Ena najbolj znanih umetnin na svetu prikazuje moškega, ki si z roko podpira brado. Po pisanju francoske tiskovne agencija AFP je bil Mislec v osemdesetih letih 19. stoletja sprva zasnovan kot bistveno manjša skulptura in je bil del Rodinove serije Vrata pekla, ki temelji na Dantejevi Božanski komediji. Pozneje je bil povečan in je postal samostojna skulptura.
Danes obstaja približno 40 kopij, pri čemer jih je veliko nastalo po umetnikovi smrti. Na dražbi v Parizu bodo ponudili odlitek s črno in rjavo patino, ki je del zasebne pariške zbirke in je bil odlit leta 1928 v livarni Alexis Rudier. Slednja je odlila več Rodinovih najslavnejših bronastih del. Francoska država je po pisanju AFP med letoma 1919 in 1969 naročila 26 odlitkov kipa. Poleg kopij v Rodinovem muzeju in na njegovem grobu v bližini Pariza so danes nekatere najdragocenejše na Univerzi Columbia v New Yorku, v muzeju Legije časti v San Franciscu in v muzeju Ca'Pesaro v Benetkah.
Kip, ki ga bodo ponudili na dražbi hiše Christie's, bo na ogled v New Yorku in Hongkongu, 23. junija ga bodo razstavili v Parizu. Kot še piše AFP, je bila rekordna cena za Rodinovega Misleca dosežena leta 2013, ko so ga pri akvcijski hiši Sotheby's v New Yorku prodali za slabih 14 milijonov evrov.
Rodin (1840–1917) se je rodil v Parizu. Šolal se je na Ecole des arts decoratifs v Parizu. Nekaj časa je delal v tovarni porcelana v Seversu, nato je ustvarjal v Bruslju. Izpopolnjeval se je v Italiji, od leta 1894 je živel v francoskem Meudonu. Njegova dela z realističnimi in impresionističnimi slogovnimi značilnostmi se odmikajo od akademskega klasicizma ter z nekaterimi naturalističnimi potezami in predvsem z inovativnimi ekspresivnimi oblikami spomeniške plastike utemeljujejo moderno kiparstvo. Bil je tudi pomemben portretist, poleg tega je ustvaril vrsto risb in akvarelov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.