Konec septembra smo ustvarili Svet portfelj z namenom, da informiramo javnost o različnih možnostih investiranja ter spodbujamo finančno opismenjevanje v družbi. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo, investiranje je tvegano, zato je zelo pomembno, da vlagatelji razumejo delovanje finančnih trgov. Ideja je bila ustvariti konzervativen portfelj brez iskanja hitrih donosov, vodilna strategija so naložbe, ki počasi, vendar konstantno naraščajo. Eksperimentalni Svet portfelj je v šestih mesecih pridobil 10 odstotkov. V Finančnem POPkastu tokrat podrobna analiza Svet portfelja s finančnim analitikom Nikolo Maljkovićem in upravljavcem premoženja Simonom Skubinom iz Optimtraderja.
Svet portfelj pogosto primerjamo s svetovnim indeksnim skladom IWDA, ki je med vlagatelji najbolj priljubljen diverzificirani ETF. Glede na donos rahlo zaostajamo, vendar bo pravi test viden, ko bodo finančni trgi začeli upadati, izpostavi finančni analitik Nikola Maljković. " Takrat bomo videli, če defenzivni pristop pije vodo, ker v trenutnem bikovskem trendu je imel Svet portfelj večino časa izpostavljenost v denarju okoli 40 odstotkov in je kljub temu ustvaril zavidljiv donos, ko nastopi padajoči trend, bi bila korekcija sklada IWDA večja od Svet portfelja."
Minuli teden je ameriška centralna banka pustila ključno obrestno mero nespremenjeno. Pomembno je bilo predvsem sporočilo, da letos nameravajo rezati obresti, najverjetneje že v juniju, in postopno začenjajo zmanjševati kvantitativno zategovanje, razloži upravljavec premoženja Simon Skubin. "Kupili so veliko količino ameriških obveznic in to zdaj počasi zmanjšujejo, napovedujejo celo, da tega ne bodo več delali. Marsikdo si je to razlagal, da prihajamo v novo obdobje kvantitativnega sproščanja, pričakovanja so, da bi dolar začel popuščati."
Od začetne naložbe konec septembra je največji donos ustvarila delnica Disney z oznako DIS, ki smo jo nedavno prodali. Najslabše se je v pol leta odrezala kitajska Alibaba, ki je izgubila 15 odstotkov. Analizirali smo 18 različnih grafov, od ETF sklada, ki sledi ceni bitcoina BTCE, do največjega rudarja zlata Newmont (NEM), ki je v portfelju zamenjal Pan American Silver (PAAS). Analizirali smo tudi zadnje naložbe v Svet portfelj, ETF ZPRR, ki sledi indeksu Russell 2000, surovinski ETF sklad EXXY in zakaj je največja izpostavljenost portfelja v svetovnem dividendnem ETF-u VGWE.
Omejitev odgovornosti: Svet Portfelj ne predstavlja storitev investicijskega svetovanja. Vsebina ne predstavlja priporočil za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je namenjena informiranju javnosti. Trgovanje predstavlja tveganje in lahko povzroči izgube.
Govorili smo o aktualnih geopolitičnih napetostih in vojaški industriji. Kdo vodi naftno politiko in kaj pomeni, ko cena bakra narašča. Analizirali smo trenutno ceno bitcoina in razpravljali o prihajajočemu halvingu ter tokenizaciji finančnih trgov v daljni prihodnosti. Kaj se dogaja s trgom kakava in zakaj bo cena čokolade kmalu rekordno visoka.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.