Glasba

'Želimo, da bi Slovenska filharmonija in umetnostna glasba postali del vsakdanjega življenja'

Ljubljana, 03. 09. 2020 19.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Obdobje čakanja na vnovično oživitev koncertnega življenja so v Slovenski filharmoniji izkoristili za temeljito prenovo abonmajske sheme, ki po novem ponuja šest sklopov, in poživitev vsebine. V novo sezono bodo vstopili z veličastno Mašo v h-molu Johanna Sebastiana Bacha, ki jo bomo lahko slišali prvič po dvajsetih letih.

Gregor Klančič, Matej Šarc in Primož Zevnik so predstavili prenovljeno abonmajsko shemo.
Gregor Klančič, Matej Šarc in Primož Zevnik so predstavili prenovljeno abonmajsko shemo. FOTO: Damjan Žibert

Slovenska filharmonija je zaradi pandemije sredi marca morala začasno prekiniti delovanje. Na razmere se je prilagodila po svojih zmožnostih, najprej so bili zaposleni napoteni na individualne priprave doma, pozneje tudi na čakanje na delo. Spremljali so razvoj dogodkov in se temu ustrezno prilagajali. Novo, prenovljeno sezono so na novinarski konferenci predstavili Matej Šarc, v. d. direktorja in umetniškega vodje Orkestra Slovenske filharmonije, Gregor Klančič, v. d. umetniškega vodje Zbora Slovenske filharmonije, Stephen Layton, dirigent, in Primož Zevnik, režiser.

"Maja so začeli prve dejavnostmi znotraj hiše, in sicer muziciranje v najmanjših komornih skupinah: duo, trio kvartet, največ sekstet, da bi omogočili ljubiteljicam in ljubiteljem klasične glasbe dostopnost do našega muziciranja, smo se na lastno pest odločili poiskati naša notranja sredstva, in sicer glasbenice in glasbenike, ki so imeli kakšno koli znanje na področju videa, avdia, ki so imeli tudi osnovno opremo na tem področju, in tako smo začeli oddajanje koncertov v živo. V tem času nam je uspelo najti nov način delovanja, in sicer priprave na letošnjo novo sezono različnih promocijskih materialov," je na novinarski konferenci povedal Matej Šarc, ki je v tem času spoznal režiserja Primoža Zevnika, ki je velik mojster na področju videa, izjemen poznavalec in ljubitelj klasične glasbe. Združili so moči in začeli pisati novo zgodbo, in sicer snemati različne videe, spote njihovega orkestra in zbora, s katerimi vabijo k vpisu za nove abonmaje. Gre za nekakšno vizualno identiteto Slovenske filharmonije.

"Zelo sem bil vesel tega povabila," je na novinarski konferenci povedal Primož, ki meni, da je Slovenska filharmonija velik potencial, da bo sledila trendom, ki se po Evropi in drugih nacionalnih, regionalnih filharmonijah že kažejo, in sicer da začnejo filharmonije zaradi družbenih omrežij in novih načinov komunikacije postajati lastni producenti in da ustvarjajo neki svoj neodvisen program ter se s tem promovirajo.

Matej, v. d. direktorja in umetniškega vodje Orkestra Slovenske filharmonije, je še dodal: "Zagotovo je nuja po vzdrževanju stika z občinstvom in pridobivanju novega. Zelo veliko časa in energije vlagamo skupaj z mojimi kolegi ravno v to, da bi Slovenska filharmonija in umetnostna glasba postali del vsakdanjega življenja slehernika. Seveda je to malo utopično, a vendar toliko lepega lahko ponudimo, in lahko tudi trdim, da toliko lepega smo že nudili, a je na žalost postalo ne dovolj opaženo, zato bomo še naprej vlagali veliko energije, da se bo to izboljšalo."

Koncerte so razvrstili v šest abonmajskih sklopov, od katerih se bodo trije zvrstili v Slovenski filharmoniji in trije v Cankarjevem domu. V matični hiši bodo gostili obiskovalce Vokalno-instrumentalnega programa (VIP), Pretežno vokalnega cikla (PVC), Sobotnih izobraževalnih matinej (SIM) in Družinskih koncertov. Mlajšim obiskovalcem bodo namenili tudi posebno zloženko. V Cankarjevem domu so oranžno in modro barvo zamenjali za tri abonmajske sklope, in sicer za abonma Filharmonični klasični koncerti (FKK), abonma Same mogočne skladbe (SMS) in abonma Sodobne orkestrske skladbe (SOS).

Vse abonmajske sklope so med seboj vsebinsko prepletli. V družbi vrhunskih domačih in tujih dirigentov ter solistov bodo obiskovalci občudovali stvaritve svetovnih klasikov, odkrivali zakladnico del slovenskih skladateljev in slišali kar štiri novitete.

Koncertno sezono bodo začeli z izvedbo Bachove Maše v h-molu pod dirigentskim vodstvom izjemnega Stephena Laytona. S tem koncertom bodo proslavili tudi 30-letnico Zbora Slovenske filharmonije. Gospod Layton je bil v preteklosti že dvakrat v Ljubljani in to je njegov tretji obisk. Za potovanje si je tokrat vzel kar štiri dni, saj je iz Anglije prišel z avtom. Zanj je bilo to posebno doživetje, saj je, kot je dejal, Slovenija po njegovih besedah čudovita dežela. Pretekli ponedeljek je bil, odkar je marca prenehal igrati, njegov prvi dan, ko je spet lahko muziciral v živo z orkestrom. To je bil zanj poseben trenutek, ko je zazvenel prvi akord Bachove Maše. Meni, da je glasba nekaj tako fundamentalnega, ki pričara tako močne občutke, sreče, zadovoljstva in izpolnitve.

Koncertno sezono bodo začeli z izvedbo Bachove Maše v h-molu pod dirigentskim vodstvom izjemnega Stephena Laytona.
Koncertno sezono bodo začeli z izvedbo Bachove Maše v h-molu pod dirigentskim vodstvom izjemnega Stephena Laytona. FOTO: Darja Štravs Tisu

Dodatni pomen tej izvedbi daje dejstvo, da Bachova Maša v H-molu v Ljubljani v živo ni bila izvedena polnih 20 let in biti del takšnega dogodka je tudi za dirigenta nekaj posebnega. Poseben izziv je seveda, ne čisto vsakdanji za dirigenta, da takšno izvedbo pripravi z modernim simfoničnim orkestrom in nenavadno velikim zborom, ki ga sestavlja kar 44 članov.

Med drugim so predstavili nov cikel koncertov Sodobne orkestrske skladbe (SOS), v katerem bomo prvič v Ljubljani v živo izvedli znamenito simfonijo Turangalila Olivierja Messiaena, poleg nje pa še redko izvajane kultne skladbe skladateljev Edgarda Varèsa, Luigija Nona, Bernda Aloisa Zimmermanna, Johna Adamsa in Arva Pärta. Tovrstni koncerti bodo ob sredah. Da bi bil vaš vstop v magični svet glasbe našega časa za vse nepozabna izkušnja, vas vsako soboto dopoldne pred sredinim koncertom vabijo, da jih ob enajsti uri obiščete na Sobotnih izobraževalnih matinejah (SIM) v Slovenski filharmoniji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Merlie
03. 09. 2020 21.10
+0
Orkester RTV ja je potrebno sem preselit ker ni razloga, da so na plačilni listi nekoga ki noče gledati niti RTV programa, niti nji naročil RTV, POP TV in A kanal..gre za navadno nasilje ..In ti podli novinarji štrajkajo , peciklirajo in izsiljujejo za neodvisni RTV..