Zanimivosti

V Ljubljani cene podobne lanskim, sobe skoraj v celoti zasedene

Ljubljana, 13. 08. 2022 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Na Obali so večinoma zadovoljni z zasedenostjo zmogljivosti v času turistične sezone, junija so presegli rezultate iz predkoronskega leta 2019. Na Štajerskem sicer teh rezultatov še niso dosegli, so pa turistične številke letos boljše od lanskih. V Mariboru in pod Pohorjem do konca avgusta pričakujejo okoli 50- do 80-odstotno zasedenost, medtem ko so v Ljubljani turistične sobe v začetku avgusta več kot 90-odstotno zasedene.

Na destinaciji Portorož-Piran pojasnjujejo, da je veliko ponudnikov zelo zadovoljnih z rezervacijami, med njimi so tako hotelirji kot tudi ponudniki apartmajev in drugih turističnih storitev. "Vedno pa se najde tudi kdo, ki se pritožuje, da je sezona slabša," so povedali v Turističnem združenju Portorož.

Glede na lani, ko so bili v veljavi turistični boni, opažajo med pet- in sedemodstotni upad hotelskih prenočitev, kar ocenjujejo kot dober rezultat. "Veseli smo tudi, da so se vrnili tuji gosti. Pomembno pa je dodati, da v hotelih in drugih nastanitvah dosegajo tudi zelo dobre cene ter da rezervacije kažejo zelo dobro še ves mesec september," so navedli.

Uradni podatki za vse nastanitve segajo do junija, ko so v občini Piran zabeležili 256.585 prenočitev, kar je 51 odstotkov več kot v tem mesecu lani in 14 odstotkov več kot leta 2019. Od tega so hoteli ustvarili 140.000 prenočitev. Na tuje goste je odpadla slaba polovica prenočitev.

Podatek za julij so navedli za hotele, ki so v piranski občini zabeležili 161.500 prenočitev, kar je bilo pet odstotkov manj kot lani in osem odstotkov manj kot leta 2019. V prvem tednu avgusta pa je bilo hotelskih prenočitev 41.100, kar glede na primerljivo lansko obdobje predstavlja sedemodstotni padec, glede na 2019 pa štiriodstotno zmanjšanje.

Na destinaciji Portorož-Piran je veliko ponudnikov zelo zadovoljnih z rezervacijami.
Na destinaciji Portorož-Piran je veliko ponudnikov zelo zadovoljnih z rezervacijami. FOTO: Shutterstock

Tako julija kot v začetku avgusta se je povečal delež tujih gostov. Julija so ti ustvarili 72 odstotkov vseh hotelskih prenočitev, v prvem tednu avgusta pa 75 odstotkov. Leta 2019 so jih v začetku avgusta ustvarili 77 odstotkov, s čimer so na destinaciji, vsaj kar se hotelov tiče, na predkoronski ravni.

V Kopru so medtem zelo zadovoljni z doslej doseženimi turističnimi rezultati. Destinacijo je v obdobju od januarja do vključno junija obiskalo nekaj več kot 47.800 gostov, ki so skupno ustvarili preko 112.600 nočitev. Glede na enako obdobje lani je bilo nočitev za 120 odstotkov več, presegli pa so tudi rezultate iz leta 2019, in sicer za 36 odstotkov, so navedli v Zavodu za mladino, kulturo in turizem Koper.

Samo junija so v Kopru zabeležili 43.400 nočitev, kar je v primerjavi z junijem 2021 približno 46 odstotkov več, v primerjavi z junijem 2019 pa 65 odstotkov več. Junija so največji delež predstavljali domači gosti, približno 58-odstotnega, od tujih pa je bilo največ gostov iz Nemčije, Italije in Madžarske. "Razmerje med domačimi in tujimi gosti se v letošnji sezoni vrača na razmerje, ki smo ga bili vajeni v 2019," so povedali.

Po napovedih nastanitvenih obratov se Kopru obeta tudi zelo dober preostanek poletne turistične sezone. "Rezervacij je veliko, nekatere kapacitete bodo polno zasedene vse do konca meseca, veliko je rezervacij tudi za september," so navedli.

Splošna draginja neenotno vpliva na cene. "Glede na splošne dvige cen so se te seveda dvignile tudi pri nas," so navedli v Kopru. V Piranu oz. Portorožu pa so cene nastanitev po opažanjih turističnega združenja ostale podobne kot lani oz. so se morda malenkost znižale. Cene gostinskih storitev so se na drugi strani nekoliko zvišale. "Pri stiku z gosti na destinaciji do zdaj nismo zaznali pritožb na ta račun," so dodali.

V Piranu do zdaj niso zaznali pritožb na račun cen.
V Piranu do zdaj niso zaznali pritožb na račun cen. FOTO: Shutterstock

V gostinstvu in turizmu se ponudniki že nekaj časa srečujejo tudi s pomanjkanjem kadrov. "Problem pomanjkanja kadra se pojavlja po vsej Evropi in ne le pri nas. Vsako podjetje se s tem spopada po svoje, predvsem pa se trudijo, da bi to čim manj vplivalo na kakovost njihovih storitev," so navedli v Turističnem združenju Portorož.

V koprskem turističnem zavodu pa pravijo, da nevšečnosti še niso tako izrazite, saj so gostinski obrati, nastanitvene zmogljivosti in druge dejavnosti odprte in na voljo obiskovalcem. "Nismo zaznali, da bi zaradi pomanjkanja osebja storitve zapirali ali omejevali urnike. Se pa zgodi, da je treba na kavo počakati nekoliko dlje, kot smo bili vajeni," so sklenili.

Turistični rezultati se na Štajerskem bližajo predkoronskemu obdobju

Tudi v Mariboru so turistični rezultati v prvem polletju letošnjega leta zelo vzpodbudni, ocenjujejo na Zavodu za turizem Maribor. "Kljub številnim omejitvam zaradi epidemije v začetku leta smo se v Mariboru po številu nočitev že močno približali rezultatom iz leta 2019, na 84 odstotkov, nadaljevanje trenda pričakujemo tudi v poletni turistični sezoni," so povedali.

Uradni razpoložljivi podatki segajo do junija; v tem mesecu so v štajerski prestolnici zabeležili 21.969 turističnih prihodov in 45.315 prenočitev. "To v primerjavi z junijem 2021 pomeni 165-odstotno rast turističnih prihodov in 141-odstotno rast prenočitev," so povedali. Domačih prenočitev je bilo okoli 20 odstotkov, ostalo so predstavljali tujci. Največ nočitev so junija ustvarili Nemci, Poljaki, Avstrijci, Italijani in Čehi.

V prvem polletju letošnjega leta je bila rast prenočitev v primerjavi z enakim obdobjem lani 221-odstotna, rast turističnih prihodov pa 320-odstotna. Tudi v tej primerjavi prednjačijo tuji turisti s 84-odstotnim deležem. Četrtina vseh prenočitev v prvi polovici leta je bila ustvarjenih v juniju. Povprečna doba bivanja v mestu Maribor je bila junija 2,1 dneva, v obdobju od januarja do junija pa 2,6 dneva. Do konca avgusta je zasedenost po neformalnih podatkih nekaterih ponudnikov nastanitvenih zmogljivosti v Mariboru in pod Pohorjem med 50- in 80-odstotna.

"Za preostanek leta imamo že veliko povpraševanja, predvsem za zimo, vendar rezervacije ne sledijo povpraševanju."
"Za preostanek leta imamo že veliko povpraševanja, predvsem za zimo, vendar rezervacije ne sledijo povpraševanju." FOTO: Shutterstock

Malenkost višje, v Turistični destinaciji Rogla-Pohorje, je obisk turistov v dosedanjem delu sezone zelo dober in primerljiv z letom 2021, vendar trenutno še zaostajajo za rekordnim letom 2019. "Za preostanek leta imamo že veliko povpraševanja, predvsem za zimo, vendar rezervacije ne sledijo povpraševanju. Ljudje so previdni in negotovost glede covida-19 in Ukrajine ter posledično energetske krize nekoliko ohlaja rezervacije za jesensko-zimski čas," ocenjuje direktor Lokalne turistične organizacije Rogla-Zreče Domen Vogelsang.

Na destinaciji še vedno prevladujejo domači gosti, se pa v letošnjem letu vračajo tudi tradicionalni tuji gosti, zlasti s Hrvaške, Madžarske, Nemčije ter Beneluksa. Odlično se je prijel brezplačen avtobus Maribor-Rogla, ki vozi dvakrat na dan v sredo in petek, ter "hop on - hop off" avtobus, ki vozi ob sobotah med turističnimi atrakcijami destinacije. Zadovoljni so tudi z zanimanjem gostov za organizirana vodenja.

Ponudniki nastanitvenih zmogljivosti v Mariboru in pod Pohorjem sicer o težavah s pomanjkanjem kadrov ne poročajo, svoje storitve pa so v luči splošne draginje večinoma podražili med pet do 10 odstotkov. Nekateri sicer cen niso spreminjali, eden od ponudnikov pa poroča celo o znižanju cen, so navedli v mariborskem turističnem zavodu.

Na Rogli oz. v Zrečah opažajo več izzivov, med njimi so denimo trajnostna mobilnost, predvsem na Roglo, ter delno infrastruktura. Ključna izziva do konca leta pa sta po oceni Vogelsanga kadri in trenutna negotovost v svetovnem merilu.

Nastanitve zmogljivosti v Ljubljani v začetku avgusta več kot 90-odstotno zasedene

V Ljubljani je stopnja zasedenosti razpoložljivih sob za prvih sedem dni letošnjega avgusta v povprečju 92,6-odstotna, kažejo podatki turističnega informacijskega centra, ki so jih povzeli na Turizmu Ljubljana. S tem je presežena zasedenost iz enakega obdobja avgusta 2019, ko je bila 91,9-odstotna.

Junija so v Ljubljani po začasnih podatkih statističnega urada beležili 100.231 prihodov turistov in 206.807 prenočitev, je moč razbrati iz podatkov Sursa. Povprečna doba bivanja je, kot pravijo na Turizmu Ljubljana, v tem mesecu znašala 2,1 dneva, potem ko je bila junija 2019 pri 1,9 dneva. Daljšanje povprečne dobe bivanja je eden od dveh glavnih strateških ciljev Turizma Ljubljana, drugi je višanje potrošnje, so spomnili ob tem.

V Ljubljani razlike v cenah ponudniki v večji meri prevzemajo nase.
V Ljubljani razlike v cenah ponudniki v večji meri prevzemajo nase. FOTO: Shutterstock

Med gosti so na prvem mestu junija letos prevladovali Nemci, sledili so jim domači gostje. Gostje iz ZDA na tretjem in Velike Britanije na petem mestu so ostali visoko, kljub drugačnim napovedim. Italijani so bili na četrtem mestu, v Turizmu Ljubljana pa izpostavljajo predvsem odsotnost gostov s kitajskega in drugih azijskih trgov. Julija so, sodeč po strukturi obiskovalcev v turističnem informacijskem centru, v Ljubljani prevladovali Nemci, Francozi, Italijani, Nizozemci, Avstrijci ter Španci.

Hotelski sektor se v luči dvigov cen energije in drugih dobrin sooča s porastom stroškov, vendar po opažanjih Turizma Ljubljana cene ostajajo podobne lanskim. "Razlike ponudniki v večji meri prevzemajo nase," so navedli. O dvigu stroškov kot posledici dviga cen energentov in surovin poroča tudi gostinski sektor, vse to je vplivalo na višje cene ponudbe. "Razlike v cenah in prilagoditve se spreminjajo od ponudnika do ponudnika," so izpostavili. Glede pomanjkanja kadrov pa so na Turizmu Ljubljana spomnili, da gre za mednarodni izziv v turističnem sektorju. "Nekateri gostinci so se odločili za skrajšan delovnik, okrnitev ponudbe," so dejali. So pa tudi pri tem rešitve drugačne od storitve do storitve.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Walter Pravicek
15. 08. 2022 08.07
V Rogaški slatini obstajajo hoteli,z PRIVATNIMI lastniki Rusi.Zelanski zahteva:ne sprejemati turistov iz Rusije,ne izdajati vizumov.ON TO ZAHTEVA,a je poslal v Svet 10 in pol milijona Ukrajincev.90%revnih.Rusi prinašajo denar,to gre v državni mošnjiček,iz tega pa se financira Ukrajinske begunce,ki se ne vozikajo po AC zastonj,brez E vinjet.PAMET?In naši politiki "pogumno"sledijo navodilom iz EU centra,kjer sede politiki brez možganov,celo brez pravih svetovalcem.Sreča,da obstajajo boljši portali z RESNICO o dogodkih v Ukrajini,ki prinašajo le propagandne v naprej posnete vesti Zelenskega.Toraj hotelirji udomite Ukrajince,bo plačal proračun.Dajte apartmaje Rusom,bodo račune poravnali sami.Izbor je tu!!!
Jožajoža
13. 08. 2022 19.09
+4
ljudje, kaka katastrofa je pa v radencih,kjer imajo leljalka skrajnega desničarja na oblasti. nisem še videl, da menjavaš novi asvalt z novim.in to z namenom, da ljudje mislijo, da se "dela".sem mislil v letovat v tem kraju,pa smo se že prvi dan spakirali in odšli. kraj je uničil
Walter Pravicek
15. 08. 2022 08.16
Leljak-komunist,bivši vodnik JNA,špijon z tečajem(drugače je bil vezist),kriminalec,ki je oropal ljudi z vplačili za nakup vozil tipa FIAT,zapornik,brisani sodni podatki iz časa Jugoslavije,Zagorec,"gor zrastu"v Šentjurju,župan Radencev,ker je bil protikandidat okajen.Želel v Avstralijo z lažnimi podatki o morišču ustašev ,a so ga na lletališču ustavili in z prvim avionom vrnili.Hotel je človeku v Ameriki dati podatke o Radenski,a žal on ne ve cele zgodovine te družbe.Sodišče mu od plače ogromno odtrga za poplačilo starih grehov,tedaj potrebuje postranske zaslužke.Grozi,če poveš resnico z POZOR"SVOJIMI ADVOKATI",a nima za pošteno kosilo z ostankom plače,ki mu jo nameni Občina.Nič mu ne uspe,kaznuje učitelje,ker iz šole nosijo kosila po znižani ceni.Napada gasilce.Hotel preimenovati ulico,pa mu ne uspeva.Menda bo šel k bratu tam blizu Velenja,-južno od tega mesta-da bosta na tistem otočku imela svoj bunga-bunga.
nebulae ngc6720
13. 08. 2022 17.30
+2
zoki se spet roke mane!kako pa kaj v Grasuplu in Destrniku?
Jožajoža
13. 08. 2022 19.24
+1
Walter Pravicek
15. 08. 2022 08.17
Onemu iz Desternika?KOMU?Županu ali ZVERU?Zver je tudi iz Desternika.
G8J
13. 08. 2022 14.47
+2
Kaj obstajata res samo Zokiland in Piran kar se dopustov tiče? Pridite k nam v hribovske občine in ne jamrajte!
Klingon
13. 08. 2022 15.06
+0
A gledat rovtarje?? NE hvala. Raje gledamo jugice.
Walter Pravicek
15. 08. 2022 08.18
Sem bil na Rogli.Krasota,mir če hočeš ali dreng,če ti paše.Zastonj ljubezen.
_Heisenberg_
13. 08. 2022 14.11
-2
Kdo gre v Lj na dopust? Kaj je pa tam kaj takega? 😅
Klingon
13. 08. 2022 14.41
+0
Kebab,burek,cevapi,klosarji,kralji ulice,itd,itd.
Fulano in Beltrano
13. 08. 2022 14.54
+0
Mesec, priporocam en izlet v Groningen, ki je sicer kar simpaticno mestece, ampak ima katastrofalno vreme. In potem se pelji proti Delfzijlu in okolici. En sprehod po ulicah, en teden tiste puscobe...in mislil bos, da je Ljubljana raj na Zemlji.
Klingon
13. 08. 2022 15.09
-2
Ali pa pojdi npr v katerokoli mestece v severni,srednji,itd Italiji in bos videl kaksna greznica je Lj.
Fulano in Beltrano
13. 08. 2022 15.35
+2
Klingon, Ljubljana je tako kot ti pravis "greznica" za tiste, ki so z dogajanjem v njej obremenjeni. Koliko Italijanov razlaga po celem svetu, da zaradi davkov in macevskega odnosa drzave nocejo ziveti v idilicni Modeni ? A nate megla v padski nizini deluje inspirativno ?
Najvecji
13. 08. 2022 16.31
+3
Ker je prekrasno mestece. Dva-tri dni sta več kot dovolj za ogled mesta, hkrati pa je središče, iz kjer lahko potem vsak dan delaš trip kam drugam. Tisti, ki je bil vsaj po 5-10 različnih mestih v Evropi bo razumel, zakaj je Ljubljana tako privlačna. Zdaj pa zafrustrirano še naprej živi to svoje bedno patetično življenje :)
nebulae ngc6720
13. 08. 2022 17.31
-1
tuji turisti -tujci iz Japonske , Italije, Avstrije, Češke, Anglije, sfečkarski lolek!
nebulae ngc6720
13. 08. 2022 17.33
-1
ljubljana je greznica za sfečarijo, kajti peš morajo hoditi okol sodišča in tam polagat sfejčke in v Miklošičev park!
Jožajoža
13. 08. 2022 14.11
+0
Še dobro,da niso v Ljubljani na oblasti koloradski hrošči jan§usti.zmrazi me,če pomislim,kako bi jo uničili
Fulano in Beltrano
13. 08. 2022 14.54
+0
nebulae ngc6720
13. 08. 2022 17.33
+0
Fulano in Beltrano
13. 08. 2022 14.11
-1
Razumem Nizozemca, ki pride za deset dni v Ljubljano ali v Trst in potem z enodnevnimi izleti odkriva nove kraje. Ne razumem pa Ljubljancana ali Stajerca, ki letuje v Portorozu v najvecji gneci, naroca hrano, ki je na menijih nespremenjena od leta 1988, spi na posteljah, ki so vpile hektolitre tujega znoja - in si misli, da je to nekaj izvirnega oziroma nadstandardnega.
*Violate*
13. 08. 2022 12.24
+2
Phahahahahaah, cene na Hr. obali z AirBnB cena nocitve v apartmaju za eno osebo 30-35€ v povprecju. Pa to so konkretni apartmaji, max 500 m od obale. Gledas nas turizem pa ne bos dobil nocitve pod 50€ na osebo. In vecja kot je luknja (beri glavna mesta) vecja je cena. Kaj pa vidis od tega turizma pa tud ne vem. Res se nosijo nasi, kdo placuje te cene pa tud ne vem; sploh k mal razmisls, kaksen javni promet mamo in kot tuj turist nikamor ne prides, kaksne so cene taksi prevozov (5€ iz Zeleznice do Rozne doline) ipd. Da o kanalizaciji imenovana obala niti ne zacnem. Aja, sej zato pa beremo vsak drugi dan, katera znana oseba pocitnikuje v Italiji ali pa Avstriji ali na Hrvaskem. V Sloveniji tudi eden ne 😆
Klingon
13. 08. 2022 12.48
+0
Na Slo obali pa imas brezplacne fekalije,katere neses potem domov,ker na plazah NI vode da bi se umil.
jazpatipažidanamarela
13. 08. 2022 13.13
+3
Povsod kjer je velika poseljenost in masovni turizem so v morju fekalije, tudi na Hrvaškem. Kam pa misliš, da jih naj dajo?
Klingon
13. 08. 2022 13.19
-4
:)) Oni imajo 8.000 k m obale,Slo pa samo 40. V Slo je dovolj 1 sam izpust (jih je pa na stotine) in je cela obala pos...a!
jazpatipažidanamarela
13. 08. 2022 13.51
+6
Kaj mogoče trdiš, da hrvaška obala ni zelo poseljena? Na določenih območjih precej bolj kot slovenska obala.
Klingon
13. 08. 2022 11.46
+5
Zgoraj cudovita slika iz HRVASKE,pod sliko pa pise Piran! MUahahahhahahaha
Defragment
13. 08. 2022 11.42
+0
Tole je treba malo prišraufat! Povpraševanje je višje od ponudbe. Dvignit cene! Sicer nam bodo ribe pocrkale še v akvarijih.
gandolfino
13. 08. 2022 11.31
-4
Vse gre po AGENDI, ko boste spregledali bo že prepozno, turizem enako kot živinoreja uničuje svet ampak glavno da booking.com vzame svojih 15% in mirna Bosna kaj?
Jožajoža
13. 08. 2022 11.30
-2
Jankovićeva bela Ljubljana je po gostinskih cenan zelo zmerna.cene napitkov so nižje kot v Mariboru ali murski soboti
proofreader
13. 08. 2022 11.32
+0
gandolfino
13. 08. 2022 12.01
+1
V Gornji Radgoni še višje. Čista resnica!
Najvecji
13. 08. 2022 12.58
+2
Nevem zakaj minusi. Nekajkrat na mesec moram poslovno po Sloveniji in cene res primerljive ali ponekod celo višje kot v Ljubljani.
devlon
13. 08. 2022 11.21
+0
Turizem uničuje svet
proofreader
13. 08. 2022 11.16
+8
Lahko navedete kakšen primer, kje na obali se je cena nastanitve znižala?