Zanimivosti

Izraelski znanstveniki so dokazali, da nas rože slišijo

Tel Aviv, 24. 01. 2019 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Ni.Š./STA
Komentarji
16

Živali lahko slišijo, zakaj torej ne tudi rastline? To vprašanje so si zastavili izraelski znanstveniki in prišli do ugotovitve, da se lahko rože na brenčanje čebel v nekaj minutah odzovejo s slajšim nektarjem. Posebno vlogo pri tem imajo cvetni listi.

Brenčanje čebel ali metuljev spodbuja določene cvetlice, da proizvajajo bolj sladek nektar, so ugotovili izraelski znanstveniki, njihove ugotovitve pa povzema nemška tiskovna agencija DPA.

Pod drobnogled so vzeli rože iz rodu svetlinovk z znanstvenim imenom Oenothera drummondii. "Naši rezultati so prvič pokazali, da se lahko rastline hitro odzovejo na zvok opraševalcev," so znanstveniki z univerze v Tel Avivu pod vodstvom Marine Veits zapisali v raziskavi. Povprečna koncentracija sladkorja v nektarju se je v treh minutah povečala za približno 20 odstotkov.

Rastline se odzivajo na zvoke svojih opraševalcev.
Rastline se odzivajo na zvoke svojih opraševalcev. FOTO: iStock

Utripi kril letečih opraševalcev po teh ugotovitvah ustvarjajo zvočne valove, ki se hitro širijo po zraku. "Dokazali smo, da zvoki opraševalcev in umetni zvoki z enakimi frekvencami povzročajo vibracije cvetnih listov in sprožajo hiter odziv - povečanje koncentracije sladkorja v nektarju rastline," piše v raziskavi. To kaže, da obstaja mehanizem, po katerem cvetovi rastlinam služijo kot slušni organ, so dodali.

Znanstveniki so posneli zvoke čebel in metuljev, nato pa te posnetke ter posnetke z enakimi in drugačnimi frekvencami preverili na več kot 650 rastlinah iz rodu svetlinovk. Pred in po predvajanju zvokov so preverili vsebnost nektarja v rožah.

Velika večina rož je za lastno razmnoževanje odvisna od živalskih opraševalcev, kot so čebele ali metulji. Zato je za njihovo preživetje bistvenega pomena, da so v navzočnosti takšnih opraševalcev še posebej privlačne, slajši nektar pa služi ravno temu: isto ali drugo čebelo lahko spodbudi, da še enkrat prileti na cvet, so znanstveniki zapisali v strokovnem članku, ki je že dostopen na spletu, a še ni bil objavljen v kakšni strokovni reviji.

Raziskava je poleg tega pokazala, da lahko na rastline vplivajo tudi zvoki, ki jih povzroča človek, so še zapisali znanstveniki. Prav tako se lahko s "sposobnostjo, da slišijo", odzivajo na rastlinojede ali druge živali.

Da se rastline odzivajo na zvoke, so sicer ugotovile že tudi druge raziskave. Že pred nekaj leti so ameriški znanstveniki poročali, da navadni repnjakovec sproži svoje kemične obrambne mehanizme proti škodljivcem, ko zazna zvoke žvečenja gosenic. Leta 2017 pa je bila objavljena raziskava, ki je pokazala, da lahko grah zazna zvoke tekoče vode in s tem uskladi smer rasti svojih korenin.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anakondabox
25. 01. 2019 09.35
+5
Za to ni potrebno nobenih 'denarno težkih' raziskav. Mnogi avtorji so z dokazi in prakso napisali nekaj knjig o sporazumevanju z rastlinami in živalmi. Človek ni krona stvarstva, kot si sam predstavlja. Poglejmo samo kakšno socialno-družbeno organizacijo ima mravljišče. Zavidal bi jim lahko marsikateri slab direktor tovarne. Ali rastline? Delali so poskuse kako se na glasbo odzovejo listi rastlin. Ob blagozvočni klasični glasbi so se razprli, ob 'nabijaški' rock glasbi so zakrčili listke. Poleg tega rastline, kot človek in živali, oddajajo določene frekvence; na primer cvetovi za čebele. Pa tudi barve. Njihove frekvence vplivajo na čebelji vid, zato ni čudno, da je na travniku največ rumenih cvetov. #čudeži
KavčStrokovnjak
25. 01. 2019 09.17
-3
Nekdo ima res preveč časa in denarja.
kolbek460
24. 01. 2019 19.03
+3
Juda izmislil in odkril toplo vodo ,,
Pravicaje
24. 01. 2019 18.56
+8
Zvok nastane z valovanjem v nekem mediju, navadno zraku ,čeprav še hitreje potuje skozi gostejše snovi npr.voda , železo itd. Ko čebela brenči ustvari mehansko valovanje zraka , ki ga mi ne vidimo ampak je. Valovi so še posebno zaznavni na koži kadar nihajo s frekvenco 5 do 30 krat na sekundo recimo (močni basi rock muzike) .Ko mi slišimo zračni valovi fizično povzročijo, da se bobnič v našem ušesu zatrese ,kar nato stimulira živce ,ti pošljejo električni signal v določen predel možganov ,česar rezultat je zaznava zvoka .To se zgodi samo če zrak vibrira s frekvenco med cca 20 in 20.000 -kHz , kar zazna človeško uho ...../ tako nam v šoli /Tresljaji ali valovanje zraka samo po sebi ne tvori nikakršnega zvoka , saj tresljaje ki se zvrstijo manj kot 15 krat v sekundi ali več kot recimo 25.000 krat mi nikoli ne slišimo , vendar pa so in to valovanje ali drobcene hitre piše zraka zaznavajo tudi rastline, zatorej članek ne čudi o dokazanem, da nas "rože" slišijo ! Lepa in poučna je knjiga "Skrivnostno življenje rastlin" avtorjev Petra Tompkinsona in Christopherja Birda o neverjetnih poiskusih z rastlinami , kjer so med drugim dokazovali, da rastline zaznavajo tudi naša čustva ! Tako da ni povsem iz trte zvita tista : "V naravi najdem sprostitev" !
devlon
24. 01. 2019 18.37
+4
znanstveniki odkrivajo nekaj, kar je ze znano:)
Quatflow
24. 01. 2019 17.59
-3
Saj so ziva bitja, seveda premorejo doloceno stopnjo svoje inteligence. Nimajo pa zivcev, da odgovorim vsem, ki mislijo, da rastline boli, ko jih odtrgas.
flojdi
24. 01. 2019 17.21
-2
.mojim (zasužnjenim ) rožcam pa jest prilijem vode takoj ko opazim da jim je zmanjkuje.( ali zacvetijo v zahvalo....al kt tko.. hut ?
flojdi
24. 01. 2019 17.23
-3
. prehitro Pritiskam tleke. torej popravljam : al kr tko. ( zdej me lohk napadejo sam še doPični Slavist(k)i
c00kies
24. 01. 2019 17.16
+12
Rastline znajo komunicirati tudi med seboj. Bi lahko napisali še kaj zanimivega na to temo.
kolbek460
24. 01. 2019 17.14
+11
Cvetovi slišijo čebele Evropa pa ne vidi in ne sliši raket ki padajo na Palestino ,zanimivo res!!!!!!!
Duhecx
24. 01. 2019 16.59
+16
Potem nas zelenjava prav tako.Ali vegeterjanci vprašajo solato če jo lahko pojejo
stella83
24. 01. 2019 16.58
+22
Kaj bodo pa zdaj vegani jedli?
xxdrgregoryhouse
24. 01. 2019 17.19
+7
flojdi
24. 01. 2019 17.26
+2
… neki nekoč nekje so se Znali Zahvalit in Opravičit za ULOVLJENO hrano. (lidlni ipd se pač ne; kupci pa tud nimajo pojma
Bi? Božji
24. 01. 2019 16.55
+14
Ne samo, da nas slišijo tudi odzovejo se na naše vibracije( agresivnost, veselje, žalost...)
flojdi
24. 01. 2019 17.31
-1
. zna biti. en velik božični kaktus v moji lasti, torej v neSvojem Naravnem okolju, mi ene 30 let ni niti enx ZaCvetel. zdaj mi cveti vsako zimo. Zakaj. se sprašujem./ pa ni treba mi razlagat kaj preveč... na meni je , da ugotovim. ali pa tudi ne.