Zanimivosti

Leta 2040 bodo najdlje živeli Španci

Seattle, 18. 10. 2018 13.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V letu 2040 bodo nadlje živeli prebivalci Španije, sledila jim bo Japonska, Singapur in Švica, trdi nova raziskava. Na dnu lestvica so se znašle države subsaharske Afrike. Študija ugotavlja tudi občutno povišanje primerov smrti, ki bi jih lahko preprečili, v prihodnje.

Prebivalci Španije bodo imeli po ugotovitvah nove raziskave raziskovalnega inštituta IHME pri univerzi v Washingtonu do leta 2040 najdaljšo pričakovano življenjsko dobo. V letu 2016 so Španci sicer zasedali četrto mesto s pričakovano življenjsko dobo 82,9 let. Ta naj bi se povečala na 85,8 v letu 2040. S tem bodo prehiteli Japonce, ki bodo čez dobrih dvajset let v povprečju živeli 85,7 let.

Drugi dve državi, kjer bo pričakovana življenjska doba presegla 85. let sta Singapur in Švica. V Sloveniji se bo pričakovana življenjska doba za oba spola povečala do približno 85 let.

Na samem repu lestvice so se znašle države subsaharske Afrike, med njimi so Srednjeafriška republika, Somalija in Zimbabve, v vseh pa bodo v povprečju prebivalci živeli manj kot 65 let – skorajda dve desetletji manj kot prebivalci držav na samem vrhu lestvice. Na samem dnu se je znašlo kraljevina Lesoto na jugu Afrike z 57,3 leti.

Pričakovana življenjska doba se bo povečala po vsem svetu.
Pričakovana življenjska doba se bo povečala po vsem svetu. FOTO: iStock

Če se bodo nadaljevali trenutni trendi bo občutno povišanje življenjske dobe doživela Kitajska in prehitela Združene države Amerike, ki bodo padle s 43. na 64. mesto – gre za največji padec med razvitimi državami sveta, ni pa edina. Padec bodo zabeležile tudi Kanada, Norveška, Tajska, Nizozemska in Belgija. Medtem se bo Kitajska s pričakovano življenjsko dobo 81,9 let z 68. povzpela na 39. mesto.

Veliko povišanje bo zabeležila tudi Sirija, ki naj bi se povzpela iz 137. mesta na 80., Nigerija in Indonezija, kjer se bo življenjska doba povečala za pet let.

Kljub temu, da se bo pričakovana življenjska doba povečala po vsem svetu, nova študija predvideva tudi občutno povišanje primerov smrti, ki bi jih lahko preprečili. Med vzroki za prezgodnjo smrt bodo tako nenalezljive bolezni in poškodbe pogostejše kot nalezljive bolezni.

Na pričakovano življenjsko dobo pa bodo najbolj vplivale bolezni, na katere vpliva življenjski slog, kot so visok krvni tlak, prekomerna telesna teža, visok krvni sladkor ter poraba alkohola in tobaka, sledi jim onesnaženje zraka.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.