"Mislim, da so smeti na Mavriciju velik problem," je Čan Kin pojasnil za CNN, "zato si morajo ljudje, kot sem jaz, državljani Mavricija, umazati roke in poskrbeti zanje," je prepričan domačin, ki si prizadeva, da bi družba močno zmanjšala proizvodnjo smeti.
Čan Kin deluje na več področjih, vendar je njegovo najbolj oprijemljivo delo izdelovanje glasbenih inštrumentov, ki jih sestavlja iz zavrženih predmetov. Gre za tako imenovan postopek "upcycling", ki za razliko od recikliranja, pri katerem izdelek uničimo in ga predelamo v material, za novi izdelek uporabimo kar trenutno podobo "smeti". Čan Kin je prepričan, da je to zelo enostavno, in sicer iz preprostega, čeprav nezaželenega razloga: "Material je povsod in uporabimo ga lahko zastonj."
Upravljanje s smetmi na tako majhnem otoku v Indijskem oceanu je zelo pomembno. Mavricij je širok le 45 in dolg le 65 kilometrov, vendar ima kar 1,2 milijona prebivalcev in je najgosteje naseljena afriška država.
Po podatkih Svetovne banke povprečen Mavricijec na dan ustvari 2,3 kilograma trdnih komunalnih odpadkov, kar pomeni skoraj eno tono smeti na leto, kar pa je skoraj dvakrat več od svetovnega povprečja prebivalcev v mestih.
Poleg tega je pred pandemijo otok obiskalo tudi več kot milijon turistov letno, kar je seveda še dodatno doprineslo k onesnaževanju s smetmi.
Čan Kin je sicer nekdanji didžej in producent elektronske glasbe, zdaj pa na otoku nastopa s svojimi glasbili, ki jih je izdelal kar iz smeti. Svojo strast do glasbe je tako združil s strastjo do skrbi za okolje. Hkrati pa s tem širi sporočilo, da lahko državljani vsak dan naredijo spremembo za okolje in da nobeno dejanje ni premajhno, ko gre za ohranjanje njihovega otoškega raja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.