Tuja scena

Rihanna zaradi izbire oblek razdelila javnost

Los Angeles, 16. 07. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

31-letna pevka Rihanna krasi naslovnico avgustovske kitajske izdaje revije Harper's Bazaar, kjer je oblečena v modne kose, s katerimi so obudili spomin na starodavno Kitajsko. Mnenja javnosti glede naslovnice so različna.

Najbogatejša glasbenica Rihanna ve, kako narediti lepo fotografijo. Ko pa se je pojavila na avgustovski naslovnici kitajske revije Harper's Bazaar, je odprla vprašanje o uporabi tradicionalnih oblačil različnih kultur v modni industriji. Serija fotografij, na katerih je Rihanna oblečena po smernicah kraljeve mode starodavne Kitajske, je razdelila javnost. Uredništvo revije naj bi z naslovnico prikazalo srečanje zahodnega stila z vzhodno estetiko.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Mnenja o naslovnici so različna. Nekateri sledilci so pohvalili slike, drugi pa so izkazali zaskrbljenost, ali je to sprejemljivo, da se oseba, ki ni kitajskega rodu, fotografira s predmeti iz kitajske zgodovine in kulture. "Zadela je, ampak ali ni to kulturna prisvojitev?" je napisal eden od Twitterjevih uporabnikov. "Rad imam Rihanno, ampak žal ne morem sprejeti vsega, kar naredi," je komentiral nekdo drug.

Serija fotografij, kjer je Rihanna oblečena po smernicah kraljeve mode starodavne Kitajske, je razdelila javnost.
Serija fotografij, kjer je Rihanna oblečena po smernicah kraljeve mode starodavne Kitajske, je razdelila javnost. FOTO: Profimedia

Debata o kulturni prisvojitvi na družbenih omrežjih se je razcvetela. Dileme, kdo lahko nosi kaj in v kakšnih okoliščinah, so prisotne že leta, zadnje čase pa so postale še odmevnejše. Spomnimo, Kim Kardashian West je nedavno lansirala linijo spodnjega perila 'Kimono', ki je sprožila val kritik, saj naj bi ime 'Kimono' omalovaževalo japonsko kulturo. Poleg nje pa so v javnosti odmevale tudi odločitve drugih zvezdnic, na primer Karlie Kloss, ki je bila oblečena kot japonska gejša v reviji Vogue, in Gigi Hadid, ki je imela afro frizuro, s katero je ravno tako krasila strani v reviji Vogue

Uredništvo revije naj bi z naslovnico prikazalo srečanje zahodnega stila z vzhodno estetiko.
Uredništvo revije naj bi z naslovnico prikazalo srečanje zahodnega stila z vzhodno estetiko. FOTO: Profimedia

Rihanna je bila že leta 2017 tarča negativnih komentarjev zaradi fotografij v arabskem Vogueu, kjer je oblečena kot egipčanska kraljica Neferiti. Glede avgustovske naslovnice revije Harper's Bazaar pa je bolj zgroženo občinstvo čez lužo kot pa Kitajci. Ti so bili navdušeni nad njeno podobo, saj se njen videz sklada s kitajskim stilom. "Videti je odlično. Obvlada! Kitajski stil ji pristoji," je komentiral eden od oboževalcev. 

Ali obstaja meja razuma v modni industriji?

Stik mode in kulture različnih tradicij je že od nekdaj predmet debate. Tommy Tse, ki je asistent sociologije na Univerzi v Hongkongu, je dilemo komentiral: "Vedno so bili konflikti, še bolj pa so se poglobili ob vzponu digitalnih medijev." S tem je ciljal tudi na uporabo kitajskih motivov v 19. stoletju v pariški in italijanski modi. "Vse je na spletu, vsi lahko vse vidijo. Ogromno je pogovorov na to temo in vse več je konfliktov glede stika mode in kulture."

Modna industrija in tradicija ter kultura še vedno niso našle skupnega jezika. Kljub temu Rihannina naslovnica revije Harper's Bazaar ni preveč sporna, ker so pri ustvarjanju njene podobe sodelovali ljudje, ki razumejo estetiko in kulturo kitajske tradicije. Kot slabo prisvojitev kulture pa Tommy Tse navaja Kardashianovo, ki je hotela prevzeti samo ime, ne pa celotne japonske kulture in tradicije. "Paziti moramo na to, da razumemo, kaj točno adaptiramo in kako," povzame svoje misli sociolog Tse.  
 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
16. 07. 2019 09.24
+10
A črni james bond potemtakem ne bi bila kulturna prisvojitev? Ženski james bond pa... sploh ne obstaja nek termin za to, ampak vsekakor bi ga bilo vredno vpeljati. Samo a ne pridemo na koncu po tej poti do tega, da so črnci za v Afriko, ženske za štedilnik, Kitajci na Kitajsko in Evropejci za tisto, po čemer so pač postali znani? Vsi bi se drenjali na vlak, ker je to modno, nihče pa ne pogleda kam pelje.
paradoxal
16. 07. 2019 08.44
-2
levicarska ghamad v enem stavku brez sramu omeni kulturno obogatitemmigracij in mesanja narodov in nato kuturno prisvojitev.....
JohannDoe
16. 07. 2019 09.34
+1
Ja. Edino pozabil si, da počelo in gonilo evropske politične korektnosti, da ne rečem vilkomerstva, ni samo levičarska... tri pike... ampak predvsem liberalna desničarska. Spomni se, preden si kot desničarja naslikaš Dolfeta, da je bil on "desničar" samo po tem, da so mu bili rdeči (torej "levi") konkurenca, s katero je hotel obračunat. Sicer ni bil d od desnega. Desni so izumili "doktorje" s svojim globalizmom, spodjedanjem vloge in moči držav, prostim pretokom kapitala, blaga in delovne sile in podobnim.
LOS - T
16. 07. 2019 08.20
+8
a Kitajci ne smejo nosit kavbojk in srajce?
JohannDoe
16. 07. 2019 09.25
+2
Morana7
16. 07. 2019 07.30
+30
Za naslovnico kitajske izdaje modne revije zgleda pomojem čisto OKEJ....sicer pa naj brihte bojkotiorajo kitajsko hrano...naj samo svojo jedo pa naj kitajske restavracije odslej obiskujejo samo kitajci...velja za vse tradicionalne restavracije...pa da si ne bi doma slučajno kaj pripravili po receptih druge kulture. Najbolje, da varnostnik začne preverjat po trgovinah kulturno pripadnost in vsebino nakupovalnega vozička..da si ne bo kdo kaj prisvojil pa to...
Gratitude
16. 07. 2019 07.18
+17
Še pero v rit in je kompletna. 😁