Tuja scena

Kako je Giorgio Armani vplival na rdečo preprogo, kot jo poznamo danes?

Los Angeles, 07. 12. 2019 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Katja Dobrijević
Komentarji
2

Modni oblikovalec Giorgio Armani, prejemnik nagrade za izjemne dosežke na letošnjih modnih nagradah, ki jih podeljuje Vogue, je prvi modni guru, ki je premostil vrzel med Hollywoodom in modno stezo.

Giorgio Armani in Julia Roberts sta se spoprijateljila leta 1990.
Giorgio Armani in Julia Roberts sta se spoprijateljila leta 1990. FOTO: Profimedia


Danes si verjetno težko predstavljate, a velike hollywoodske zvezde se za rdečo preprogo v 70. letih niso oblačile glamurozno. Niti ženske niti moški niso imeli izposojenih ali kupljenih dragocenih oblek, s katerimi bi se zapisali v modno zgodovino. Modni dodatki, ki bi poudarili celoten videz? Na te ni pomislil nihče. Modni dodatki so bili le zaradi njihove praktične narave – torbice, v katere so dekleta pospravila najnujnejše, morda kakšno pokrivalo, če je bilo mrzlo ali če je padal dež. Tudi vprašanje 'Čigavo obleko nosiš?' pred leti ni imelo smisla in zvezdnice bi modnega novinarja na rdeči preprogi takrat zagotovo gledale postrani.

Giorgio Armani je pri 85 letih na letošnjih modnih nagradah prejel nagrado za izjemne dosežke in velja za enega najuspešnejših modnih oblikovalcev na svetu. Že 45 let ženske in moške osrečuje s svojim oblikovanjem oblačil, notranje opreme, celo restavracij in hotelov.

Sicer so zvezdnice zlatega Hollywooda, kot sta bili Marylin Monroe in Grace Kelly, veljale za glavne predstavnice zlatih časov rdeče preproge. V 60. letih prejšnjega stoletja so namreč dekleta upodabljala klasični glamur, ki je številnim še danes vir navdiha. A verjetno je prav spor med različnimi filmskimi studii iz 60. let kriv za novonastalo situacijo na rdeči preprogi, saj so si dekleta takrat obleke izposojala prav tam. Drugačen odnos do mode se je kazal predvsem ob koncu 80. let in na začetku 90. let.

Začetek nove modne ere (80. in 90. leta predvsem), ki to ni bila, je pred leti komentirala tudi Diane Keaton. "Oblačila smo si morali izbirati sami. Včasih so bili rezultati katastrofalni," je povedala za Vogue igralka, ki je 1978 dobila oskarja za najboljšo žensko vlogo v filmu Annie Hall. Takrat je Diane nagrado prejela v dolgi obleki, ki jo je kombinirala z Armanijevim suknjičem v bež barvi. Diane Keaton je tudi prva zvezdnica, ki je na rdeči preprogi nosila Armanijevo kreacijo in, kot vemo, vsekakor ne zadnja.

Vse se je začelo z Richardom Gerom

"Vsaka filmska zvezda v Armanijevi kreaciji poleg elegance dobi še nek moderen pridih, ki je vedno dobrodošel," je komentirala Anna Wintour, izvršna direktorica prestižne modne revije Vogue.

Čudovito razmerje med modno hišo Armani in Hollywoodom se je začelo v 80. letih prejšnjega stoletja, ko je Richardu Geru sešil legendarni suknjič iz filma Ameriški žigolo. Vpliv na njegovo poslovanje je bil takrat izjemen – čez noč se je prelevil iz neznanega oblikovalca v svetovno znanega modnega vizionarja. Armani je svoje podjetje ustanovil leta 1975, film Ameriški žigolo pa je v kinematografe izšel leta 1980.

Suknjič Richarda Gera v filmu Jeklene magnolije je Armaniju pomagal pri rasti posla.
Suknjič Richarda Gera v filmu Jeklene magnolije je Armaniju pomagal pri rasti posla. FOTO: Profimedia

Armani je že od nekdaj vedel, da bi rad sodeloval s Hollywoodom, a te poti si nikoli ni jasno začrtal. Ne samo, da je začel oblikovati obleke, namenjene za snemanje filmov, zvezdniki so ga v začetku 80. let začeli klicati za modne nasvete, pomoč in kreacije za rdeče preproge. Leta 1988 je odprl svojo prvo trgovino v Los Angelesu. Takrat je tudi najel osebnega asistenta, nekdanjo novinarko Wando McDaniels, ki je pri njem delala kot medijska predstavnica. McDaniel je bila tista, ki je navezovala stike z zvezdniki in zvezdnicami ter jih povezovala z Giorgiem. Leta 1989 je tako Wanda poklicala Jodie Foster takoj, potem ko je igralka osvojila oskarja, in ji ponudila sodelovanje z Armanijem za naslednje leto. "Veste, kaj? Do konca življenja mi lahko pomagate pri izbiri oblačil," je takrat zadovoljno odgovorila Fosterjeva. Jodie je Armanijeve kreacije nosila na do zdaj vseh podelitvah oskarjev, razen na eni.

Jodie Foster v armaniju z Anthonyjem Hopkinsom.
Jodie Foster v armaniju z Anthonyjem Hopkinsom. FOTO: Profimedia

Leta 1990 je Julia Roberts na odru zlatih globusov prejela nagrado na najboljšo stransko igralko v filmu Jeklene magnolije. Njena obleka še vedno velja za eno najbolj legendarnih Armanijevih kreacij na rdeči preprogi: prevelika, moško oblikovana obleka s kravato in rdečelasa Julia Roberts, ki se smeji do ušes. Takrat sta Julia in Armani postala dobra prijatelja in sodelovala še velikokrat. "Vedno mi je zelo udobno v armaniju, kar pomeni, da sem lahko bolj sproščena in bolj samozavestna. Celo njegovi čevlji z visoko peto so udobni. To pomeni, da je izjemen modni oblikovalec, a hkrati tudi čarovnik."

Julia Roberts v legendarni sivi obleki Armanija, nasmejana do ušes po prvi zmagi na oskarjih.
Julia Roberts v legendarni sivi obleki Armanija, nasmejana do ušes po prvi zmagi na oskarjih. FOTO: You Tube

'Armanijeve nagrade'

Njegov uspeh se je začel širiti po rdeči preprogi. Na podelitvi nagrad Women’s Wear Daily leta 1990 je bilo toliko zvezdnikov v njegovih kreacijah, da so nagrade simbolično preimenovali v ’Armanijeve nagrade’. Takrat ’so ga nosili’ Michelle Pfeiffer, Jessica Lange, Jessica Tandy, Tom Cruise, Denzel Washington, Dennis Hopper in celo voditelj večera Billy Crystal.

Armani je tako počasi postajal oblikovalec nove ere. Postajal je oblikovalec, ki je zaznamoval zdaj že zgodovinsko obdobje 90. let na rdeči preprogi. "Zvezdniki so si želeli obleči oblačila, ki niso filmski kostumi, in takrat je to bila prava modna revolucija, ko sem vstopil v modni svet in s svojimi kreacijami vplival na videz rdeče preproge," je pred leti povedal za revijo Vanity Fair.

Leta 1992 je Jode Foster, Armanijeva ljubljenka, osvojila oskarja za najboljšo žensko vlogo v filmu Ko jagenjčki obmolknejo. Tudi takrat Jodie ni bila edina, ki je na prireditvi nosila armanija. Zakaj? Kot so povedali na Women’s Wear Daily: "Nihče te nikoli ne bo kritiziral, če si prišel v armaniju, tudi če je samo suknjič. Še vedno si eleganten. Bi oskarji sploh lahko obstajali brez Giorgia Armanija?"

Skoraj 30 let kasneje je Armani še vedno blagovna znamka in ime, ki je med zvezdniki na rdeči preprogi zelo priljubljen.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

StarWars
07. 12. 2019 14.18
+7
Kdor zna, ta zna.
janezpodre
07. 12. 2019 12.48
+15
"Suknjič Richarda Gera v filmu Jeklene magnolije......"Na sliki je suknjič Richarda Gera v filmu Ameriški žigolo v Jeklenih magnolijah pa ni bilo ne Richarda ne Armanijevga reklca.