Zanimivosti

Revija TIME predstavlja prvega 'otroka leta' v zgodovini

New York, 04. 12. 2020 12.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prvič v zgodovini priznane ameriške revije TIME uredniki predstavljajo 'otroka leta'. Prvi takšen laskavi naziv je prejela 15-letna znanstvenica in inovatorka Gitanjali Rao. Izbrana je bila med 5000 prijavljenimi mladoletniki, ki se lahko pohvalijo z različnimi dosegi.

Gitanjali Rao je 15-letna najstnica, ki prihaja iz Kolorada in ki jo je revija TIME v naboru 5000 prijavljenih mladoletnikih izbrala za pionirko novega, laskavega naziva 'otrok leta'. Prijavili so se lahko vsi mladi, stari od 8 do 16 let.

 "Moj cilj je ne le izumljanje lastnih naprav, ki bi lahko pomagale rešiti različne svetovne težave, ampak tudi, da bi s svojim delom navduševal druge in jih spodbudil, da ravnajo enako," je 15-letnica povedala igralki Angelini Jolie, ki je za TIME naredila intervju z Gitanjali.

Gitanjali Rao
Gitanjali Rao FOTO: Profimedia

Za navdihujočo najstnico to ni prva laskava nagrada. Že pri 11 letih je prejela glavno nagrado na natečaju Young science challenge (izziv mladih znanstvenikov, op. a.). Takrat je predstavila napravo, ki v vodi zazna prisotnost svinca. Lansko leto pa se je uvrstila na priznano Forbsovo lestvico Forbsovih 30 pod 30, kamor se uvrstijo vsi navdihujoči mladi, mlajši od 30 let.

"Nisem videti kot tipični znanstvenik. Na televiziji vedno vidim, da znanstvenike predstavljajo kot starejše svetlopolte moške," je povedala Joliejevi in dodala: "Iz osebnih izkušenj lahko povem, da ni lahko, če ne vidiš nikjer nikogar, ki bi bil podoben tebi. Zato je pomembno, da svetu sporočim: Če lahko jaz dosežem nekaj takšnega, kot je to, lahko to dosežete tudi  vi. Vsakdo lahko doseže nekaj takšnega."

Čudežna deklica je tudi ustvarila aplikacijo Kindly, ki uporablja umetno inteligenco za prepoznavanje prvih znakov spletnega nasilja in nadlegovanja. "V aplikacijo vpišeš besedo ali frazo in če gre za ustrahovanje, aplikacija omogoča urejanje takšnega besedila. Cilj je, da se ne kaznuje. Kot najstnica vem, da moji vrstniki včasih prehitro kaj rečejo ali napišejo. Aplikacija daje možnost, da zadevo premisliš in da ti da predlog, kaj lahko naslednjič rečeš, da ne bi izpadlo kot nasilno."

Revija TIME sicer že 92 let izbira 'osebo leta', med katerimi je bila tudi takrat 16-letna Greta Thunberg, ki je bila tudi najmlajša, ki je prejela ta naziv. Do zdaj pa še niso imenovali 'otroka leta', a zdi se, da je napočil čas, da v svoje nagrade uvrstijo tudi to. "Ti otroci so vsakdanji otroci, ki spreminjajo svoje skupnosti na zabaven, a dostopen in zelo vpliven način," je v izjavi dejala urednica revije TIME za otroke Andrea Delbanco.  

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Levica boli
04. 12. 2020 15.20
+7
"znanstvenike predstavljajo kot starejše svetlopolte moške"
Gargamel35
04. 12. 2020 14.34
+17
Gibanje proti belim kriminalcem, ki so kriminalci le zaradi svoje barve kože presega že vse meje dobrega okusa. Če ne bi bilo svetlolasih, belih znanstvenikov, gospodična ne bi danes "izumljala" aplikacije za zaznavo nasilja. In še mnogo drugih stvari tudi ne. Noben znanstvenik nisi, če ti drugi napišejo aplikacijo, v katero moraš skucat nekaj in ti popravi žaljive besede. Dajte lepo prosim več veljave pravim znanstvenikom s pravimi odkritji, pa čeprav je mogoče bel. Grozljivo kam gremo s svojo mržnjo do belih. Zdaj bomo vse druge barve kože pohvalili že, če prerežejo jabolko?