Kaj so pravzaprav navade? Psihologi pravijo, da gre pri navadah za rutinsko vedenje, ki ga redno ponavljamo in izvajamo, ne da bi se sploh zavedali. Nekatere navade, o katerih ne razmišljamo, temveč jih počnemo povsem rutinsko, so lahko za nas koristne - tako je na primer dobra navada, ko si zavežemo čevlje. Obstajajo pa tudi slabe navade, takšne, ki tratijo naš čas in nas držijo v začaranem krogu.
V 50. letih preteklega stoletja je plastični kirurg Maxwell Maltz izjavil, da lahko vzdrževanje nekega početja ali misli v obdobju 21 dni postane naša navada oziroma del vsakodnevne rutine, o kateri po 21 dneh ne razmišljamo več, temveč jo izvedemo podzavestno. Leta 2009 je njegovo trditev spodkopala strokovnjakinja s področja zdravstva, Philippa Lally, ki je dejala, da je potrebno malo več kot dva meseca – v povprečju 66 dni, da se vzpostavi neka nova rutina oziroma navada.
Če torej želite biti bolj zdravi in fit, je dovolj, da spremenite vašo vsakodnevno rutino. S 15-minutnim tekom na dan boste v 66 dneh vzpostavili rutino, čas teka pa boste s pridobivanjem kondicije lahko tudi podaljševali. 15 minut teka je eden izmed 'majhnih trikov', o katerih v svojem delu Majhne navade govori Stephen Guise, ki med drugim trdi: ''Manjše navade, večji rezultati.''
Čeprav se lahko mikro cilji v nekem trenutku zdijo povsem nesmiselni, je ravno njihova lahka dosegljivost tista, ki jim daje moč. Za dosego zelo majhnih vsakodnevnih ciljev ne potrebujete velikega napora, zato so tudi možnosti, da boste to početje opustili, toliko manjše. Psihološko gledano – mikro cilji ponujajo veliko. Občutek dosežka nekega manjšega cilja nam nudi vsakodnevni občutek zadovoljstva, kar je ključno pri vzpostavitvi rutine.
Vzpostavite svoje lastne mikro navade – če želite biti uspešnejši in produktivnejši, prenehajte s početjem, ki vam jemlje dragoceni čas in namesto tega prevzemite neko drugo navado, kot je na primer zapisovanje vaših idej in misli. Ne bo vam vzelo veliko časa, v zameno pa boste bolj osredotočeni na vaše cilje. Lahko si ustvarite tudi mini seznam stvari, ki jih je treba opraviti v enem dnevu in si začrtate časovno omejitev za izpeljavo le-teh. Ko vam bo začelo ostajati vedno več prostega časa, boste ugotovili, da lahko s primerno organizacijo dnevnih opravil postorite vse to in še več, stres, ki ste ga občutili prej zaradi pomanjkanja časa, pa bo postopno začel izginjati. A ne pozabite, začnite z malimi koraki in se jih držite 66 dni. Če uspete vsak dan doseči en majhen cilj z vašega seznama, bo to velik uspeh in kasneje tudi vaša nova, dobra navada.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.