Pa vendar imajo hrvaški glasbeni izvajalci, v primerjavi s slovenskimi glasbeniki, kar nekaj koncertov, saj so tudi nekateri nočni klubi, kjer pogosto nastopajo, odprti. A vseeno so se mnogi od njih pred nekaj meseci pritoževali, da je njihov prihodek izredno okrnjen in da ne vedo, kako naprej.
Zdaj pa je svojo plat zgodbe za hrvaške medije predstavil tudi lastnik kar treh priljubljenih nočnih klubov, ki je v gostinskem poslu že več desetletij. Čeprav so nočni lokali odprti le do polnoči, pa se glasbeni dogodki v skladu z usmeritvami vseeno odvijajo. Gostinci pa se ob tem soočajo s številnimi težavami, obisk v klubih je manjši, estradniki pa si za svoje delo še vedno želijo plačila v vrtoglavih zneskih.
"Včasih smo v klubih imeli po tisoč gostov, zdaj jih na zabavo pride morda tristo. Seveda pa glasbeniki nočejo nastopiti za 3000 evrov, njihova cena ostaja praktično nespremenjena," je povedal zagrebški gostinec. Pandemija je v nekem trenutku zaustavila svet, zdaj pa pri naših južnih sosednih velja, da so restavracije lahko odprte do druge ure zjutraj, kavarne, pubi, nočni klubi in ostali ponudniki, ki tržijo zgolj pijačo, pa maksimalno do polnoči in tako bo ostalo vsaj do 7. oktobra.
"Z nočnim barom, ki ima veliko teraso, smo poskušali med poletjem na odprtem s koncerti v živo, ampak smo si tako naredili samo minus. Ljudje ne želijo na zabavo, če vedo, da bo vsega konec že ob 12. uri," je dejal razočarani gostinec in povedal, da se z nekaterimi priporočili glede zajezitve virusa strinja, obenem pa meni, da bi morale biti usmeritve konkretnejše: "Ali dovoliš, da so klubi odprti, ali pa jih vse zapreš. Vendar bi ob tem, ko bi vsi ostali brez dela, morali finančno pomagati. Zato nam vlada ne prepoveduje, da delamo, obenem pa so naredili vse, da zaradi težav lokale zapremo sami."
Posebno ga je prizadel tudi odnos glasbenikov, ki cen za nastope ne spuščajo oziroma je popust zaradi izrednih razmer minimalen: "Večina glasbenikov, ki igrajo po naših klubih, je zaslužila dovolj denarja, da jim premor zaradi pandemije ni predstavljal težave. Kar me posebej moti, pa je to, da niso kolegialni. Vsi ti ljudje so tukaj zahvaljujoč nam, ki smo lastniki klubov in smo jim omogočili, da v eni noči zaslužijo tudi po 15 tisoč evrov. Zdaj pa so pripravljeni spustiti ceno zgolj za 20 odstotkov, peli bi za približno 12 tisoč evrov, kar je enostavno preveč."
Pred pandemijo koronavirusa je bilo po večjih klubih po tisoč ljudi, ki so ob nakupu vstopnic denar zapravili tudi za vsaj dve pijači v večeru: "Zdaj ne moremo zbrati niti tristo ljudi in do polnoči komaj popijejo kakšno pijačo. Pevci pa dve uri ne želijo nastopati niti za tri tisoč evrov. Niti malo solidarnosti in razumevanja ni v njih, po medijih pa slišimo, kako težko jim gre." Dodal je še, da ima idejo, kako bi se lahko vsi gostinci povezali in s skupnimi močmi glasbenikom prepovedali nastope, kar bi verjetno spodbudilo padec cen. Trenutno, priznava, zvezdam ne bi mogel plačati niti polovice zahtevanega zneska za nastop.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.