Veliki nosorog, ki bi bil lahko izvor mita o samorogu, je živel veliko dlje, kot so sprva domnevali znanstveniki. Poznan tudi kot 'sibirski samorog' zaradi svojega skoraj meter dolgega roga, se je skorajda štiritonski nosorog sprehajal po travnikih Evrazije še pred 39.000 leti, in si tako delil zemljo s sodobnim človekom in neandertalcem.
Za vrsto Elasmotherium sibericum so pred tem domnevali, da je izumrla že med 200.000 in 100.000 leti, novi dokazi pa kažejo, da je velikan ledene dobe preživel v vzhodni Evropi in centralni Aziji do vsaj 39.000 let v preteklost.
Znanstveniki so sedaj prvič uspeli pridobiti DNK starodavnega nosoroga iz fosilnih ostankov, in izkazalo se je, da se je starodavna vrsta sibirskega samoroga na evolucijskem drevesu nosorogov od moderne skupine ločile pred približno 43 milijoni let. To pomeni, da je bil sibirski samorog zadnja vrsta izredno starodavnega rodu, ki se je z njegovim izumrtjem dokončno končala.
Zakaj so izumrli?
Dandanes živi zgolj še pet vrst nosorogo, v preteklosti pa naj bi jih obstajalo vsaj 250. Med njimi tudi sibirski samorog, ki je naseljeval območje od današnje jugozahodne Rusije in Ukrajine pa vse do Sibirije in Kazahstana. Sibirski samorog je veljal za pravega velikana ledene dobe, tehtal je skoraj dvakrat toliko kot sodobni nosorogi. Zakaj natančno je vrsta izumrla ni dokončno znano. Znanstveniki domnevajo, da so izginili skupaj z več sto različnimi vrstami sesalcev, ki so izginili po zadnji ledeni dobi. Množično izumrtje vrst naj bi se namreč začelo prav pred približno 40.000 leti.
Ena izmed ključnih ugotovitev nove raziskave, objavljene v Nature Ecology & Evolution, je, da sibirski samorog ni izumrl zaradi pretiranega lova sodobnega človeka, temveč naj bi bile glavni razlog za izginotje vrste spremembe podnebja, zaradi katerih so se skrčile travnate površine. Sibirski samorog oziroma njegovo preživetje pa je bilo v veliki meri odvisno od travnatih površin, na območju katerih je živel, na spremembe pa se ni zmogel prilagoditi.
In zakaj so raziskave nosoroga, ki je živel pred 40.000 leti pomembne tudi sedaj? Znanstveniki upajo, da bi jim znanje o izumrtju sibirskega samoroga lahko pomagalo pri rešiti nosoroge, ki dandanes hodijo po zemlji, a spadajo med izjemno ogrožene vrste. Raziskave starodavne vrste namreč kažejo na dejstvo, da se nosorog izjemno težko prilagaja na spremembe okolja, kar je za BBC potrdil tudi profesor Adrian Lister iz londonskega Naravoslovnega muzeja: "Vsaka sprememba v njihovem okolju je za njih nevarna. In kar smo se prav tako naučili iz fosilnih ostankov, je, da ko vrsta enkrat izgine, izgine za vedno."
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.