Svetovno priznani producent DJ Umek pravi, da je umetna inteligenca v glasbi še en v nizu zgodovinskih ciklusov, kot je bil denimo prehod z vinilk in kaset v digitalizacijo. Po njegovih besedah smo na neki novi točki. "Človek se najprej ustraši. Jaz pa gledam drugače. Vedno, ko pride nova tehnologija, me zanima, kaj iz tega lahko izvlečem. Umetna inteligenca lahko glasbi ponudi veliko stvari. Glasbo se bo še naprej ustvarjalo in konzumiralo. Samo vse skupaj bo nekoliko drugače," je dejal.
Marsikdo pa nasprotuje uporabi umetne inteligence v umetnosti in glasbi, saj računalnik nima duše in človeške note. "Jaz grem raje po daljši poti, pa vem, da sem jaz naredil. Kot glasbenik bi rekel ne. Umetnost naj izhaja iz živih ljudi," je povedal član skupine Elvis Jackson Marko Soršak - Soki. Ta je sicer začel bobnati ravno zaradi filma Terminator, kjer so pred 40 leti že omenili umetno inteligenco.

Umek priznava, da računalnik nima duše. "To je druga zavest. Mi se bomo samo ustrašili, ker je ne poznamo. Strah je v človeški naravi. Ljudje se tega bojijo. Jaz se ne," je dodal Umek.
Uroš Ocepek, ki na srednji šoli v Trbovljah poučuje predmet o umetni inteligenci, je pred šestimi leti skupaj s svojimi učenci ustvaril AiVSENIK - prvi slovenski valček, narejen s pomočjo umetne inteligence. "Razmišljal sem, kaj moji dijaki potrebujejo. Če jim samo predavam, jim je dolgočasno, zato sem oblikoval predmet. Ker sem tudi glasbenik po duši, sem dijake naučil brati note, digitaliziral slovensko ljudsko glasbo in nastal je projekt AiVSENIK," je povedal.
Ocepek želi svoje dijake naučiti, kako umetno inteligenco uporabiti v svoj prid. Če jo uporabljamo zgolj za generiranje besedil in glasbe, zmanjšuje naše kognitivne sposobnosti, če pa jo uporabimo kot orodje za nadgradnjo svoje kreativnosti, pa z njeno pomočjo lahko nekaj pridobimo, še pove.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.