Zanimivosti

Slovenska gledališča z občinstvom ostajajo v stiku prek spleta

Ljubljana, 25. 03. 2020 12.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, K.D.
Komentarji
2

V času, ko so gledališča zaradi pandemije koronavirusa primorana imeti zaprta vrata, jih večina ponuja alternativne spletne vsebine na svojih straneh ter na družbenih omrežjih in platformah. Nekaj gledališč predstave iz arhivov objavlja na svojih YouTube kanalih, več gledališč je ponudilo tudi branja dramskih igralcev.

SNG Drama

V SNG Drama Ljubljana na svojem YouTube kanalu ponujajo posnetke svojih uspešnic. Po posnetku predstave Majakovskega Misterij buffo v režiji Aleksandra Popovskega, ki je bila na ogled v začetku tedna, bodo v petek ob svetovnem dnevu gledališča prikazali posnetek burleske Ko sem bil mrtev po nemem filmu Ernsta Lubitscha v režiji Diega de Bree. Posnetek, objavljen ob 20. uri, bo opremljen z angleškimi podnapisi. Ponovitev predstave bo v soboto.

Obenem so v ljubljanski Drami zagnali tudi novo programsko platformo Drama od doma, s katero na družbenih omrežjih skoraj vsakodnevno predstavljajo literarna branja priznanih slovenskih dramskih igralcev s skupnim podnaslovom Drama bere z domačega kavča. Razmišljajo tudi, da bi branja omogočili stanovalcem v domovih za starejše občane, ki teže dostopajo do spletnih vsebin.

SNG Maribor

Na ogled predstave prek spleta vabijo tudi v SNG Maribor, kjer bodo na svojem YouTube kanalu drevi po torkovi premieri ponudili Nevarna razmerja (Choderlos de Laclos), ki jih je režiral Aleksandar Popovski.

Mestno gledališče ljubljansko (MGL)

Spletni arhiv s predstavami iz preteklih sezon so odprli v Mestnem gledališču ljubljanskem (MGL). Trenutno si je mogoče ogledati predstave Trač v režiji Jake Ivanca in Gašperja Tiča, Ibsenovega Peera Gynta v režiji Eduarda Milerja, Menjavo straže Nejca Gazvode, Nevihto Ostrovskega v režiji Jerneja Lorencija in predstavo Iz junaškega življenja meščanov Carla Sternheima, ki jo je režiral Popovski.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Slovensko mladinsko gledališče

S ponedeljkom je na splet prešlo tudi Slovensko mladinsko gledališče (SMG) s programom Spletno Mladinsko. Vsak teden bodo dodajali nove posnetke predstav gledališča iz zadnjega obdobja ter pogovore iz cikla Dežela pridnih in drugih programov. Dostopni bodo tako na spletni strani gledališča kot na Facebooku. Niz je v ponedeljek odprl Človek, ki je gledal svet, projekt, ki je Žigi Divjaku prinesel Borštnikovo nagrado za režijo, igralskemu ansamblu pa za igro, so zapisali v SMG.

SNG Nova Gorica

Posnetke svojih predstav ponuja tudi SNG Nova Gorica. Doslej so že objavili posnetke Molierovega Don Juana in Ionescove Plešaste pevke. Obljubljajo pa še predstave Norci iz Valencije Lopeta de Vege v režiji Nenni Delmestre, Zakaj ptiči pojejo Nebojše Pop-Tasića v režiji Yulie Roschina, ter Rokovnjače po motivih istoimenskega romana Josipa Jurčiča in Janka Kersnika v režiji Mihe Nemca.

Tri primorska gledališča na družabnih omrežjih

Obenem v obdobju začasne prekinitve javnega življenja v Sloveniji igralci vseh treh primorskih gledališč - novogoriškega, SSG v Trstu in Gledališča Koper berejo pravljice. Te so dostopne na spletnih straneh gledališč in na družabnih omrežjih.

Prešernovo gledališče Kranj

Prav tako s svojim občinstvom v času karantene ostaja Prešernovo gledališče Kranj. Na njihovem YouTube kanalu so trenutno na ogled predstave Jana Tätteja Prečkanje avtoceste ali zgodba o zlati ribici v režiji Andreje Kovač, Sen Enrica Luttmanna v režiji Mateje Koležnik, projekt Emila Filipčiča in Marka Derganca Butnskala v režiji Vita Vita Tauferja in predstava Svetlane Makarovič Mrtvec pride po ljubico v Lorencijevi režiji.

Gledališče Glej in Emanat

Svoje predstave na spletu ponujajo tudi nekatera neinstitucionalna gledališča, kot sta Glej, ki je doslej že ponudil pet predstav, in Emanat. Ta v času t. i. socialnega mrka uvaja redni program, na katerem vsak večer ob 20. uri objavlja posnetek predstave iz Emanatovega arhiva, ki sega do leta 2004.

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo

Nekaj svoje produkcije na ogled ponuja tudi Akademija za gledališče, radio, film in televizijo. Na ogled svojih arhivov vabijo tudi v Slovenskem gledališkem inštitutu (Slogi), kjer v digitalni knjižnici hranijo težje dostopna dramska besedila starejših in sodobnih avtorjev. Ogledati pa si je mogoče tudi virtualne razstave o kostumografki Alenki Bartl, režiserju Dušanu Jovanoviču in številne druge.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

devlon
27. 03. 2020 16.34
Zakaj sploh kdo placuje, ko je dovolj zastonj materiala..
Drugorazredni
25. 03. 2020 13.17
+2
Glih gledališče rabim