Zanimivosti

Iznajdljiv Mavricijec ohranja otoški raj in iz smeti izdeluje glasbila

Port Louis, 12. 02. 2021 18.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

35-letni Kan Čan Kin z Mavricija je glasbenik, umetnik in aktivist, na svojih družbenih omrežjih pa je vse troje združil in se samooklical za "artivista". Pri družbeno odgovornem in okolju prijaznem vedenju ga navdihujejo in motivirajo prav okolju neprijazne smeti – iz njih namreč izdeluje glasbila. Na tem precej majhnem, a za mnoge rajskem otoku namreč pridelajo kar tono smeti na leto.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Mislim, da so smeti na Mavriciju velik problem," je Čan Kin pojasnil za CNN, "zato si morajo ljudje, kot sem jaz, državljani Mavricija, umazati roke in poskrbeti zanje," je prepričan domačin, ki si prizadeva, da bi družba močno zmanjšala proizvodnjo smeti. 

Čan Kin deluje na več področjih, vendar je njegovo najbolj oprijemljivo delo izdelovanje glasbenih inštrumentov, ki jih sestavlja iz zavrženih predmetov. Gre za tako imenovan postopek "upcycling", ki za razliko od recikliranja, pri katerem izdelek uničimo in ga predelamo v material, za novi izdelek uporabimo kar trenutno podobo "smeti". Čan Kin je prepričan, da je to zelo enostavno, in sicer iz preprostega, čeprav nezaželenega razloga: "Material je povsod in uporabimo ga lahko zastonj."

Upravljanje s smetmi na tako majhnem otoku v Indijskem oceanu je zelo pomembno. Mavricij je širok le 45 in dolg le 65 kilometrov, vendar ima kar 1,2 milijona prebivalcev in je najgosteje naseljena afriška država. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po podatkih Svetovne banke povprečen Mavricijec na dan ustvari 2,3 kilograma trdnih komunalnih odpadkov, kar pomeni skoraj eno tono smeti na leto, kar pa je skoraj dvakrat več od svetovnega povprečja prebivalcev v mestih. 

Mavricij je precej majhna otoška država ob obali Afrike v jugozahodnem Indijskem oceanu, okrog 900 kilometrov vzhodno od Madagaskarja.
Mavricij je precej majhna otoška država ob obali Afrike v jugozahodnem Indijskem oceanu, okrog 900 kilometrov vzhodno od Madagaskarja. FOTO: Shutterstock

Poleg tega je pred pandemijo otok obiskalo tudi več kot milijon turistov letno, kar je seveda še dodatno doprineslo k onesnaževanju s smetmi. 

Čan Kin je sicer nekdanji didžej in producent elektronske glasbe, zdaj pa na otoku nastopa s svojimi glasbili, ki jih je izdelal kar iz smeti. Svojo strast do glasbe je tako združil s strastjo do skrbi za okolje. Hkrati pa s tem širi sporočilo, da lahko državljani vsak dan naredijo spremembo za okolje in da nobeno dejanje ni premajhno, ko gre za ohranjanje njihovega otoškega raja. 


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zavetnik baleta
14. 02. 2021 21.11
-7
Tudi ta glasbila so v končni fazi odpadki
felix59 drugič
12. 02. 2021 20.57
-1
Zemlja vam bo hvaležna , kos se vas bo znebila. Mi bo pa vseeno malo dolgčas , ko bom sam taval naokoli.
Soul
12. 02. 2021 19.02
+5
Še dobro, da je nekaterim mar in opozarjajo.V nasprotnem smo ljudje zmožni iz raja naredit pekel.Najbolj žalostno je, spoznanje,da je popolna sprememba možna v trenutku.Svoboda je v rokah, samo jo je treba objeti.