POPKAST

Psihologinja: V ozadju težav v šoli se pogosto skrivajo tudi druge težave in stiske

Ljubljana, 17. 02. 2023 10.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Lobe
Komentarji
37

Na VOYU se nadaljuje 2. sezona serije Gospod profesor. V eni od naslednjih epizod boste videli tudi Nežino zgodbo. Kaj se lahko zgodi, ko si mladostnik naloži preveliko breme, ko je še štirica neuspeh in ko se temu pridružijo še visoka pričakovanja staršev? Kje lahko najdejo pomoč mladi, ki so se znašli v stiski zaradi stresa, ki ga prinašajo šolske obveznosti?

O tem smo se pogovarjali z ravnateljem Gimnazije Šentvid Jako Erkerjem in klinično psihologinjo, ki vodi Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana, dr. Matejo Hudoklin.

Ne zamudite novih življenjskih zgodb v seriji Gospod profesor. Nova epizoda vsak četrtek na Voyo. 

Šola ni vedno bolj zahtevna, so pa dijaki pogosto preobremenjeni s pritiski okolice, obšolskimi dejavnosti in tudi družabnimi omrežji

Nekateri dijaki so zelo ambiciozni, drugi manj, je pa naloga šole, da razbremeni tiste, ki si nalagajo preveč in spodbudi tiste, ki imajo premalo volje, pravi ravnatelj Gimnazije Šentvid Jaka Erker. Vsebinsko gledano šola oziroma učni program ni bolj zahtevna, meni, so pa lahko obremenjujoči pritiski okolice in staršev ter številne obšolske dejavnosti, ki jih danes obiskujejo mladi.

Utrujajo jih tudi Instagram, Facebook, Tiktok ... Ankete med dijaki kažejo, da je časovna dimenzija prostega časa, namenjenega družbenim omrežjem, bistveno prevelika. Pred 10 leti je bilo to nekaj minut, danes se šteje v urah ali celo desetinah ur. Tudi te vsebine jih absolutno utrujajo, je prepričan ravnatelj.

V podcastu smo se pogovarjali z Jako Erkerjem in Matejo Hudoklin.
V podcastu smo se pogovarjali z Jako Erkerjem in Matejo Hudoklin. FOTO: 24ur.com

Pričakovanja staršev so lahko zelo hud pritisk

Starši igrajo izjemno pomembno vlogo, večina mladostnikov želi staršem ugoditi, nekateri s svojim uspehom celo rešujejo težave svojih staršev, pravi Jaka Erker. To breme je lahko tako za nekatere otroke preveliko. Pogosto pa imajo otroci tudi prevelika pričakovanja sami do sebe, saj danes rezultati ogromno štejejo, zbirajo se točke za nadaljnje šolanje in za marsikoga je lahko to precej velik izziv. Pretiran perfekcionizem je lahko dejavnik tveganja za razvoj različnih stisk, saj se mladostniki šele opremljajo z mehanizmi za boj z ovirami in pritiski, razlaga Mateja Hudoklin.

Mladi, ki so perfekcionisti, naj bodo do sebe bolj prizanesljivi, pravi. Jaka Erker pa, da je uspeh to, da dosežeš največ, kar zmoreš, kar pa ni nujno vedno odlična ocena. Zadovoljstvo pride z vloženim delom, zato se je treba truditi, je prepričan. Pomembno pa je, da znajo mladi v sadovih tega dela tudi uživati in se razbremeniti.

Tudi starši se morajo zavedati, da je šola le del življenjske opreme, pravi psihologinja. Zato je pomembno, da negujejo predvsem odnose znotraj družine. Če starši negujejo zgolj rezultate, namreč zanemarijo velik del osebnosti otroka, kar pa zagotovo ni v korist nikomur.

V ozadju težav v šoli pogosto tudi druge težave, čakalne dobe za klinične psihologe in pedopsihiatre odločno predolge

V zadnjih 15 ali 20 letih se število otrok s stiskami, povezanimi z obremenitvami v šoli, bistveno ne povečuje, je pa teh stisk več kot na primer pred 30 ali 40 leti, pravi Mateja Hudoklin. Približno polovica otrok, ki pridejo po pomoč v Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, ima napotnico prav zaradi težav v šoli. Pogosto se izkaže, da so v ozadju tudi druge težave. Hujše stiske se kažejo s čustveno-razpoloženjskimi težavami, vedenjskimi odkloni, anksioznostjo, depresijo, tudi zlorabo substanc, ki lahko kasneje vodijo v odvisnost.

Do pomoči sicer pride le kakšnih 20 odstotkov otrok in mladostnikov, ki se znajdejo v najrazličnejših stiskah, večina pa zaradi slabe dostopnosti ne. Čakalna doba za kliničnega psihologa je od osem do devet mesecev, za pedopsihiatra pa leto. To je nedopustno dolgo, pravi psihologinja. In to je tudi eden od razlogov, da je vedno več hujših oblik težav pri mladih. Pri otrocih, ki niso bili dovolj hitro obravnavani, lahko namreč učne težave pogosto množijo še druge čustvene težave.

Več pa v pogovoru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Maiike
18. 02. 2023 12.37
+1
Za vzgojo otrok lohka napišemo. Dokler ni bilo stroke so starši celo znali vzgajati,, otroci so bili normalni,, rasli so v zdravi družini, bili veseli nagi umazani predvsem pa zdravi in NORMALNI..imeli so veselje in otroštvo.. Odkar je na delu stroka, starši nič več ne znajo, otroci so hiper aktivni, indigo, kristalni, presuhi, lačni ali predebeli normalni v nobenem primeru, vsepovsod jih trpinčijo, nadlegujejo, za vsakim vogalom pedofili v CERKEV ne groza kaj se jim bo zgodilo, za vsakim vogalom so jih slikajo, na kopališčih nadlegujejo.. generacija gre v pogubo in stroka ter strokovnjaki z svetovalci to komaj rešujejo..???? Še sreča, resnična sreča, da na pomoč pride .. STROKA..??... Ampak resnica je drugačna otroci nimajo več otroštva jim ga je vzela stroka, nimajo spoštovanja do starejših staršev..predvsem zaradi stroke, so odtujeni od realnosti, staršev zaradi stroke in strokovnega dela in ko bodo odrasli bodo srali vsem po glavi samo in zključno samo zaradi stroke, strokovnjakov in strokovnega dela.. Kaj je veselo otroštvo pa otroci zaradi stroke, strokovnovnsti, svetovalcev, DIPLOM, MAGISTERIJEV DOKTORATOV.. in ministrstva ne bodo vedeli nikoli, vemo pa mi.šele sedaj kaj smo IMELI..??? Še sreča da bo na pomoč prišla STROKA....??
Skinwalker
18. 02. 2023 10.25
Da bi pomoslili na dve leti zapizanja zaradi korone in posledice ki so puscene pri otrocih in starsih..odgovorne za to pa treba pripelhati pred sodnika...otrokom nudit zdravnisko pomoc mogoce se se da resit kaj so naredili politiki...
Abrams
18. 02. 2023 08.00
Problem je samo v tem, da smo majhni, a radi bi bili veliki. Vse statistike kažejo da smo mali, a mi namesto, da bi se prilagodili na dejstvo trmasto vztrajamo. Po moje bi nam bolje šlo, če bi sestopili iz oblačka.
ssbobo
17. 02. 2023 21.06
Sin od masleševe zamenjave še kar v isto šolo hodi....... atej zrihtal?
ssbobo
17. 02. 2023 21.05
Utrjevanje Golobovih kadrov na položajih državnih podjetij se nadaljuje, prav tako pa je nepotizem opazno novi »slog« kadrovanja Golobove »svobode«. Novi šef trgovca z električno energijo Gen-I je Maks Helbl, ki je bil do zdaj vodja pravne službe, ni pa naključje, da gre za soproga generalne sekretarke vlade Barbare Kolenko Helbl, nekoč prav tako zaposlene v tej družbi. Za člana uprave so imenovali Andrejo Zupan in Sandija Kavaliča. .....Primož Stropnik ostaja
muceli
17. 02. 2023 20.40
+5
Problem izhaja iz tega, da ima današnja mladina problematične starše. Problematičen starš ima redkokdaj "normalno" vzgojenega otroka. Ja, res je da bi pomagalo, v kolikor bi v šolah veljala pravila, ki so bila v veljavi pred "permisivnim potresom". Ampak vzgoja je na strani staršev. In krivda za nastalo situacijo ravno tako.
ssbobo
17. 02. 2023 20.53
+1
RdecaPesa
17. 02. 2023 20.28
+2
Tale mateja je pa v cisti depri... kolk pol pomaga komu?
a.kralj1994
17. 02. 2023 19.23
+4
Tile razni znalci so naredili največjo škodo našim otrokom...se spomnite, kako so nas po osamosvojitvi prepričevali, da je potrebno pa sedaj popolnoma drugače vzgajati otroka, kao permisivno??? Naši psihologi delajo nepopravljivo škodo našemu narodu in našim otrokom!!!
STRIKE-ONE 333 V.I.P
17. 02. 2023 15.20
+9
Več kot očitno je star Jugo sistem bil daleč boljši ker teh težav niso poznali ali pa so jih rešili z klofuto razvajencom okrog uh!
Rožice že odcvetajo
17. 02. 2023 14.26
+7
Starši, starši,starši.....
Gram
17. 02. 2023 15.17
+11
Kaj pomagajo starši, če so oni sami problematični.
marker1
17. 02. 2023 14.03
+17
Krivdo za težave mladih pripisujem dobi gabrovanja. Takrat so učitelji izgubili pravico vzgoje učencev pod tem ministrom. Učitelj je bil včasih ne samo učitelj, ampak tudi socialna delavka, psiholog in varnostnik. Danes so učitelji razvajeni, pol leta ne delajo in Štrukelj zanje izsiljuje višje plače.
stoinena
17. 02. 2023 14.37
+2
starši nič ali narobe, učitelji nič ali narobe, tudi če prav jih starši tožijo, ker to ni tako kot delajo oni narobe... itd... in bogi otroci pač zrastejo kot zrastejo.
Gram
17. 02. 2023 15.18
+5
Ne strinjam se, da so učitelji razvajeni. Vsi že ne.
elektroncek
17. 02. 2023 13.55
-1
ena izmed tezav so politicno pristranski profesorji in učitelji
Bananistanec
17. 02. 2023 13.44
+15
V šoli učitelj nima nobene avtoritete tudi če bi hotel kaj ukrenit nastopijo starši z odvetnikom. Je pa nekaj krivde tudi na starših ....
toxicox
17. 02. 2023 13.36
+2
se spomnem učiteljice iz srednje ki se mi je še posmehovala ko so me trije zaje avali vsak dan zaradi teh tudi šole nisem naredil do konca
trgft
17. 02. 2023 13.52
+7
Takšne je samo za na gobec, tudi če ne končaš dobro. Enkrat se je potrebno postavit zase.
elektroncek
17. 02. 2023 13.57
-1
in zdej si levicarski socialni problem ki se ni znal zase postavit in ti socialno vsi v sloveniji placujejo
špaget
17. 02. 2023 15.39
+1
Na vegovi se jih je kar nekaj prepisal, zato ker so se konstantno spravljali na njih. Profesorji pa ne naredijo nič. V 1. letniku so nam iz višjega letnika vsak petek blokirali dostop do zadnje učilnice na hodniku, dokler ni prišel profesor ven zakaj nas ni. V pričo njega so nas odrival in zmerjal, ko smo v vrsti en za drugim hodil mimo njih, on pa njim nič.
Mizainstol
17. 02. 2023 15.41
+4
Sole nisi naredil, ker se nisi znal spoprijeti s tezavami, verjetno je tako se sedaj?
Gutenberg
17. 02. 2023 20.04
+1
Vegova je bila v mojih/starih časih zakon za elektrotehniko. Potem z dodano gimnazijo je šlo pa samo navzdol ...
Kazimir Plemeniti
17. 02. 2023 13.27
+5
Največkrat je problem nasilje doma, ampak o tem se ne govori😏.
marker1
17. 02. 2023 13.03
+5
V naši državi je psihologov kot listja in trave. Vsake toliko časa predstavijo študijo o težavah mladostnikov, ki je najmanj pomembna, ker se hitro spreminja. Pa še medijska hiša ima material za mašilo.
mptour
17. 02. 2023 12.55
+8
Edini krivci so starši. Vse ostalo so posledice dejanj staršev.
marker1
17. 02. 2023 13.04
+6
Seveda so starši. Oni so jih spravili na svet.
Kazimir Plemeniti
17. 02. 2023 13.25
+8
Artechh
17. 02. 2023 12.49
+12
Ja predvsem "luftarska" mentaliteta, čez 20 let pa jokajo zakaj so na minimalcu
komarec
17. 02. 2023 12.38
+18
Ti psihologi samo mešajo meglo in se imajo za neke strokovnjake. Treba je rešiti probleme in ne samo modrovati. Ko smo mi hodili v OŠ teh težav ni bilo, ker so preprosto imeli učitelji avtoriteto in starši se niso mešali v sistem šole. Župnik in učitelj sta imela vedno prav, amen. Danes imamo probleme in strokovnjake, ki teh problemov preprosto ne znajo rešiti, znajo pa modrovati.
Houdre
17. 02. 2023 11.53
+6
Krivi je tudi lgbt posiljevanje v solah
Gram
17. 02. 2023 11.55
-2
Ne piši neumnosti, jih je že tako preveč.
mptour
17. 02. 2023 12.57
+6
To ni neumnost, Gram. To je dejstvo. Mladini vsiljujejo prepričanja, da je nenormalno, normalno. Ali bolje rečeno nenaravno, naravno. In rezultati teh prepričanj je današnja mladina.
Gram
17. 02. 2023 15.22
+2
Kaj je nenormalno? "Drugačni" si niso sami izbrali tega. Takšni so se rodili. In jih boste zato preganjali? Vam delajo škodo?
BigPandaBear
17. 02. 2023 19.18
To, da se vsiljuje krščanstvo je pa normalno? Dej no..