Čeprav smo severne bele nosoroge včasih lahko našli po vsej osrednji Afriki, je nezakoniti divji lov zaradi velikega povpraševanja po nosorogovih rogovih iztrebil divjo populacijo.
Na svetu tako obstajata le še dva nosoroga, pravzaprav nosoroginji. Samici Najin in njena hči Fatu bivata v rezervatu OI Pejeta v Kenji in to pod strogim nadzorom. Ker se ne moreta razmnoževati, je vrsta tehnično že izumrla. A upanje še obstaja, poroča BBC.
Znanstveniki sporočajo, da jim je uspela prva IVF-nosečnost nosoroga. V nadomestno mater so namreč uspešno prenesli v laboratoriju ustvarjen zarodek. Postopek so sicer izpeljali z južnimi belimi nosorogi, tesno sorodno podvrsto severnih belih nosorogov. Kot pojasnjujejo, bodo postopek zdaj ponovili še s severnimi belimi nosorogi.
"Prvi uspešni prenos zarodka pri nosorogu je velik korak," je dejala Susanne Holtze, znanstvenica na Leibnizovem inštitutu za raziskovanje živalskih vrtov in divjih živali v Nemčiji, ki je del projekta Biorescue, mednarodnega konzorcija, ki poskuša rešiti to živalsko vrsto. Povedala je, da so prav zaradi tega dosežka prepričani, da bodo lahko postopek ponovili še s severnimi belimi nosorogi in da bodo lahko rešili vrsto.
Projekt je sicer trajal več let, strokovnjaki pa so se med procesom soočili z več izzivi: od tega, kako zbrati jajčeca teh dve toni težkih živali, pa do ustvarjanja prvih zarodkov v laboratoriju in ugotavljanja, kako in kdaj jih vsaditi.
O tem velikem preboju smo govorili tudi z Boštjanom Videmškom, ki je skupaj z Majo Prijatelj Videmšek spisal knjigo o nosoroginjah z naslovom Zadnji dve, Najin in Fatu: Reševanje vrste na robu izumrtja in ki to vrsto nosorogov spremlja že veliko let. "To je vsekakor preboj, prvič v zgodovini se je zgodila tovrstna oploditev s transferjem embria pri nosorogih," je poudaril Videmšek. Pomembno je, nam je pojasnil, da pride do rojstva v času, ko sta severni nosoroginji še živi, da vzgojita naslednika. Različne vrste nosorogov namreč tako rekoč govorijo različen jezik, komunicirajo drugače in imajo drugačne navade in pomembno je, da se na naslednika te navade prenesejo.
"Znanstveno je to velik preboj, ker se lahko ta tehnika uporabi tudi pri drugih kritično ogroženih nosorogih, recimo pri sumatranskem nosorogu ali pri indijskem nosorogu."
Velikemu uspehu sledila tragedija
Prva uspešna nosečnost z IVF jim je uspela v šele 13. poskusu. "Pri tako veliki živali je zelo težko namestiti zarodek v reproduktivni trakt, ki je skoraj 2 metra v notranjosti živali," je Holtzejeva povedala za BBC News.
Zarodek, ki je nastal z uporabo jajčeca samice južne belice iz živalskega vrta v Belgiji in je bil oplojen s spermo samca iz Avstrije, so vstavili v nadomestno samico južnega belega nosoroga v Keniji, ki tudi je zanosila. Vendar pa je uspehu sledila tragedija.
Sedemdeset dni po začetku nosečnosti je nadomestna mati umrla zaradi okužbe s klostridijo – gre za bakterijo, ki jo najdemo v zemlji, za živali pa je lahko smrtonosna. Ekipa je bila po smrti pretresena. Obdukcija je pokazala, da se je 6,5 centimetra velik moški plod dobro razvijal in je imel 95-odstotno možnost, da se rodi živ.
A kljub smrti samice se je pokazalo, da tehnika deluje in da je IVF-nosečnost nosoroga mogoča.
Kot še poroča BBC, bodo zdaj uporabili zarodek severnega belega nosoroga. Obstaja le 30 teh dragocenih zarodkov, ki so shranjeni v tekočem dušiku v Nemčiji in Italiji. Ustvarili so jih z uporabo jajčec Fatu, mlajše samice v Keniji, in sperme, ki so jo zbrali od dveh samcev severnega belega nosoroga, preden sta poginila.
Po mnenju Videmška bodo v letošnjem letu vstavili najmanj pet zarodkov, potem bodo počakali najmanj dva ali tri mesece za potrditev nosečnosti. "To bi označevalo začetek reševanja funkcionalno izumrle vrste, kar bi bil fenomen našega časa." Ampak ali je težava, da obstaja le 30 zarodkov? Kot je odgovoril Videmšek, se vedno znova ustvarjajo novi zarodki, ker se nezrela jajčeca od Fatu še vedno odvzemajo, na drugi strani pa se lahko ustvari zarodke tudi s procesom iz matičnih celic. "V naslednjih mesecih, letih, se bo gotovo odvzemal genetski material tudi iz severnih belih nosorogov, ki se nahajajo v prirodoslovnih muzejih. Zdaj se je ustvarjal samo iz zamrznjene sperme petih pokojnic samcev in jajčec od Fatu." Kot je dodal Videmšek, če se bo proces razvijanja te procedure preko matičnih celic dovolj pospešil s širino genetskega bazena, ki je zdaj zelo problematična, se to utegne zelo razširiti.
Rojstvo severnega belega nosoroga bo sicer še dodatno zahtevno. Nobena od dveh edinih živih samic zaradi starosti ali zdravstvenih težav ne more zanositi. Zarodek severnega belega nosoroga bodo zato vstavili v maternico samice južnega belega nosoroga. Čeprav se IVF-ja med dvema različnima podvrstama še ni preizkusilo, je ekipa prepričana, da jim bo uspelo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.