V tokratni epizodi Popkasta smo gostili mag. inž. prehrane Jerneja Ogrina, ki svoje sledilce na družbenih omrežjih uči, kako pripraviti uravnotežene obroke. "Kot najstnik sem bil precej suh in zato sem se začel ukvarjati s fitnesom. Ko se nekdo začne ukvarjati s fitnesom, pa zraven avtomatsko pride tudi prehrana. Moraš paziti, kaj ješ, oziroma moraš jesti prave stvari, če želiš napredovati. In ko sem se začel zanimati za prehrano, sem že takrat videl, da je bilo veliko tematik, povezanih s prehrano, in številne so si malo nasprotovale med seboj. Bilo je zelo nejasno, tako da me je začelo zanimati, kaj je objektivna resnica. Zato sem se vpisal na študij živilstva in prehrane," je na hitro orisal razloge za odločitev, da postane prehranski svetovalec.
Je zagovornik načela, da ni ene šablone za vse in da se ni treba izogibati nobenemu živilu. "Če nekaj za nas ni esencialno, še ne pomeni, da od tega ne moremo imeti koristi ali da je to slabo," je njegov odgovor na pogost argument tistih, ki odsvetujejo uživanje ogljikovih hidratov. "Ogljikovi hidrati so vir energije, vir goriva, tako kot gorivo za avto. In v prehrani so lahko, če so vključeni v primerni količini in iz primernih virov, izjemno koristni," pravi. Težava pa se pojavi, ker si pogosto ljudje pod ogljikove hidrate predstavljajo sladkarije. "To res je vir ogljikovih hidratov, ker tudi sladkor je ogljikov hidrat, ampak kaj pa zares mislimo, ko govorimo o polnovrednih virih ogljikovih hidratov? Imamo polnozrnate testenine, polnozrnat kruh, ajdova kaša, ovseni kosmiči ... To so zelo hranljiva živila, tudi zelo nasitna," poudarja.
Ogrin pravi, da je treba pri prehranjevanju upoštevati načelo zmernosti. "Če je česar koli v prehrani preveč, tudi ogljikovih hidratov, lahko nastane težava. Ničesar ni dobro pojesti preveč."
Pogosto slišimo, da uživamo premalo beljakovin. Telo nam ne bo neposredno sporočilo, da nam primanjkuje beljakovin, lahko pa smo pozorni na določene znake. "Pogosto je beljakovinsko revna prehrana manj nasitna prehrana. In če je prehrana manj nasitna, stalno iščemo neke prigrizke, sladkarije ... Mogoče česa drugega pojemo toliko več, da je to za naše telo neugodno. Če oseba, ki hodi v fitnes ali je drugače telesno zelo aktivna, poje premalo beljakovin, je lahko tudi napredek počasnejši, regeneracija je slabša, več utrujenosti je prisotne ..."
Dotaknili smo se tudi prihajajočih praznikov, z njimi povezanega posta in velikonočne pojedine. "Velikonočna pojedina je en obrok v letu. Količina je prva stvar, na katero bi jaz tukaj opozoril. Cilj tega obroka ni, da se najemo do onemoglosti, tako da praktično ne moremo vstati od mize. Z zmernostjo lahko naredimo veliko. Tudi z izbiro mesnine lahko veliko naredimo. Če izberemo neko meso, ki je pusto, z zelo malo vidne maščobe, lahko veliko prihranimo na energijskem vnosu in na vnosu nasičenih maščob. Tretja stvar pa so različne sladke dobrote: čokoladni pirhi, potice in druge stvari, ki jih imamo zelo radi. Tukaj pa je spet pomembna količina," pravi Ogrin. "Pogosto me vprašajo, kako narediti potico bolj kalorično ugodno. Vedno jim rečem: speci potico tako, kot je, in je pojej manj."
S prehranskim svetovalcem smo se pogovarjali o tem, kako lahko zaužijemo več beljakovin in ali drži, da je v sadju in zelenjavi res vse manj hranil. Pa o tem, ali in kdaj so koristne beljakovine v prahu ter različna prehranska dopolnila.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.