, da kdo sploh želi zavarovati takšne produkcije v primeru, da gre kar koli bistvenega narobe. S tem se strinja tudi srbsko-britanski fotograf Brian Rašić, ki je Stonese velikokrat fotografiral kot uradni fotograf in se z njimi tudi družil.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Kot je bilo rečeno, naj bi Stonesi turnejo z zamenjavo za Charlieja septembra vseeno izpeljali, saj ameriškemu občinstvu te koncerte že nekaj časa dolgujejo. Vseeno pa so se zdaj takoj pojavile špekulacije, ali bodo potem še nadaljevali zgolj zaradi denarja in podobno. Če ni več Charlieja, ali so to še Stonesi, ali ni to isto, kot če ne bi bilo Micka ali Keitha, Watts pa je igral na vseh albumih in je bil z njimi skoraj 60 let? Je to OK, vas vprašam? Charlie se ne bo vrnil, ostalo pa bo pokazal čas. Bojim se, da bo prevladal denar," nam je zaupal Rašić, ki je imel z njim kar nekaj srečanj, predvsem pristnih in takih, ki so se mu vtisnila v spomin.  

Te dni lahko vidimo stripe in spletne štose v slogu, kako se je Charlie končno pridružil Brianu Jonesu, ki je konec šestdesetih umrl v sumljivih okoliščinah, ko se je utopil v bazenu, čeprav je bilo kot na dlani, da se ni (z)mogel prav dobro kosati s težo zvezdništva. Spet druga spletna domislica je, da Charlie bobna na oblaku in se jezi na mimoidoče s sloganom Stonesovske pesmi Get off of my cloud (v prevodu: spravi se z mojega oblaka).

"Večina ljudi meni, da je to konec nekega obdobja, na nek način konec Stonesov, kot smo jih poznali. S Charliejem sem delal kar nekajkrat, spominjam se, ko je delal promocijo ob njihovi 50-letnici, bil je velik gospod, fenomenalno oblečen, fotografiral sem ga in se z njim družil. Bil je skoraj preveč prijazen človek in pravi angleški gentleman, ki se po svoje nikoli ni navadil na svojo vlogo v Stonesih. Še ko so ga na odru predstavljali, mu je bilo vsakič posebej nekako nerodno, hkrati pa je občinstvo nanj vedno najbolje reagiralo in so skandirali Charlie, Charlie, on pa je deloval, kot da ga je malce sram. Najbolj mi bodo v spominu ostali njegov nasmeh, dostojanstvo in dejstvo, da je bil zelo normalen in skromen človek, a hkrati član največjega rock benda na svetu. Bil je gospod v rokenrolu," je svoje misli strnil Rašić.

Fotograf Brian Rašić je nekajkrat sodeloval s Charliejem Wattsom in se ga spominja kot popolnega gentlemana med rockerji.
Fotograf Brian Rašić je nekajkrat sodeloval s Charliejem Wattsom in se ga spominja kot popolnega gentlemana med rockerji. FOTO: osebni arhiv

Charlie je bil torej pravi gentleman rocka in uglajen gospod z izbranim okusom in gosposkimi manirami. Obvezno je vedno poravnal pohištvo, stole, v sobah, kjer je dajal intervjuje ali v katerih je spal. Njegova strast sta bila skiciranje in notranja oprema, menda je skiciral vsako hotelsko posteljo, v kateri je spal od leta 1967 naprej. Bil je študent grafičnega oblikovanja, ki je nekaj časa delal v lokalni oglaševalski agenciji. Vse to mu je kasneje prišlo prav, ko je sodeloval pri oblikovanju ovitkov albumov in tudi gradnji koncertnih odrov.  

Watts, ki se je zasedbi pridružil leta 1963, je bil edini, poleg Jaggerja in Richardsa, ki ga je slišati na vseh albumih Stonesov, hkrati pa poznan kot ljubitelj jazza, ki je zašel v rock, posebej znana pa je njegova izjava, da je ob četrt stoletja delovanja skupine svoje življenje opisal kot "pet let igranja in dvajset let postopanja naokoli in čakanja na letališčih". O Stonesih sicer ni preveč rad govoril, čeprav se je dostikrat pošalil, da mu "postane med turnejami dolgčas" in da "bi rad, da premorov med njimi sploh ne bi imeli, saj sicer takoj zboli". Kot Dylanove neskončne turneje ali bogsigavedi katera poslovilna turneja rock klovnov Kiss, ki jo še uspejo stisniti med prodajo svojih izdelkov, od zobnih ščetk do krste za poslednje slovo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Stonesi so že lep čas, vsaj od devetdesetih dalje, ko so spet dosegli meteorski vzpon in uspeh z albumoma Voodoo Lounge in Bridges to Bablyon, imeli zelo načrtovano življenje, vsaj tisto glasbeno. Charlie je rad rekel, da če je "dve leti živel z Ronom Woodom, da mu je vseeno, če ga potem dve leti ne vidi", s čimer je mislil, da se mu v prostem času ni treba družiti s člani zasedbe.

Charlie, kot je znano, ni napisal svoje biografije, saj je nekoč dejal, da je njegova zasebnost samo njegova in da pač "ne bi imel kaj za pisati". Biografijo Življenje (Life) pa je napisal Keith Richards, ki mu je prijazno poslal podpisan izvod, saj je imel Charlie rad knjige s podpisom, prebral pa je nikoli ni. Dejal je, da mu je dovolj, da pozna Keitha in mu je bila vsebina potemtakem znana. Vseeno je težko verjeti, da nekdo, ki je v največjem rokenrol bendu na svetu, ne bi imel za povedati dovolj zanimivih reči in prigod, da bi jih ljudje z veseljem brali, a to, da je rekel "ne", je pač njegova pravica. 

"Pravijo, da naj bi bile droge, seks in rokenrol. Jaz nisem tak. Nikoli nisem videl Stonesov kot kaj takega."
"Pravijo, da naj bi bile droge, seks in rokenrol. Jaz nisem tak. Nikoli nisem videl Stonesov kot kaj takega." FOTO: Miro Majcen

Podobno je storil tudi Mick Jagger, ki je baje najel pisca za biografijo, ki je že napol opravil svoje delo, a si je potem premislil, tako da poznamo zgolj neuradne biografije, ki pa niso nič manj "sočne", četudi ne nosijo njegovega uradnega pečata. A če se samo spomnimo, koliko otrok s kolikimi različnimi ženskami ima lastnik največjih ust v rocku, potem je jasno, da je bilo njegovo življenje vse prej kot dolgočasno oz. pestro za nekaj krepkih življenj običajnega smrtnika.

Charlie je v prvi polovici osemdesetih doživel svoje dno, ko je bil zasvojen s heroinom in alkoholom, kar bi mu sicer težko pripisali, a je priznal, da se je tako poredil, da mu niso bile več prav hlače in lepe obleke, ki jih je tako oboževal. Menda je padel celo tako nizko, da mu je celo "zadetek" Keith svetoval, da naj se vzame skupaj. "Kriza srednjih let", kot jo je opisal sam, je trajala okoli dve leti, prebroditi pa mu jo je pomagala žena Shirley, ki mu je ves čas stala ob strani. Ko se je odločil, da bo spet zaživel zdravo, je nekaj časa živel asketsko, jedel oreščke in zelenjavo, dokler ni zmogel spet obleči svojih priljubljenih hlač in je vedel, da je spet vse v redu. Sicer pa je priznal, da je za nekatere obleke plačal toliko, da se jih je oklepal tudi po trideset let ali več.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Ena od slavnih anekdot je zagotovo tudi ta, da je Charlie leta 1984 v hotelski sobi v Amsterdamu pošteno kresnil Jaggerja, ki se mu je ob petih zjutraj prek telefona drl "kje je moj bobnar?" Charlie ga je zato obiskal v njegovi sobi, mu serviral lep direkt in mu zabrusil: "Nikoli več me ne pokliči tvoj bobnar, ti si moj j**eni pevec." 

Izkušnjo z njim ima tudi naš fotograf Miro Majcen, ki je Stonese fotografiral sedemkrat, dvakrat kot njihov uradni fotograf. "Kolega Jure mu je pred leti v Münchnu podaril knjigo o lipicancih, saj je znano, da je bil Charlie z ženo ljubitelj in vzreditelj konj. Prek roadieja je knjiga prišla v njegove roke, Charlie pa se mu je po koncertu še enkrat posebej zahvalil. Druga zgodba pa se je zgodila meni, ko sem jih prvič fotografiral v Spielbergu, ko me je opazil v zaodrju, ko sem bil popolnoma blaten, saj je prej padal dež in je bilo zunaj ponekod skoraj pol metra blata, češ, zakaj pa sem tako blaten, saj se mu očitno o tem ni niti sanjalo, ker so ga pripeljali neposredno do zaodrja. A je bil zelo prijazen in uglajen, ko sem jih fotografiral v Beogradu, mi je celo pomahal, skratka, skromen in pravi angleški gospod v najboljšem pomenu besede," nam je razložil Miro, ki uspešno okreva po hudi letalski nesreči.

Knjiga According to the Rolling Stones z avtogramom Charlieja Wattsa.
Knjiga According to the Rolling Stones z avtogramom Charlieja Wattsa. FOTO: B.T.

Charlieja smo leta 2010 v živo videli igrati tudi v sosednjem Gradcu, v dvorani Orpheum z ljubiteljskim kvartetom The ABC & D of Boogie Woogie. V zasedbi so mu pomagali še ustanovitelj Axel Zwingenberger, poznan tudi kot veleposlanik boogie woogieja, na še enem klavirju neverjetno nadarjeni Britanec Ben Walters, za ritem pa je poskrbel še mojster kontrabasa Dave Green. Charlie je bil takrat precej dobre volje, saj so igrali na zelo majhnem odru, precej drugače in precej bolj domače kot na megalomanskih koncertih Stonesov. A zanimiva je anekdota po koncertu, ko s(m)o nekateri upali, da morda pa le ujamemo kak spominček od njega, saj je znano, da po koncertih rad vrže svoje bobnarske paličice ali, kot nam je bilo namignjeno tistikrat, bo morda podelil celo kak avtogram. Zato sem po koncu koncerta takoj pohitel pod oder in mu hitel moliti svoj izvod knjige According to the Rolling Stones. Prijazni Charlie je knjigo podpisal in sem bil tako eden od treh, ki so dobili njegov avtogram. Iskreno sem se mu zahvalil in če ne bi bilo tečnih avstrijskih redarjev, ki so nas pošiljali iz dvorane, potem bi o tem obstajal celo foto dokument, tako pa je fotografija samo napol uspela, saj je tečnež prekril polovico zaslona na Mirovem fotoaparatu. Da o dolgem nosu nekdanjega glasbenega urednika, ki je ostal praznih rok, niti ne izgubljam besed, češ da "sem dobil samo čačko", a jaz imam Wattsov avtogram na knjigi, on pa prazno figo v žepu ...

Da je bil, poleg vsega drugega, tudi mojster duhovitih izjav, pa ni dvoma, saj je nekoč dejal, da je bila posledica dejstva, da je prišel v zasedbo, da je moral potem "štiri desetletja gledati Jaggerjevo rit, ki poplesava naokoli". Charlie je vedno ostal skromen in vedno požel največje aplavze občinstva, z ženo Shirley je bil poročen 57 let, kar pomeni, da se je uspešno kosal z vsemi oboževalkami, ki so se mu desetletja metale pod noge. Njegovo premoženje je znašalo okoli sto milijonov evrov, z ženo pa sta na kmetiji v Devonu vzgajala arabske žrebce. A šov mora iti naprej, kot je pel že Freddie Mercury, ko se je bližal neizogibnemu koncu. Dvanajst koncertov turneje No Filter, ki se bo pričela 26. septembra v St. Louisu v Misuriju, bodo izvedli po načrtih, z bobnarjem Stevom Jordanom, ki je bobnal v Richardsovi zasedbi X-pensive Winos. Drži, da brez Charlieja to niso več Stonesi, kot smo jih poznali do zdaj, saj je z njim odšlo nekaj, česar ne bomo več dobili nazaj, pa če smo to pripravljeni sprejeti ali ne. Charlie, srečno pot! 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PegySue
29. 08. 2021 15.44
+3
Zame je večji uspeh,kot glasbeni,da je dec pri vseh oboževalkah shendlal zakon z isto žensko,tekom vseh let. Vsekakor pa čestitke za vse uspehe in počivaj v miru legenda!
Rock8
29. 08. 2021 12.14
+10
Dober članek.!Ja Charlie, srečno pot...
tech
29. 08. 2021 12.01
+2
Zakaj bi milijonarski glasbenik pri 80 prepeval zaradi denarja. Ja ni tako naiven, da računa vzet kaj s sabo po smrti.
JOSEPH HAYDN
29. 08. 2021 11.23
+9
Pohvale za izčrpen in dober članek, ki si ga legenda kot je Charlie zagotovo zasluži. Mislim, da je pošteno da Stonesi izpeljejo morda še potrjene datume do konca potem pa lahko brez slabe vesti zaključijo to zgodobo, nesmrtnost imajo zagotovljeno
Damjan kolenc
29. 08. 2021 11.09
+4
sedaj sta samo še 2 prvotna člana, da bi se vsaj še wyman pridružil za zadnjo turnejo...
Abica
29. 08. 2021 11.39
+4
Wyman vcasih nastopa kot gost. Ronnie je pa ze 40 let zraven, tako da meni je on pravi Stones in tudi sami ga stejejo za takega.
rekapaka
29. 08. 2021 10.36
-7
Za mene so vse najlepše pesmi Stonesov kot Satisfaction, Angie, Ruby Tuesday, Have you seen ….in meni najljubša Paint it black nastale do leta 1969, ko je tragično umrl Brian Jones. Po tem letu Stonesi niso bili več na moji listi poslušanja!
Damjan kolenc
29. 08. 2021 11.08
+7
Ko je prišel mick taylor so se dvignili enkrat toliko...je pa res, da jih je brian skupaj dal....
slovenka62
29. 08. 2021 10.03
+4
Odličen članek.In že v naslovu je vse povedano.!!
MOFO
29. 08. 2021 09.43
-3
Mick je od vedno preveč lačen keša, da bi ga Charliejeva smrt odvrnila od življenjskega poslanstva.
Abica
29. 08. 2021 11.19
+10
Ima toliko denarja, da ta gotovo ni bistveni motivator.
Damjan kolenc
29. 08. 2021 11.22
+10
Najbol neumna objava, ki sem jo prebral sploh se jo ne, da komentirati...
Damjan kolenc
29. 08. 2021 11.31
+5
Realni
29. 08. 2021 09.33
+13
Končno članek z vsebino. Žal cas mineva, legende odhajajo, njihova glasba pa ostaja.Bili smo mladi, potem manj mladi in pride dan, ko si spet na začetku .
Abica
29. 08. 2021 08.42
+7
Da bi Keith padel s palme, je sam zanikal v svoji biografiji. Pravi, da so to napihnili mediji. Je pa res imel manj spektakularno nesreco. Mislim, da bodo nadaljevali, ampak bolj zato, ker obozujejo nastopanje.
Damjan kolenc
29. 08. 2021 11.25
+3
Velikokrat je skoraj umrel...je bil po bolnicah...
Šac81
29. 08. 2021 08.34
-3
Zelo dobro napisano.Enostavno je prevelik denar v igri.Ampak nimajo pa jajc povedat konec je.Mogoče pa jim je Charlie povedal da ga naj pičijo dalje.