Tujina

Obesek Marije Antoinette prodali za rekordnih 31,5 milijona evrov

Ženeva, 15. 11. 2018 09.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Marija Antoinetta, zadnja francoska kraljica, tudi več kot 200 let po smrti na giljotini, še vedno buri domišljijo – vsaj tistih z globokimi žepi. Na nedavni dražbi je njen obesek z diamantom in biserom dosegel vrednost 36 milijonov ameriških dolarjev oziroma več kot 31,5 milijona evrov.

Dražbena hiša Sotheby's je na sredini dražbi, ki so jo označili za eno najpomembnejših dražb kraljevega nakita v zgodovini, v luksuznem hotelu na obrobju Ženevskega jezera ponujala deset kosov nakita zadnje francoske kraljice Marije Antoinette. Ponujeni kosi nakita so bili v javnosti videni prvič po dveh stoletjih.

Med njimi je tudi obesek z diamantom in biserom v obliki solze, za katerega so pričakovali vsaj dva milijona dolarjev, na koncu pa iztržili neverjetnih in rekordnih 36 milijonov dolarjev oziroma dobrih 31,5 milijona evrov. Šel je v roke neznanega kupca.

Obesek Marije Antoinette
Obesek Marije Antoinette FOTO: AP

"Obesek Marije Antoinette je preprosto nenadomestljiv in cena, ki jo je dosegel, priča o vrednosti, ki je veliko večja od samega dragulja," pravi Eddie LeVian iz draguljarne Le Vian. Skupno so na dražbi deset kosov nakita prodali za 43 milijonov dolarjev oziroma slabih 40 milijonov evrov. 

Marija Antoinetta, rojena na habsburškem dvoru cesarici Mariji Tereziji in Francu I., je pri 15 letih postala žena francoskega kralja Ludvika XVI. Dandanes je morda najbolj poznana po svojem domnevnem razsipnem življenju in razkošju v času pred izbruhom francoske revolucije, čeprav jo zapisi njenih sodobnikov kažejo v veliko lepši luči. Med bolj znanimi anekdotami o njenem razkošnem življenju ter odnosu do ljudstva so besede "če nimate kruha, jejte pecivo" kot odgovor na proteste ljudstva, ki je zahtevalo kruh. Danes je sicer znano, da se je omenjena fraza uporabljala že prej.

Z izbruhom francoske revolucije se je znašla v nemilosti. 16. oktobra 1793 je bila zaradi veleizdaje usmrčena z giljotino.

Diamantna broška je dosegla vrednost 2,1 milijona dolarjev.
Diamantna broška je dosegla vrednost 2,1 milijona dolarjev. FOTO: AP

Po njeni smrti je nakit sledil vijugasti poti, ki ponazarja dinamiko evropskih moči 18. in 19. stoletja. Po pričevanju njene dvorne dame Madame Campan je Marija Antoinetta preživela celotni večer v palači Tuileries, kamor so jo z otroki odpeljali po padcu monarhije, zavila svoje diamante in bisere in jih skrila v leseno skrinjico.

Poslani so bili v Bruselj, kjer je vladala njena sestra, nadvojvodinja Marie-Christine, nato pa v njeno rodno Avstrijo, kjer jih je hranil njen nečak, habsburški cesar. Sem je bil po smrti Marije Antoinette in njenega moža poslan tudi njun edini preživeli otrok, hčerka Marija Terezija, ki naj bi ji bili tudi dani dragulji matere. Sama ni imela otrok in je tako svoje premoženje zapustila nečakinji in posvojeni hčeri. Skozi desetletja so zakladi zadnje francoske kraljice ostali v rokah sorodnikov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Infraping
16. 11. 2018 15.28
+1
ko bi vedla to, ko so jo obglavl
Sebastian
15. 11. 2018 11.01
+7
jst mam dva taka obeska doma...prodam z 20% popustom...