POPKAST

'Učitelji si morajo sami ustvariti spoštovanje'

Ljubljana, 15. 05. 2025 09.10 | Posodobljeno pred 6 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Že peto leto zapored tudi pri nas poteka izbor za učitelja oziroma učiteljico leta. Med superfinaliste so se uvrstili trije učitelji, ki s svojo predanostjo, srčnostjo in inovativnimi pristopi premikajo meje v slovenskem šolstvu. V Popkastu so razkrili, kaj delajo drugače v razredu – od meditacije do 'coachinga', kako se pri otrocih še danes čuti vpliv šolanja na daljavo med karanteno, s kakšnimi izzivi se soočajo šolarji in kako jih pomagajo reševati.

Ne glede na to, kakšne spomine imamo na šolske dni, ima vsakdo od nas verjetno v dobrem spominu kakšnega učitelja ali učiteljico, ki so nas naučili pomembnih življenjskih lekcij, ne le šolske snovi. Prav topli in izjemni učitelji so bili navdih tudi našim sogovornikom, da so si nato leta pozneje sami izbrali ta poklic. 

"Spomnim se učiteljice za slovenščino, ki nam je dovolila, da smo ji prišli na nek način malo bližje. In to nam je bilo zelo všeč ... Da se je pogovarjala tudi tiste stvari, ki niso sodile k pouku. Da smo lahko prišli par minut prej ali pa ostali malo dlje. In ko sem jaz njo spoznala in uživala ob najinih pogovorih, sem rekla: Oh, jaz bi tudi bila to. In še danes, ko se srečava, se z veseljem objameva," je v Popkastu povedala Katja Pristušek, učiteljica razrednega pouka na Osnovni šoli Antona Aškerca Velenje, ki je ena od treh superfinalistov za izbor Učitelj/Učiteljica leta 2025. 

Tudi profesor angleščine Milan Mandeljc, ki poučuje na Gimnaziji in srednji šoli Rudolfa Maistra v Kamniku, priznava, da so imeli njegovi učitelji angleščine ključno vlogo pri izbiri poklica. "Imel sem profesorico Ljubo Vute, ki je bila legendarna in je poznana marsikateremu učitelju angleščine. Ona je bila turbo energetičen človek in že takrat nas je peljala v London, marsikam ... In že takrat sem rekel: v tej učilnici pa jaz enkrat bom. In celo vem danes, kje sem takrat sedel in kje je ona sedela. In danes sem v tej učilnici, učim v tej učilnici," je povedal.

Dostopnost in prijaznost. To pa so vrline, s katerimi je svojo najljubšo učiteljico opisala tretja superfinalistka letošnjega izbora, Mirjana Jelančič iz OŠ Sava Kladnika Sevnica – Podružnica Studenec. "V moji osnovni šoli je bila ena krasna učiteljica, gospa Božičeva. Ona je mene navdušila s svojo mirnostjo. Zelo mi je bilo všeč, kako nas je spodbujala. Ko ti ni šlo, ni povzdigovala glasu, ampak ti je dala možnost, da si se zbral, da si zmogel odgovorit na vprašanja – ker ko si pred tablo, si izpostavljen. In to je znala prepoznat," je opisala Jelančičeva.

Morda prav zaradi teh dobrih izkušenj danes tudi sami v svojih učilnicah ustvarjajo prijetno in sproščeno vzdušje. 

V iskrenem pogovoru so trije učitelji razkrili, kaj jih žene v tem zahtevnem poklicu, kako pristopajo k poučevanju in katere so največje težave, s katerimi se danes srečujejo v šolah. Njihov cilj, kot pravijo, ni zgolj posredovanje šolske snovi, pač pa to, da pustijo trajni pozitivni pečat na mladih osebnostnih. 

Pristovškova želi svoje učence naučiti samozavesti in notranje motivacije ter zavedanja lastne edinstvenosti in vrednosti. Njen pristop vključuje vzgojne elemente znotraj vsake lekcije in učenje, kako se spopadati s čustvenimi stiskami, kot so solze. Uporablja metode, ki učence učijo, kako ne obupati po neuspehu in se znova postaviti na noge. Disciplino dosega s pomočjo postavljanja jasnih meja in spodbujanjem samorefleksije namesto s klasičnimi kaznimi. 

Pojasnila je, zakaj vztraja pri tem, da otroci vstanejo ob prihodu učitelja v učilnico. Otroke pa skuša izvleči iz t. i. vloge žrtve. "Vsak dan jim povem, da so res takšni, kot so, super in da ni nič narobe, če padejo, se vstanejo in gredo naprej," pravi. Pri pouku ob reševanju nalog vključuje tudi gibanje – na primer po rešenih 10 računih pri matematiki otroci naredijo 10 počepov ali sklec, s čimer razbijejo monotonijo in se razmigajo ter ohranjajo pozornost.

Dober učitelj je tisti, ki ves čas dela tudi na sebi in razvija svoje komunikacijske in druge veščine, se strinjajo vsi trije. "Izobraževanje je nujno, če ne, ostaneš zadaj v vseh pogledih," pravi Mandeljc. Učitelj pa, kot pravi, s tem pokaže vzor za redno učenje, ki ga sam zahteva od učencev.

Jelančičeva verjame, da je dobra komunikacija ključna. Prepričana je, da bi lahko uspešnejša komunikacija pomagala preprečiti številne tegobe v družbi, vključno z razpadom družin, in predlaga poučevanje komunikacije že v osnovni šoli kot samostojnega predmeta.

Z učitelji smo se pogovarjali tudi o tem, kakšne posledice je na učence pustila karantena oziroma šolanje na daljavo, ki so ga izvajali v času covida-19. Pa tudi o medvrstniškem nasilju, (ne)uporabi pametnih telefonov v šoli, izkušnjah s starši, spoštovanju, duševnih stiskah otrok in drugih izzivih, s katerimi se soočajo. 

Kratka predstavitev superfinalistov

Katja Pristušek (Osnovna šola Antona Aškerca Velenje) že skoraj 30 let poučuje razredni pouk in je ena tistih učiteljic, ki ves čas išče načine, kako v učencih spodbuditi notranjo motivacijo, samozaupanje in občutek vrednosti. Uporablja znanja s področja nevrolingvističnega programiranja, coachinga in hipnoze, redno izvaja jogo in sproščanje v razredu, ima YouTube kanal z meditacijami za otroke in vodi šolski radio z mesečnimi motivacijskimi nagovori. Je tudi avtorica priročnika o učiteljskem poklicu. Učence spodbuja, da postanejo sprememba, ki si jo želijo – in da ne obupajo nad seboj. 

Katja Pristušek
Katja Pristušek FOTO: Damjan Žibert

Mirjana Jelančič (Osnovna šola Sava Kladnika Sevnica – Podružnica Studenec) se je po desetletju ravnateljevanja vrnila v učilnico, kjer danes poučuje v kombiniranem oddelku 4. in 5. razreda. Kot pravi, učence uči za življenje s praktičnimi projekti, kot je gostilnica v učilnici, kjer otroci kuhajo, računajo, oblikujejo oglase in sodelujejo. V razredu spodbuja medsebojno pomoč, v učilnico je vpeljala drevo dobrih del in izpostavlja pomen vzgojnega delovanja. V času poplav je organizirala sprostitveni dan za sto otrok s prizadetih območij. Zelo se zavzema za ustanovitev Učiteljske zbornice, s pomočjo katere bi glas učiteljev slišali dlje.

Mirjana Jelančič
Mirjana Jelančič FOTO: Damjan Žibert

Milan Mandeljc (Gimnazija in srednja šola Rudolfa Maistra Kamnik) pa je profesor angleščine, ki dokazuje, da lahko učitelj s predanim delom postane vplivna figura tudi na mednarodni ravni. Soustvarja državna tekmovanja, na šoli z dijaki ustvarja angleške muzikale, pogosto ga vabijo na mednarodne konference in se uvršča med 16 najboljših učiteljev angleškega jezika na svetu. S svojim delom, energijo in pristopom širi meje poučevanja ter odpira vrata sodobnim oblikam učenja in ustvarjanja. Njegovo sporočilo je jasno: "Z dobrimi učitelji se da spreminjati svet – predvsem svet vrednot mladih."

Milan Mandeljc
Milan Mandeljc FOTO: Damjan Žibert

 

Glasovanje za Učitelja/Učiteljico leta 2025 poteka do 16. maja preko spletne strani uciteljsem.si, zmagovalca pa bodo razglasili v sredo, 21. maja, na AmCham Poslovnem zajtrku v Grand Hotelu Plaza v Ljubljani. Izbor Učitelja/Učiteljice leta je eden od načinov, kako v ospredje postaviti dobre prakse, ki kažejo, kako močno lahko en učitelj vpliva na življenje otrok in mladih.

Zmagovalec slovenskega izbora se uvrsti med kandidate za prestižno mednarodno nagrado Global Teacher Prize, ki jo podeljuje Varkey Foundation. Cilj projekta je prepoznati in nagraditi izjemne učitelje ter poudariti njihov vpliv na kakovost izobraževanja po vsem svetu. Zmagovalec prejme tudi bogato nagrado – milijon dolarjev (slab milijon evrov). Kaj bi s tem denarjem storili naši sogovorniki, če bi osvojili laskav naziv najboljšega učitelja na svetu, so naši trije sogovorniki prav tako razkrili v Popkastu. 

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

angelvaruh
15. 05. 2025 14.52
Cudoviti ucitelji. Otroci rabijo socutje ljubezen in podporo da jih nekdo slisi in razume. Bravo👏
mamma
15. 05. 2025 13.21
+1
Solski sistem je najhujsa stvar v drzavi...ni prilagojen XXI, nabit z neumnostmi, nezanimiv...ucitelji pa samo oddelajo, talajo neumne ocene in ne nudijo nobene podpore, coachinga, nic. Ni cudno da otroci nocejo v solo...
vvvilice
15. 05. 2025 11.41
+7
Učiteljem danes ni lahko, starši celo otroci jim grozijo, celo z odvetniki, vodstvo šole hitro pocepne in se postavi na stran dijaka. Ucni programi so nabiti s polno balasta, še vedno prevladuje memoriranje. Nimamo ustreznega programa za nadarjene niti za tiste, ki se teže učijo. Kako vem? Trije otroci, vsi do diplome, šest vnukov. In jim je potrebno tudi pomagati.
vvvilice
15. 05. 2025 11.37
+4
Na Japonskem ima učitelj izjemen ugled. Ima tudi plačo na nivoju ministra. Pri nas pa ....
bičbožji
15. 05. 2025 11.35
+5
res je da si mora učitelj spoštovanje ustvariti sam vendar včasih je imel učitelj podporo vodstva šole in staršev!! kaj pa danes???
Delavec_Slo
15. 05. 2025 10.38
+5
A res, če vas pa razni odvetniki dajo v ....
SabinaZ
15. 05. 2025 14.45
torej želiš povedati da pri šolah kar v vrsti čakajo z odvetniki? Imam 3 otroke, aktivno smo v šolskem sistemu že 13 let pa ne vem za en primer, kjer bi starši prišli z odvetnikom v šolo, vi veste za konkretni primer, ali je to samo tako rekla kazala? Tudi pogovarjala sem se z več učitelji, jih pa zelo dobro poznam, iz različnih šol, ena je imela primer, kjer sta starša prišla na sestanek z odvetnikom, v njeni 25 letni karieri.
96bimBo
15. 05. 2025 10.29
+15
V šole naj se vrnejo ukori, izključitve, popravni izpiti in ponavljanje razreda.
Blue Dream
15. 05. 2025 10.43
+4
mamma
15. 05. 2025 13.21
SabinaZ
15. 05. 2025 14.46
Saj to je še vedno v šoli? Kdaj pa ste bili v na zadnje v šoli? Tako v osnovni kot srednji šoli je vse to. OK v OŠ imajo sedaj 3. triada najprej popravne potem pa tudi padejo. Ampak to je. Primer za uporabo telefona med poukom v srednji šoli dobiš ukor. Za neopravičene. Vajp v šoli,... Tudi izklučitve so, mislim da je 40 neupravičenih, ali nekaj takega, seveda srednja šola
borjac
15. 05. 2025 10.28
+12
'Učitelji si morajo sami ustvariti spoštovanje' , to so bedaste besede , le kako ko jim je sistem odvzel avtoriteto , le kako če jih šmrkavci nekaznovano žalijo , pa jim nič ne morejo , le kako ko pa prihajajo starši z advokati v šolo , le kako če jih lastne nadzorne službe vržejo na dno, le kako ???
mamma
15. 05. 2025 13.22
+0
tako, da pokazejo, da so inovativni, da HOCEJO otroka naucit zivljenja, da znajo pripravit pouk ZANIMIVO!!! To je njihovo delo!! Ce pa ne znas ali se ti ne da- pet na blagajno ..
SabinaZ
15. 05. 2025 14.49
Primer, 8. razred, učiteljica nikakor ne more naredit miru v razredu. Gre v sosednjo pisarno, kjer je specialna pedagoginjo, jo prosi za pomoč. Pride v razred specialna pedagoginja in je tišina. Brez da bi ona karkoli dvignila glas ali karkoli. Pač otroci se v teh 2 minutah niso zamenjali. Samo specialna pedagoginja ima več avtoritete kot učiteljice. Danes želi marsikateri učitelj biti kul pa včešen potem pa mu otroci zrastejo čez glavo.
rogla
15. 05. 2025 10.12
+7
Šolski sistem bi tudi moral zagotavljati avtoriteto učitelja. Učiteljem bo težko povrniti ugled izpred 30 let! Ukiniti ali vsaj precej zmanjšati permisivno vzgojo. Izobraževanja v zvezi z vzgojo otrok bi morali organizirati in na to obliko izobraževanja - svetovanja povabiti starše.
Blue Dream
15. 05. 2025 09.34
+10
Takole bom rekel ko pomislim na učitelje ki sem jih imel pred 30 - 40 leti ugotovim da je bilo veliko izredno slabih in nekaj zelo dobrih
Kazimir Plemeniti
15. 05. 2025 10.15
+5
Se nebi mogel bolj strinjati. In pa sedaj ko gledam za nazaj svojo OŠ si samo mislim, kako usrano izobraževanje smo imeli šele pred 40 leti, pa koliko disfunkcionalnih učiteljev je bilo šele takrat.
Blue Dream
15. 05. 2025 11.27
+2
da o šolskem sistemu ne govorimo. so obstajala izobraževanja za poklice za katere bi se moralo vedeti da nimajo prihodnosti
Kazimir Plemeniti
15. 05. 2025 11.38
+2
Ja vem, sem bil na tem. Tisto usmerjeno izobraževanje je bilo popolnoma zgrešeno, zato se mi zdi tako smešno, da nekateri še vedno tako opevajo tisti sistem.
ivan z Doba
15. 05. 2025 09.27
+17
Dober učitelj je tisti, ki pritegne učence, pa če je snov še tako suhoparna. Mora biti korekten in pošten. Učenci hitro zaznajo dvoličnost. Pričakovanja staršev, da bo šola vzgojila njihove nevzgojene srčke, pa je neumnost. Učitelj uči, starši vzgajajo!
najseve
15. 05. 2025 11.14
+3
Ni čisto tako- tudi šola ima vzgojno funkcijo; včasih se je tudi vedenje ocenjevalo....
mamma
15. 05. 2025 13.24
ivan z Doba
15. 05. 2025 14.44
Seveda tudi šola vzgaja, ni pa to njena osnovna naloga! Če doma niste sposobni vzgajati, tudi šola ne bo iz njih naredila odgovorne ljudi!
SabinaZ
15. 05. 2025 14.52
Predvsem učitelji z zgledom. In tega se premalo zavedajo.
Darko32
15. 05. 2025 09.27
+3
Na tej točki je potrebno narediti ostre ukrepe in v šole se ne sme pustiti ljudi, kateri učijo o stvareh, katere so v nasprotju z zdravo biologijo in so v nasprotju z naravnimi zakoni narave. Ti ljudje pokvarijo ugled učiteljev in učiteljskega poklica nasploh. Če nimajo pri sebi pošlihtanih vrednot tudi drugim ne morejo prenašati zdravega znanja. Zato je žal učiteljski poklic v celoti razvrednoten. Žal pa je določenim strujam to v interesu.
Mclaren
15. 05. 2025 10.00
+1
Najprej se nauči pravilno pisat, da te bo kdo sploh razumel. Zdrava biologija, zdravo znanje, hahahaha hahaha.
Kazimir Plemeniti
15. 05. 2025 10.21
+4
Datko, najprej se naj starši naučijo osnove starševstva in vzgoje. Prelagati odgovornost na učitelje je totalno egoistično. Sebeda so eni učitelji boljši in eni slabši, ampak tako to je in je vedno bilo. Pozabljamo pa na pomen staršev.