Zanimivosti

So odkrili najstarejše delo Leonarda da Vincija?

Rim, 23. 06. 2018 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Se je najstarejše delo Leonarda da Vincija kar 500 let skrivalo v hiši stare aristokratske družine? Umetnostni zgodovinar in poznavalka pisave trdita, da sta odkrila najstarejše delo renesančnega genija. Portret nadangela Gabriela naj bi Da Vinci ustvaril pri 18. letih.

Italijanska strokovnjaka trdita, da sta odkrila najstarejšo umetnino enega največjih umetnikov vseh časov, Leonarda da Vincija. Gre za portret nadangela Gabriela na keramični ploščici majolika, prekriti s kositrno, belo glazuro.

Na angelovem čeljustnem loku so ob povečavi razbrali droben slikarjev podpis Da Vinci Lionardo in letnico 1471.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Verodostojnost umetnine na majoliki, posebni vrsti italijanske keramike, ki so jo umetniki pogosto uporabljali v 15. stoletju, še ni potrjena. Če se izkaže, da gre za delo znamenitega Da Vincija, bo to njegova najzgodnejša znana umetnina, na kateri je obenem njegov prvi podpis. Glede na letnico naj bi Da Vinci delo ustvaril pri 18. letih.

Leonardo da Vinci velja za enega največjih umetnikov v zgodovini. Leta 1452 rojen renesančni arhitekt, slikar, kipar in izumitelj je svetovno znan po svojem delu Mona Liza ter freski Zadnja večerja. Njegova risba Vitruvijev človek je postala kulturna ikona.

Odkritje sta po treh letih znanstvenega in umetniškega proučevanja razkrila umetnostni zgodovinar in poznavalec Da Vincijevega dela Ernesto Solari ter poznavalka pisave Ivana Rosa Bonfantino. Keramično ploščico so kot sveto relikvijo, zavarovano v steklu, prinesli na novinarsko konferenco.

Solari je povedal, da so keramično ploščico našli potomci aristokratske družine Fenice iz Ravella. Njenega izvora niso poznali, prav tako niso vedeli, ali pripada Da Vinciju. A "so k sreči ugotovili, da se sveti močneje kot ostali predmeti, ki so jih našli med čiščenjem hiše, in takrat so nas poklicali," dodaja Solari.

"Do sedaj smo poznali Leonarda, kot nam ga predstavlja Mona Liza ali Leonarda, kot ga razkriva Zadnja večerja - to je zreli Leonardo. Zdaj pa imamo vpogled v mladega Leonarda," je prepričan Solari. Hkrati si želi, da bi umetnina ostala v Italiji, saj gre za del nacionalne dediščine.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dule Med
24. 06. 2018 08.36
+3
Marsikatera njegova dobra misel, delo za lepši, svobodni jutri ni nikjer objavljeno, bil je geni, kakor Jezus, Nikola Tesla Einšejn, itd......