Minilo je že tri leta, odkar je internet razdvajala fotografija obleke, ob kateri smo se delili na tiste, ki so videli črno-modro in tiste, ki so videli belo-zlato. Za tem se je seveda skrivala znanstvena razlaga, da je vse odvisno od tega, kako zaznavamo svetlobo.
Zdaj pa se je, sprva na Redditu, pojavil glasovni posnetek, ki je tudi v našem uredništvu sprožil burne debate.
Profesor in psiholog David Alais iz Univerze v Sydneyju je za Guardian povedal, da gre pri tem posnetku za tipičen primer zaznavno večpomenskega stimulusa.
"Ko se eno stvar lahko razume na dva načina, možgani skačejo med tema dvema interpretacijama. Če je prisotno malo nejasnosti, se možgani odločijo za eno razlago," razlaga Alais.
Pravi, da je primer Yanny/Laurel namensko zasnovan tako, da je nejasen. "Vse to dokazuje, kako aktivno naši možgani oblikujejo interpretacije čutnih zaznav iz zunanjega sveta in kako manj objektiven je ta svet, kot si morda mislimo."
Profesor pove, da on brez dvoma sliši besedo Yanny. Odsotnost nejasnosti pripisuje predvsem dvema vzrokoma, v prvi vrsti svoji starosti. Pri dvainpetdesetih letih njegovim ušesom namreč primanjkuje občutljivosti na visoke frekvence, kar je normalen proces pri staranju. Kot drugo pa omenja, da gre za računalniško generiran glas, ki besede izgovarja v ameriški angleščini, in ne v njemu bolj domači avstralski ali britanski angleščini.
Problem v frekvencah kot vzrok zmede navaja tudi profesor kognitivne nevroznanosti Lars Riecke iz Univerze v Maastrichtu. "Večina zvokov pri tem primeru, tudi L in Y, je sestavljenih iz več frekvenc naenkrat. To je bilo verjetno narejeno namensko. Verjetno so umetno znižali frekvenco pri zvoku L v besedi Laurel in zvišali frekvenco pri Y v besedi Yanny."
Možno je tudi, da možgani, ko se pojavijo nejasnosti, pri izbiri pomena upoštevajo sledi iz okolice. Recimo - če je nekdo v vaši okolici omenjal Laurel, medtem ko ste poslušali zvočni posnetek, niste slišali besede Yanny. Prav tako lahko na to, kaj slišite, vpliva osebna zgodovina človeka. Nekdo, ki pozna več ljudi z enim imenom, ne bo slišal drugega.
Mnogi uporabniki interneta seveda že iščejo svoje razlage in rešitve. Uporabnik Twitterja je objavil video, v katerem spreminja frekvence v posnetku in pokazal, da je možno slišati oboje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.