Slovenija

V Mariboru predstavili najdragocenejšo na novo izdelano violino na svetu

Maribor, 07. 06. 2023 14.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Tina Švajger
Komentarji
31

Izdelana iz italijanskega smrekovega lesa, bosanskega javorja, ebenovine iz Madagaskarja in lesa pušpana. Okrašena pa s skoraj 300 dragimi kamni – rubini, safirji, brilijanti, pa tudi 541 kosi najdragocenejše plemenite kovine na svetu – osmija, vgrajenega v 18-karatno zlato. Tako je videti najdragocenejša in trenutno tudi najdražja na novo izdelana violina na svetu. Eminetna 'gostja' se je v sklopu svetovne predstavitvene turneje za nekaj ur ustavila tudi v Mariboru. In cena? Kupec, čigar ime javnosti zaenkrat še ostaja skrito, zanjo ponuja vrtoglavih tri in pol milijone evrov.

Prostore Kazinske dvorane mariborskega gledališča je sinoči napolnil prestižen zven. Štajerska prestolnica je 'gostila' najdragocenejšo in trenutno tudi najdražjo na novo izdelano violino na svetu. A le za par ur – v Mariboru se je namreč ustavila na svetovni predstavitveni turneji, ki pa je hkrati zasnovana kot javna dražba.

Najdražja na novo izdelana violina na svetu
Najdražja na novo izdelana violina na svetu FOTO: Bobo

Za kako dragocen instrument gre, je nakazovalo že posebno varovanje. Izbrani obiskovalci Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Maribor so sinoči – morda celo prvič v zgodovini prireditev tam – morali skozi poseben protokol legitimiranja. Violina je v mesto prispela nekaj ur prej v trezorju ob spremstvu varnostnikov, ki so v uniformah, pa tudi v civilu, pomešani med goste, ves čas z budnim očesom spremljali dogajanje.

Slovenski javnost so sinoči v Mariboru predstavili najdražjo na novo izdelano violino na svetu, okrašeno z najplemenitejšo kovino – osmijem. Vrednost violine je ocenjena na 3,5 milijona evrov.
Slovenski javnost so sinoči v Mariboru predstavili najdražjo na novo izdelano violino na svetu, okrašeno z najplemenitejšo kovino – osmijem. Vrednost violine je ocenjena na 3,5 milijona evrov. FOTO: Bobo

Dvorana je bila ob prihodu novinarjev še prazna, gostje so se zbirali v preddverju. Na osvetljenem stojalu, zaščiteno z rdečim trakom, je stalo 3,5 milijona evrov vredno godalo. Na prvi pogled majhno, nepoznavalcu skorajda premajhno za veličino in vrednost, ki jo nosi. Ob violini pa dva varnostnika, ki sta z resnim pogledom motrila predstavnike medijev. Ob svoji novi 'stvaritvi' nas sprejme njen avtor. Edgar Russ prihaja iz avstrijske Štajerske, natančneje iz Lipnice, mesteca, ki je le dobre pol ure vožnje od Maribora. Russ že od 17. leta živi in dela v Italiji – v Cremoni, kjer je ustvarjal tudi znani izdelovalec godal Antonio Stradivari. Zibelka najprestižnejših instrumentov na svetu pa je postala rojstni kraj tudi nove najdragocenejše violine.

Dogodka v Mariboru se je udeležil tudi izdelovalec violine Edgar Russ, ki živi in ustvarja v italijanski Cremoni, kamor se je iz avstrijske Štajerske preselil leta 1984. V Cremoni je sicer imel svojo delavnico tudi slavni Antonio Stradivari. "Vesel sem, da sem se lahko dogodka v Sloveniji udeležil tudi osebno. Z izdelavo glasbil se ukvarjam že več kot 30 let. Tekom mojega ustvarjanja me je vse bolj navduševalo okraševanje svojih izdelkov. Prvo okrašeno violino sem izdelal že v letu 1987, za tem pa tudi nekaj kopij znane okrašene Stradivarijeve violine."

Za izdelavo potreboval skoraj tri leta

"To pravzaprav sploh ni bila moja ideja. Zasnovo zanjo sta ustvarila Kurt Assam in Karl Großschädl, sam sem jo 'le' izdelal," pove Russ. Assam ima v Gradcu podjetje, ki se ukvarja z izdelavo umetnin iz osmija, in se je domislil, da bi to plemenito kovino vgradil v glasbeni instrument. "V mislih je imel bolj kakšno kitaro. Potem pa mu je moj prijatelj Karl Großschädl, s katerim sva v preteklosti že sodelovala, rekel: ''Hej, morava k Edgarju, ki je leta 2012 že naredil nekaj podobnega za omanskega sultana.'' Pojavila sta se pri meni in me prosila, če bi lahko najprej računalniško dizajniral zasnovo. Po tem sem mislil, da bosta s to osnovo pričela iskati nekoga, ki bo instrument izdelal, ampak sta mi po dveh tednih rekla: ''Naredimo to mi. Organizirajmo se, dobimo osmij in začnimo.'' Me je kar presenetilo, moral sem se domisliti, kako kovino sploh vdelati v violino, hkrati pa tudi omogočiti njeno osnovno funkcijo: da se bo nanjo lahko igralo," opisuje začetek ustvarjanja in izdelovanja.

A udejanjiti zastavljen načrt ni bilo preprosto. "Najprej sem si mislil: Pa saj ne bo težko, saj sem že naredil podobno violino za sultana. A se je ta izkazala za precejšen in večji izziv. Vsi ti trikotnički ... Mi je vzelo kar nekaj časa." Skupno – od ideje do predstavitve izdelka – je potreboval 32 mesecev. 

Mojster Edgar Russ je za izdelavo violine potreboval 32 mesecev.
Mojster Edgar Russ je za izdelavo violine potreboval 32 mesecev. FOTO: Bobo

Violina je sicer izdelana po standardnem, klasičnem postopku kot vsaka druga. Sprednji del trupa je iz smrekovega lesa iz severnega dela Italije, hrbtišče, stranice in vrat so iz bosanskega javorja, deščica pod strunami je iz madagaskarske ebenovine, vijačnica, strunik in podbradnik pa iz lesa pušpana. "Na hrbtišču se dvakrat ponovi enak motiv iz osmija, ki ga je pravzaprav zasnovala moja mama, ko sva bila na potovanju po Irski. V teh vzorcih je tudi največji del osmija, njegovo vrednost bi verjetno lahko merili s ceno kakšne lepe hiše ali stanovanja. Ja, samo en kos," se nasmehne mojster. Rob hrbtišča obkroža še 300 majhnih osmijevih trikotnikov, skupaj z dragimi kamni, vse pa povezuje zlato. "Več kot 500 delcev osmija ima obrobo iz 18-karatnega zlata. Osmij je tudi ob straneh, na rebrih, a ker se je izkazalo, da bi bila celotna strukturna violine z vgrajenimi temi delci prešibka, sem jih dodatno ojačal s karbonskimi vlakni."

Violino krasi 298 dragih kamnov, rubinov, safirjev, tsavoritov in briljantov, njeno visoko vrednost pa ji daje 541 kosov najdragocenejše plemenite kovine na svetu, osmija, vgrajenih v 18-karatno zlato. Plemenita kovina osmij je po vrednosti kar 20-krat dragocenejša kot zlato. Violino so zato simbolno poimenovali 'The Osmium Violin'.

Maribor kot šele tretje mesto na svetu, kjer so si izbrani gostje lahko ogledali Russovo stvaritev

Glasbilo se je v Sloveniji sicer ustavilo le za kratek čas – v sklopu svetovne predstavitvene turneje. Violino so javnosti prvič predstavili 17. marca letos ob uradni otvoritvi Castle Casinoja v Vaduzu v Lihtenštajnu. Sledil je Dunaj, častno tretje mesto, kjer so jo pokazali javnosti, pa je pripadlo Mariboru. A še to le za 150 izbranih, povabljenih gostov. Godalo bo na svoji premierni predstavitveni poti zdaj obiskalo še svetovne prestolnice, kot so Abu Dhabi, Tokio, Sydney, New York in druge.

Svetovna turneja pa je zasnovana tudi kot neke vrste javna dražba, čeprav violina že ima 'prvega lastnika'. Najvišja doslej ponujena vsota zanjo znaša tri in pol milijone evrov, kdo je kupec, pa ostaja skrito. "V kolikor bo kdo zanjo ponudil še več, bo seveda šla v roke drugega," pa pojasnjuje Alen Senekovič, direktor Osmium inštituta Slovenija. Prav inštitut je namreč zaslužen, da se je violina na ogled postavila tudi v Sloveniji.

Kaj sploh je osmij? Plemenita kovina z najvišjo vrednostjo med vsemi kovinami in spojinami

"Da je bil osmij izbran za vdelavo v to najdragocenejšo na novo izdelano violino, gre pripisati vedno večji prepoznavnosti te plemenite kovine in izjemnim lastnostim, ki jih nudi. Gre namreč za zadnjo odkrito kovino, po količini celo najredkejši element na svetu in hkrati po vrednosti najdragocenejšo izmed osmih plemenitih kovin. Če ga primerjamo z zlatom, ugotovimo, da ga je kar 1500-krat manj in je s tem še toliko bolj dragocen," opisuje Senekovič. "Osmij ima tudi najvišjo obstojnost, najvišjo volumensko gostoto, največjo odbojnost gama žarkov in je torej izredno odporen proti sevanju. Če povzamemo: Je torej najgostejši neradioaktiven element na Zemlji. Kdor reče, da je težak svinec, se moti. Težak je osmij."

"In nenazadnje, popolnoma vsak kos osmija je unikaten in ga ni mogoče ponarediti, je certificiran v Nemčiji in zabeležen v svetovni bazi podatkov. Prav takšna – enkratna in neponovljiva – pa je tudi violina, zaradi katere smo danes tukaj," poudarja Senekovič. Delce osmija, vgrajene v violino, je sicer prispeval krovni Osmium inštitut v Nemčiji.

Pod okriljem Osmium inštituta Slovenija se je v Kazinski dvorani SNG Maribor odvil prav poseben dogodek.
Pod okriljem Osmium inštituta Slovenija se je v Kazinski dvorani SNG Maribor odvil prav poseben dogodek. FOTO: Bobo

Ta drobljiva, modrosiva ali modrikasto črna prehodna kovina prihaja iz skupine platine. "Prav tako se ponaša z izjemnim odbojem sončne svetlobe, kar so spoznali tudi izdelovalci nakita, ki so ga z razlogom poimenovali kar 'diamant prihodnosti'." Največja nahajališča osmija so v Rusiji, Kanadi, Južni Afriki in v Kazahstanu. Njegova vrednost trenutno znaša 1200 evrov na gram.

Osmij pa danes nima več tako široke uporabe, kot jo je imel pred leti. "Uporabljalo se ga je prek blagovne znamke Osram, ki jo vsi poznamo, za žirilne nitke. Danes pa se osmij v največji meri uporablja v investicijske namene, v draguljarstvu in zlatarstvu, vgrajujejo ga v prestižne ure, uporablja se za konice nalivnih peres, tudi v medicini in farmaciji," razlaga direktor slovenskega inštituta.

Mojster Russ izdelal violino tudi za omanskega sultana

Ni pa bila izdelava te violine prvi tovrstni izziv za Russa. Leta 2012 je za omanskega sultana Quabusa izdelal violino, okrašeno z najdragocenejšimi kamni, njen obstoj pa je po navodilih sultana moral ostati skrivnost vse do njegove smrti. Sultan je umrl leta 2020, njegov inštrument pa je danes razstavljen v operi Muskat.

Violinistka Oksana Pečeny je zaigrala na prestižni instrument.
Violinistka Oksana Pečeny je zaigrala na prestižni instrument. FOTO: Bobo

Na samem dogodku je bilo ob spremljevalnem kulturnem programu moč slišati tudi, kako najdragocenejši instrument zveni. Na violino je zaigrala večkrat nagrajena violinistka Oksana Pečeny, ki sodeluje s priznanimi glasbeniki po svetu in je druga koncertna mojstrica mednarodnega orkestra No Borders Orchestra. "Navajena sem velikih nastopov. Nikoli ne doživljam, da bi se mi pri igranju tresle roke. No, tokrat so se mi. Imeti v rokah tako izjemen instrument je res nekaj posebnega. Zelo sem hvaležna za to priložnost," je dejala in dodala, da je s takšno skrbnostjo kot to violino v naročju držala le še svojega sina. "Violinisti se navadno, ko odigramo skladbo, priklonimo in violino spustimo. Tega tukaj ne upam," se je pošalila. "Občutek imam, kot da sem se med igranjem dotaknila nebes in se zdaj počasi vračam nazaj."

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

minnaema@yahoo.com
08. 06. 2023 12.27
violina,violina draga violina in kaj če je vse to INSINUIRANO
enapi
08. 06. 2023 12.27
+1
V sosedov kup gnoja sem stresel 500 diamantov. S tem je postal najdržaji kup dreka na svetu.
graf
08. 06. 2023 10.42
+1
Ljudje so popolnoma izgubili kompas kaj je pomembno pri lastnosti glasbila , vprašajo naj se zakaj cene godal mojstra Stradivarija letijo v nebo ? Pa so brez osmija , dragih kamnov in ostale navlake ! Samo zvok in nič drugega kot zvok instrumenta šteje ! Tut moje kladivo lahko dobi veliko vrednost če bom nanj privil ploščico osmija ...
vvvilice
08. 06. 2023 09.58
+7
Ni DRAGOCENA ampak je DRAGA. Tisti kamni gor in kovine ne vplivajo na zvok. Tako da je ti nepomembno. Samo brezvezna novica, da se zapolni prostor in da se ne objavlja resnih zadev.
skuripanda burns
08. 06. 2023 08.34
+2
Torej... tale kič je "najdragocenejša violina" zato, ker je polna sijočih bleščečih in dragih koščkov kamnov in kovine... ne pa zato, ker bi bila izdelana dobro in ker bi bil zvok najboljši na svetu. Ko pač hočeš nabiti ceno, pa nimaš znanja in talenta, da bi nekaj izdelal izjemno dobro, greš not nametati neuporaben kič, da ceno dviguje blišč, ne pa kvaliteta. Bedno.
24 cenzur
08. 06. 2023 08.14
+2
Kamni in kovine na godalih lahko le poslabšajo kvaliteto zvoka, izboljšati ga ne morejo. Čemu je glasbeni inštrument namenjen v osnovi?
meval
08. 06. 2023 12.29
+1
Becar jaz se s tabo sicer strinjam, no tale konkretno pa je bila narejena za nekoga ki ne ve več kam z denarjem. Špilal nanjo ziher ne bo 😁 Se bo pa z njo hvalil al pa je celo dobra naložba. Izdelovalec je ful zaslužil s tem in si naredil reklamo. Tako da res-samo v kešu je tu stvar.
vvvilice
07. 06. 2023 21.41
+9
Ne vem kaj imajo rubini in osmij z zvokom violine, to je samo nabijanje cene, brez veze, neko važenje. Preseravvanje.
graf
07. 06. 2023 20.54
+6
3,5 mio € ?? Andre Rieu igra na koncertih na najstarejšo znano Stradivarijevo violino katere vrednost je ocenjena med 19 in 45 mio € ! Toliko bi dobil če bi jo dal na dražbo ...
Okoliletajo?a
08. 06. 2023 08.20
+1
Ja, Andre Rieu... Čudovite koncerte zna narediti!
ArkaMast
07. 06. 2023 18.42
+3
A so naredili tudi najdražjo frajtonarco. Tako, da je ni treba menjat za vsak komad.
Slavko BabIč
07. 06. 2023 18.08
+2
to mora bit pa težka, če je na njej osmij! ni za bejbe....
brusilec
07. 06. 2023 21.19
tudi zlato je težko ..ampak to je zelo na tanko.
Pascalo70
07. 06. 2023 17.54
+4
v bistvu je to reklama za osmij, violina je postranska zadeva....
graf
08. 06. 2023 10.32
Uporabnik1816146
07. 06. 2023 17.35
-8
Dokler ni bosanca zravn itak nič ne velja 😃😃😃🤟
BWC Buyer
07. 06. 2023 16.59
+2
zlate palce so resitev, ne pa violina
ap100
07. 06. 2023 16.26
+6
osmij je v osnovni obliki popolnoma nezanimiv - je pa drag - in s to količino violina ni dragocena temveč draga - ta modna muha z obdelanim osmijem ne bo trajala dolgo - bodo našli še mnogo redkejše stvari
obožeobože
07. 06. 2023 16.17
+6
Vse lepo in prav. Pomoje se pri glasbenih inštrumentih kupuje sound ne pa kamenčke in zlato ki ga krasi. Drugače pa vse pohvala mojstrom za izdelavo.
ArkaMast
07. 06. 2023 16.10
-1
Za Ti ti ti ti ti ti moje rožice špilat.
brabusednet
07. 06. 2023 16.03
+9
Bolje vijolina za 3,5 miljona,kot jahta.S tem bogataši vsaj narave ne bodo svinjali.
meval
08. 06. 2023 12.24
+1
jodr
07. 06. 2023 15.53
+2
Pa ne se norčevati iz delovnih ljudi....
brusilec
07. 06. 2023 15.45
+8
čista oslarija .. ne vem kaksna je logika tole vozit naokoli, placevati varovanje, hotele .. ma kdor jo hoče imeti, naj jo ima, ma naj plača tudi 50% davka na tole. hcerka mi igra violino, naj,.. ma za tako violino pa res ne vidim smisla.
Herba
07. 06. 2023 15.34
+11
Še ena snobovska igračka, za prah dol brisat...