Psa Bobija, ki je svoje življenje preživljal na Portugalskem, je Guinnessova knjiga rekordov februarja lani pri 30 letih in 268 dneh starosti razglasila za najstarejšega na svetu. Oktobra 2023 je nato umrl v starosti 31 let in 163 dni.
Zdaj pa so se, čeprav sta datum njegovega rojstva potrdili podatkovna baza hišnih ljubljenčkov portugalske vlade in nacionalna zveza veterinarjev, pojavili dvomi o tem, ali je bil res najstarejši pes na svetu, poroča Sky News.
Nekateri skeptiki so izpostavili, da ima Bobi na fotografijah, kjer je bil še mlad, bele tace, na fotografijah, kjer je starejši, pa rjave, je poročal The Times.
Guinnessova knjiga rekordov je sporočila, da so mu, dokler preiskava ne bo končana, odvzeli naziv. "Medtem ko je preiskava v teku, bomo začasno umaknili naziva za 'najstarejšega živečega psa' in 'najstarejšega psa doslej'," je pojasnila tiskovna predstavnica knjige. Pravijo, da je možno, da je njegova izjemno visoka starost posledica ohlapnega preverjanja dejstev.
Glede na preiskavo revije Wired je bil Bobi v register hišnih ljubljenčkov portugalske vlade vpisan šele leta 2022, torej eno leto pred smrtjo. Takrat je njegov lastnik izjavil, da se je Bobi skotil leta 1992, vendar pa uradnik, ki skrbi za bazo podatkov, pravi, da ni nobenih dokumentov, ki bi te navedbe potrdili ali ovrgli.
Na Portugalskem registracija psov, rojenih pred letom 2008, namreč vse do oktobra 2020 ni bila obvezna, kar pomeni, da je povsem možno, da se je Bobi res skotil leta 1992, le da njegov lastnik ni imel dokumentov, ki bi to dokazovali, še poroča Wired.
Bo naziv ponovno prevzela čivava Spike?
V primeru, da bodo Bobiju naslov odvzeli, bi najstarejši pes na svetu lahko znova postal Spike, čivava iz Ohia. Spike je naziv za kratek čas že imel, in sicer s 23 leti starosti januarja lani, potem pa mu ga je odvzel Bobi.
Pri Guinnessovi knjigi rekordov so preverjali tudi Spika. Lastnica Rita Kimball jim je poslala veterinarske zapise in dokumente, iz katerih je razvidno, da se je skotil leta 1999. Priložila je tudi njegove fotografije skozi leta, a pojasnila, da ga ni imela od samega začetka, saj ga je šele leta 2009 našla na parkirišču.
A kot kaže, tudi njena dokazila morda ne bodo dovolj. Tako so ji sporočili iz organizacije in jo pozvali, naj priskrbi še drugo veterinarsko mnenje. "Trenutno preverjamo zapise o starosti živali, preden naziv znova podelimo Spiku, bi se radi pogovorili o možnosti, da bi Spikovo starost ocenil in potrdil še drug veterinar," ji je sporočil predstavnik Guinnessove knjige rekordov.
Povedal je še, da bodo v prihodnosti za več kategorij verjetno zahtevali še drugo mnenje.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.