Novoodkrit fosil prikazuje odlično ohranjen zarodek dinozavra, ki se je pripravljal na to, da se izleže iz jajčeca. Zarodek so odkrili v mestu Gandžou na jugu Kitajske, po oceni raziskovalcev pa je star vsaj 66 milijonov let. Menijo, da gre za brezzobega dinozavra teropoda ali pa oviraptorozavra, ki so ga poimenovali Baby Jingliang, poročajo tuji mediji.
Kot je dejal eden od raziskovalcev dr. Fion Wajsum Ma, gre za "najboljši primer zarodka dinozavrov, kar so jih kdaj našli v zgodovini". Odkritje ob tem raziskovalcem omogoča tudi boljše razumevanje povezave med dinozavri in sodobnimi pticami. Kot je razvidno iz odkritega fosila, je zarodek ohranjen v zvitem položaju, v katerega se ptice premaknejo, preden se izležejo.
Kosti otroških dinozavrov so majhne in krhke, zaradi česar so se le redko ohranile v obliki fosilov. Prav zato je ta najdba tako zelo pomembna, je dejala Darla Zelenitsky, izredna profesorica na oddelku za geoznanost na Univerzi v Calgaryju v Kanadi. "Gre za neverjeten primerek fosila. V 25 let, koliko delam z jajci dinozavrov, še nisem videla česa podobnega," je dejala profesorica.
Glavni avtor študije Wajsum Ma je medtem izpostavil, da je večina odkritih neptičjih zarodkov dinozavrov nepopolna in z razčlenjenimi okostji. "Bili smo presenečeni, ko smo videli, da je ta zarodek lepo ohranjen v jajcu dinozavra, ki leži v ptičji drži. Te drže namreč pri neptičjih dinozavrih prej niso prepoznali," je dejal.
Prav tako je bilo do zdaj znanih le malo informacij o tem, kaj se je dogajalo z dinozavri pred njihovo izvalitvijo iz jajca. To je veliko približno 17 centimetrov, dinozaver pa med glavo in repom meri 27 centimetrov. Raziskovalci verjamejo, da bi odkriti dinozaver, če bi preživel, lahko zrasel tudi do dveh ali treh metrov.
Raziskovalci iz Kitajske, Združenega kraljestva in Kanade so preučevali položaj Baby Jingliang in drugih prej najdenih oviraptorjevih zarodkov. Ugotovili so, da so se dinozavri, preden so se izvalili, premikali in spreminjali poze, podobno kot mladiči ptičkov. Obnašanje pred izvalitvijo pa ni edino vedenje, ki so ga sodobne ptice podedovale od svojih prednikov. Znano je tudi, da so nekatere vrste dinozavrov jajca valile podobno, kot to zdaj delajo ptice, je dejal Zelenitsky.
Fosil je bil najden v kitajski provinci Jiangši, leta 2000 pa ga je kupil Liang Liu, direktor kitajskega kamnitega podjetja Jingliang Group. Fosil je takrat pozabljen končal v skladišču, približno 10 let kasneje pa so ga ponovno odkrili, ko je muzejsko osebje med gradnjo Muzeja naravne zgodovine kamna Jingliang razvrščalo škatle.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.