V Združenem kraljestvu odmeva nastop rap dueta Bob Vylan na festivalu Glastonbury, med katerim je frontman Bobby Vylan vodil publiko v skandiranju "smrt, smrt IDF", pri čemer je uporabil kratico za izraelske oborožene sile. Britanska javna medijska korporacija BBC se je opravičila, da pri tem ni prekinila prenosa v živo s festivala, ki si ga je ogledalo več milijonov ljudi.

"Med tem nastopom bi morali prekiniti prenos. Žal nam je, da se to ni zgodilo. BBC spoštuje svobodo izražanja, vendar odločno nasprotuje spodbujanju nasilja. Antisemitsko izražanje Boba Vylana je bilo popolnoma nesprejemljivo in nima mesta v naših programih," so sporočili.
Britanski regulator za radiodifuzijo Ofcom je pred tem izrazil zaskrbljenost in sporočil, da mora BBC "odgovoriti na nekaj vprašanj". Nastop je obsodil tudi britanski premier Keir Starmer, ki je dejal, da "za takšen grozljiv sovražni govor ni opravičila".

Organizatorji festivala so v izjavi zapisali, da je Bobby Vylan s svojim nastopom "prekoračil mejo". Ob tem so opozorili obiskovalce in nastopajoče, da "na Glastonburyju ni prostora za antisemitizem, sovražni govor ali pozive k nasilju". Izraelsko veleposlaništvo v Londonu je po njegovem nastopu sporočilo, da je "globoko zaskrbljeno zaradi takšne provokativne in sovražne retorike".

V Washingtonu pa so sporočili, da bodo članoma skupine Bob Vylan odvzeli vizum za vstop v ZDA. "Tujci, ki poveličujejo nasilje in sovraštvo, niso dobrodošli v naši državi," je na omrežju X zapisal namestnik državnega sekretarja ZDA Christopher Landau.
Prah je že pred nastopom na Glastonburyju dvignila tudi severnoirska hiphop zasedba Kneecap, znana po zavzemanju za pravice govorcev irskega jezika, v katerem tudi izvaja velik del svojih skladb, pa tudi kritikah Izraela in Velike Britanije ter propalestinskih stališčih.

V Združenem kraljestvu so se namreč zaradi vulgarnih izrazov nasprotovanja Izraelu in domnevni podpori terorističnim organizacijam, kot sta gibanji Hamas in Hezbolah, več mesecev vlekle razprave, ali bi jim nastop sploh dovolili. Eden od članov skupine je nato med nastopom na Glastonburyju nosil majico z napisom v podporo propalestinski skupini Palestine Action Group, ki naj bi ji v skladu z britanskimi protiterorističnimi zakoni kmalu prepovedali delovanje.
Britanska policija je sprožila preiskavo nastopov skupin Kneecap in Bob Vylan na festivalu Glastonbury. Po pregledu videoposnetkov in zvočnih posnetkov "smo se odločili, da so potrebne nadaljnje preiskave, in zdaj poteka kriminalistična preiskava", je sporočila policija.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.