Prvi puloverji z božično tematiko so se pojavili okoli leta 1950. Proizvedeni so bili masovno in čeprav so bili že takrat relativno priljubljeni, je ta edinstveni kos oblačila obliko, v kakršni ga poznamo danes, dobil precej pozneje. Nekoliko bolj priljubljen je začel postajati šele v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, potem ko se je pojavil v različnih "TV-sitcomih".
Tako imenovan "pulover z zvončkom" je imel sloves elegantnega prazničnega oblačila, okrašen pa je bil s številnimi okraski in vzorci, vključno z božičnimi sladkarijami, škratki, darili, severnimi jeleni, Božički in drugimi prazničnimi okraski.
Čeprav je težko točno določiti, kdaj so zabave z "grdimi božičnimi puloverji" postale priljubljene, se za njihov rojstni kraj šteje Vancouver. Prav to kanadsko mesto naj bi namreč v dvorani Commodore Ballroom gostilo prvo, torej originalno "božično zabavo z grdimi božičnimi puloverji".
Dva moška sta leta 2002 prišla na idejo, da bi zabavo z neokusnimi prazničnimi puloverji organizirala z namenom, da bi zbrala denar za zdravljenje raka svojega prijatelja. Ker je zabava požela veliko uspeha, so podobna druženja hitro postala zelo priljubljena. Zabave z grdimi puloverji so od majhnih prazničnih srečanj prešle v velike dogodke, večkrat tudi v podporo dobrodelnosti, poročajo ameriški mediji.
Danes so zabave in tekmovanja, no, zlasti v Ameriki, eden od vrhuncev zimske sezone, saj ljudje kar tekmujejo v tem, kdo bo našel najbolj "zanimiv" modni kos. Velik vpliv na nošenje puloverjev gre seveda pripisati tudi družbenim omrežjem, ki so gotovo imela vpliv na hitro širjenje trenda. Šlo je celo tako daleč, da svet vsak tretji petek v decembru praznuje dan "grdih božičnih puloverjev", letos je padel na 16. december.
Puloverji priljubljeni tudi v Sloveniji
Njihova priljubljenost pa je dosegla tudi Slovenijo. Ideja o zabavi z "grdimi" božičnimi puloverji se je tako leta 2018 na primer rodila tudi v Kinu Gledališču Bežigrad. Takrat se je ta dogodek izkazal za zelo uspešnega, zato so ga leto za tem ponovili. "Tako se je sedaj razvila neka oblika tradicije, s katero želimo naše obiskovalce razveseliti vsak december," pravijo v kinu.
"Za nas 'grd' božični pulover pomeni čim bolj kičast, bleščeč pulover z nešteto božičnimi vzorci ter neobičajnimi barvnimi kombinacijami, ki v omari čaka samo na posebne priložnosti, kot je tudi naša 'Ugly Christmas Sweater' zabava, ki bo letos v nedeljo, 25. decembra, ob 19. uri," še pravijo in dodajajo, da bodo vse obiskovalce v "grdih" puloverjih, ki si bodo prišli ogledat božično klasiko, film Sam doma, nagradili z brezplačno pokovko. "Izmed vseh bomo izbrali top 3 najgrše puloverje, njihovim lastnikom pa podelili filmske darilne bone," so še dodali.
Nekateri so se celo odločili, da bodo v zabaven trend vključili svoje hišne ljubljenčke.
Veliki dobički
Glede na to, da je čedalje več ljudi začelo nositi "grde" božične puloverje, nimajo pa vsi babic, ki bi jim jih lahko spletle, so se trendu seveda priključile številne trgovine. Kjer je povpraševanje veliko, je seveda lahko velik tudi dobiček.
Prodajajo jih trgovine s hitro modo, ikonični pulover pa se je prebil celo v visoko modo. V svojih posebnih kolekcijah so jih namreč predstavile številne luksuzne znamke.
Zelo dobro pa se je znašlo eno od ameriških podjetij, ki se ukvarja prav s prodajo "grdih" božičnih puloverjev. Na njihovi spletni strani lahko pulover prilagodite po svojih željah, nudijo pa celo puloverje, ki so jih na primer oblikovali razni vplivneži.
Kar nekaj njihovih puloverjev je tudi 3D, kar pomeni, da z njih visijo razni okraski za jelke, rogovi in nosovi jelenov in podobno. V treh letih so zgolj od prodaje teh puloverjev zaslužili pet milijonov dolarjev (približno toliko evrov), kažejo podatki na spletni strani National day.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.