Zanimivosti

Teorija psihologov: Ljudje, ki božične okraske izobesijo že novembra, so srečnejši

Los Angeles, 11. 11. 2020 21.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Psihologi pravijo, da so ljudje, ki prehitevajo decembrsko vzdušje in se okrasitve lotijo že tedne prej, mnogo srečnejši. Lažje naj bi navezovali stike in našli nove prijatelje. Okrasitev jih pogosto popelje v otroštvo in jim obudi lepe spomine – če ti lepi občutki trajajo že dva meseca pred božičem, pa so ljudje ob tem še toliko srečnejši.

Med tem ko se zgražamo ob okrašenih smrečicah in lučkah, ki nekatere trgovske centre krasijo že v začetku novembra, se strokovnjaki strinjajo, da tovrstna dekoracija pri ljudeh vzbuja prijetne občutke. ''Prej ko postavite božične okraske, srečnejši ste,'' celo trdijo nekateri izmed psihologov. Steve McKeown, psiholog, ki navaja tudi eno izmed ameriških študij, je dejal: ''V svetu, polnem stresa in tesnobnosti, se ljudje želijo opirati na stvari, ki jih osrečujejo, in božična dekoracija zagotovo vzbudi močne občutke, ki so podobni tistim iz otroštva.''

Veselje in sreča se skrivata tudi v malenkostih, kot so na primer božični okraski.
Veselje in sreča se skrivata tudi v malenkostih, kot so na primer božični okraski. FOTO: Profimedia

McKeown pravi, da je tovrstna dekoracija vizualna iztočnica in pot k tistemu pristnemu otroškemu navdušenju, svetleče lučke in smrečica pa spodbujajo te občutke, ki so lahko raztegnjeni čez mesec ali dva. Opaža pa tudi, da ljudje, ki se okrasitve lotijo že mnogo prej, to storijo iz nostalgije, torej ali zaradi obujanja magije iz otroštva ali pa zaradi kompenzacije za pomanjkanje lepih in prijetnih stvari v otroških dneh.

Lučke in dekoracija nas popeljejo v otroštvo in vzbudijo lepe spomine.
Lučke in dekoracija nas popeljejo v otroštvo in vzbudijo lepe spomine. FOTO: Profimedia

Ljudje, ki na plano privlečejo drevesce, pečejo božične piškote ali izobesijo božične nogavice že oktobra oziroma novembra, naj bi bili tudi mnogo prijaznejši in naj bi v življenju lažje navezovali stike. Študija, ki je bila objavljena v publikaciji o okoljski psihologiji, je razkrila korelacijo med prazničnim okraševanjem hiše in navezovanjem stikov s sosedi. Tisti, ki lepo okrasijo tudi zunanji del hiše, se hitreje spoprijateljijo, saj jim tovrstno početje omogoči boljšo integracijo.

Koronavirus pasica november
Koronavirus pasica november FOTO:
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
11. 11. 2020 21.24
+2
.torej moram krepnit od nesreče ; ker že kaka 3 desetletja NE kranclam smrekc ali česarkoli primernega" za ta" čas
flojdi
11. 11. 2020 21.25
le komu pomeni en dan nekaj več kot preostalih 364
mijam75
12. 11. 2020 08.53
+4
Sploh ne gre za en dan. Smrečice kranclajo tudi ljudje, ki sploh niso verni in jim božič kot tak nič ne pomeni. Kranclanje smrečice je običaj, ki je povezan s starodavnimi običaji, ki so jih poznali še pred krščanstvom. Takrat so ljudje praznovali praznovali zimski solsticij, ker po tem dnevu so se dnevi spet začeli daljšati, kar je bilo takrat seveda za njih pomembno. Ljudje so svoje domove očistili in okrasili (seveda ne tako kot danes), da so pregnali temne sile. Krščanstvo je nato prevzelo ta praznik, čeprav jezus sploh ni bil rojen na ta dan. Običaji pa so ostali podobni, v domove nosimo zelenje, da jih oživimo in luč, da razsvetlimo temo, ki je decembra večji del dneva. To prinaša boljše psihično počutje v turobnih zimskih dneh. O tem, da se je vse skupaj skomercializiralo do te mere, da ljudje pretiravajo, raje ne bom niti pisala :D