Zanimivosti

S pomočjo umetne inteligence dokončali Beethovnovo deseto simfonijo

Bayreuth, 02. 04. 2020 08.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, K.D.
Komentarji
5

Mednarodna skupina muzikologov, pianist Robert Levin in računalniški strokovnjaki so s pomočjo umetne inteligence dokončali nedokončano deseto simfonijo Ludwiga van Beethovna. Beethovnov orkester iz Bonna jo je po prvotnem načrtu nameraval izvesti aprila, sedaj so premierno izvedbo zaradi pandemije novega koronavirusa prestavili na november.

Beethovnov orkester s sedežem v Bonnu je nameraval z izvedbo tega glasbenega dela konec aprila obeležiti 250 let, odkar se je skladatelj rodil v tem mestu. A je premiera, kot je sporočilo podjetje Deutsche Telekom, ki je spodbudilo projekt, prestavljena na november, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Beethovnov kip v rojstnem Bonnu.
Beethovnov kip v rojstnem Bonnu. FOTO: Profimedia

Mednarodna skupina si je za dokončanje desete Beethovnove simfonije prizadevala od leta 2019. Na voljo ni imela veliko gradiva, saj je Beethoven za simfonijo zapustil le osnutke. Končna verzija ima po pisanju dpa dva stavka ter traja od 20 do 25 minut.

Beethovnov orkester s sedežem v Bonnu je nameraval z izvedbo tega glasbenega dela konec aprila obeležiti 250 let, odkar se je skladatelj rodil v tem mestu.
Beethovnov orkester s sedežem v Bonnu je nameraval z izvedbo tega glasbenega dela konec aprila obeležiti 250 let, odkar se je skladatelj rodil v tem mestu. FOTO: Profimedia

Premiera dokončane desete Beethovnove simfonije pa ni edini dogodek ob jubileju, ki so ga zaradi pandemije novega koronavirusa prestavili. V mestu so zaenkrat do 19. aprila zaprli tudi veliko razstavo v Muzeju Bundeskunsthalle.

Beethoven se je rodil decembra leta 1770. Ustvaril je devet simfonij in osnutek za deseto, ob tem pa še opero Fidelio in več drugih skladb. Umrl je leta 1827 na Dunaju. Med predstavniki glasbenega klasicizma, kamor ga uvrščajo, je kompozicijsko predstavljal most do obdobja romantike.

Od njegovih simfonij so najbolj znane tretja, imenovana Eroica, peta, imenovana Usodna, šesta, imenovana Pastoralna, in deveta, katere Oda radosti iz četrtega stavka je danes himna EU. Prepoznaven je tudi po klavirskih delih, med njimi sta priljubljeni sonati V mesečini in Appassionata.

Znan je bil tudi po tem, da je komponiral še, ko je že skoraj popolnoma oglušel.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

deratizacija
02. 04. 2020 10.47
+8
Morda bi pri nas ne bilo slabo namesto inteligentnih politikov uporabljati umetno inteligenco!
MojsterSplinter
02. 04. 2020 09.48
+2
Naslednja novica: "S pomočjo umetne inteligence naštepali 100 algoritmov, ki jim je tako dokončana simfonija všeč."
SkokecPokec
02. 04. 2020 09.37
+4
Bolš d novice sploh niste objavili. To je tko kot bi vremenarji rekli, da bo dž, imamo palepo vreme
anakondabox
02. 04. 2020 09.27
+7
Vsaj za nekaj je umetna inteligenca koristna; v umetniškem smislu. Sicer ne vem, kaj je 'zvarila' skupaj umetna inteligenca, a upam, da je glasba (dis)harmonična in blagozvočna. Sicer je najbolj znana Beethovnova 5.simfonija. Kroži dokaj čuden razmislek, kako je nastala, a ga bom vseeno zapisala. Gospodinja je prinesla Ludviku zajtrk in je tri krat potrkala na vrata tok, tok, tok, ali ta-da-da-dam! To je uvod in 'light motiv' Beethovnove pete simfonije. #glasbeni velikan
janezpodre
02. 04. 2020 08.37
+12
V glasbo so vključena čustva, teh pa UI nima, je pa pri preračunavanju možnih varijant, to je matematiki, izjemno hitra. Torej je naslov odličen - "s pomočjo , ker prav lahko bi se zgodilo, da bi napisali UI dokončala simfonijo, + za fdv.