Zanimivosti

Na stoletja starih statvah izdelujejo luksuzne maske iz zlate niti

Umbrija , 23. 11. 2020 16.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
5

V tradicionalni tkalski delavnici v Umbriji na več stoletij starih statvah ustvarjajo luksuzne maske, stkane iz zlate niti. Za te lesketajoče se izdelke, ustvarjene s tehnikami, ki so se prenašale iz roda v rod, je veliko zanimanja, tudi iz tujine.

Tudi v Italiji, ki se spopada z drugim valom epidemije covida-19, je obvezno nošenje zaščitnih mask, ki jih je te dni mogoče najti skorajda vsepovsod in praktično vseh vrst. Celo ustvarjene iz zlate niti. 

Zlate luksuzne maske nastajajo na 200 let starih statvah v starinski delavnici Tela Umbra, ki se nahaja v italijanski Umbriji, natančneje v kraju Citta di Castello. 

Stkane so iz zlate niti in lanenega platna, ki ga v nepredelani oziroma nebeljeni obliki uvažajo iz Bergama - mesta, ki je spomladi postal središče izbruha v Italiji ter simbol krize pandemije koronavirusa.

Šest partneric delavnice se je že aprila odločilo za donacijo mask bolnišnici v kraju Citta di Castello, kot "simbol solidarnosti z zdravniki in sestrami," je za AP dejala Francesca Peli. "Nato pa smo en dan pomislile, zakaj ne bi naredile zaščitne maske iz zlatega blaga. In tako je bila rojena luksuzna maska." 

In kljub temu, da lesketajoče se maske niso ravno primerne za vsakdanje opravke, je po izdelku, ki stane 25 evrov, veliko povpraševanja. "Imamo veliko povpraševanja iz vse Italije, pa tudi iz tujine: Nemčije, Švice, Španije. Gospa iz Nemčije je naročila tri maske in dejala, da jih namerava nositi, ko se bodo v Nemčiji znova odprla gledališča," pove Pelijeva. 

Zlate, luksuzne maske

Zaposleni v delavnici so zelo izkušeni, že sama priprava materialov traja nekaj dni, tudi ko so statve pripravljene, pa traja še vsaj en dan, da so maske končane. "Osem ur nam vzame, da naredimo meter blaga, če gre vse po načrtu." 

Tkanje iz Umbrije predstavlja eno najprestižnejših obrti v Italiji, v 14. in 15. stoletju so cenjeno tkanino uvažali po vsej Evropi. Tehnike, ki jih še dandanes uporabljajo v delavnici Tela Umbra, so se prenašale iz roda v rod. "Kot da bi se čas ustavil," okolje v delavnici za AP opiše direktor Pasquale La Gala. Vse tkalke so, skladno s tradicijo, ženske. To delavnico je namreč v začetku 20. stoletja ustanovil baron Leopoldo Franchetti z mlado ženo iz Amerike, Alice Hallgarten. Ta je želela okoliškim ženskam ponuditi način, s katerim bi si same služile kruh. 

Koronavirus pasica november
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Blond James
24. 11. 2020 11.31
Za dilat koko idealno.trgovski centri v Ljubljani rudnik supernova koka
Cicamica
23. 11. 2020 19.01
+3
Men je una pralna za 5e čist ok.. Če mi še kak zelen iz nosa priteče pa zgleda ful ekološko...
bojer
23. 11. 2020 18.17
+0
Sam' t'ko, ali to pomeni, da bomo nosili maske še v neskončnost.
Ana Sols
23. 11. 2020 19.04
+4
To pomeni da majo eni preveč denarja, sam to.
aligator14
23. 11. 2020 17.26
+6
Novinarji ne poneumljajte ljudi, saj na statvah izdelujejo zgolj blago, ki ga pozneje uporabijo za maske...