Zanimivosti

Mislil, da je kupil kopijo, v resnici pa je originalno delo van Dycka?

London, 11. 01. 2022 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Priznani britanski umetnostni zgodovinar Christopher Wright je odkril, da ima morda na steni svoje dnevne sobe obešeno originalno sliko flamskega umetnika Anthonyja van Dycka. Sliko španske vladarice in regentke Nizozemske Isabelle Clare Eugenia je kupil leta 1970 kot kopijo za 65 funtov (78 evrov), zdaj pa je ugotovil, da bi lahko bila delo Van Dycka.

Anthony van Dyck je bil flamski baročni umetnik, ki je postal vodilni dvorni slikar v Angliji in je užival velik uspeh v Italiji in Flandriji.
Anthony van Dyck je bil flamski baročni umetnik, ki je postal vodilni dvorni slikar v Angliji in je užival velik uspeh v Italiji in Flandriji. FOTO: Profimedia

Eden najbolj vidnih britanskih umetnostnih zgodovinarjev Christopher Wright, ki je v zadnjih letih odkril številna originalna dela starih slikarskih mojstrov v javnih in zasebnih zbirkah, je zdaj pri sebi doma odkril sliko, pod katero se je morda podpisal flamski slikar iz 17. stoletja Anthony Van Dyck. Ustvaril naj bi jo za kralja Karla I. Angleškega, piše britanski časnik The Guardian.

Kot se spominja Wright, je sliko kupil pri nekem preprodajalcu v zahodnem Londonu. "Kupil sem jo kot kopijo, kot umetnostni zgodovinar. Nisem bil pozoren nanjo," je povedal in sindrom, ko se kot strokovnjak ni posvetil delu, primerjal z rekom, da je kovačeva kobila vedno bosa.

Slika bi lahko bila po njegovi oceni vredna okoli 40.000 funtov (48.000 evrov), ob čemer so pri Guardianu dodali, da nekatera van Dyckova dela dosegajo sedemmestne vsote.

Zdaj, ko je Wright ugotovil pomen slike, ki je doslej visela v njegovi dnevni sobi, se je odločil, da jo bo posodil muzeju Cannon Hall v Barnsleyju, ki hrani zbirko del flamskih in nizozemskih umetnikov 17. stoletja.

Wright, znan po odkritjih, kot je portret Georgea Stubbsa v britanski Umetniški galeriji Ferens, je na sliko postal pozoren šele po obisku znanca Colina Harrisona, kustosa evropske umetnosti v muzeju Ashmolean v Oxfordu. Ta mu je dejal, da ima na steni Van Dycka, se spominja Wright. Sliko je zato odnesel na londonski umetnostni institut Courtauld London, kjer so jo očistili in preučili, v poročilu pa zapisali, da bi lahko bila delo Van Dyckove delavnice pod njegovim mentorstvom.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

theSTRUČKO
11. 01. 2022 10.04
+0
…jst si bom tud od nasga van dyka (JJ) spravu eno sliko… ziher jo bom ze letos lahk prodal za tezke pare…
Milč
11. 01. 2022 09.37
-1
To da človek kateri se spozna na umetnost kupi sliko pa ne ve da je original je malo čudno
Millady
11. 01. 2022 11.04
+0
Jure Puncher
11. 01. 2022 08.54
+4
"v poročilu pa zapisali, da bi lahko bila delo Van Dyckove delavnice pod njegovim mentorstvom" Se pravi ne slika, ki bi jo naslikal Van Dyck, ampak slika njegovega vajenca.
Millady
11. 01. 2022 09.28
+4