Padavine so zajele večji del Slovenije. Medtem ko so bile dopoldne najbolj intenzivne na severozahodu države, se je popoldne njihova intenziteta preselila na severovzhod. Za obe območji je sicer razglašen oranžni alarm.
Po podatkih Agencije za okolje (Arso) je od včeraj zvečer ponekod v Posočju že padlo prek 170, v Gornjesavski dolini okrog 50, na Koroškem 40, drugod po Sloveniji pa do 20 mm padavin. Do druge polovice noči na nedeljo pričakujejo ponekod na severozahodu države še od 40 do 80 mm padavin. V vzhodni, jugovzhodni in južni Sloveniji pričakujejo še od 25 do 50 mm padavin. Drugod bo dežja predvidoma manj.
Veter odkriva strehe in podira drevesa, voda poplavlja kleti, sprožajo se plazovi ...
Meteorna voda, veter in narasle vode po državi povzročajo številne težave. Uprava za zaščito in reševanje poroča, da je v naselju Kanal pri Novi Gorici močan veter okoli 10. ure odkril streho stanovanjske hiše, praktično ob istem času pa je odkrilo streho tudi v naselju Gorenja vas. Popoldne je v naselju Lig narasel hudourniški potok zalil kletne prostore stanovanjske hiše. Gasilci PGD Kanal so iz kleti izčrpali manjšo količino vode, naložili protipoplavne vreče in preprečili nadaljnje ogrožanje objekta. Gasilci PGD Avče so pomagali pri polnjenju vreč.
Težave s hudourniki in meteorno vodo imajo tudi na območju Kobarida. V kraju Sužid hudournik ogroža eno hišo, malo pred 9. uro je meteorna voda zalila prostore stanovanjske hiše v Gregorčičevi ulici v Kobaridu, meteorna voda pa je zalila tudi del prostorov podjetje TIK Kobarid. V naselju Staro selo je ob 10.30 prostore gostinskega lokala zalila meteorna voda, le nekaj minut kasneje pa je prav tako voda zalila prostore stanovanjske hiše v naselju Kred. ob 11.13 je v Ulici Franca Volariča v Kobaridu meteorna voda zalila klet. Voda narašča tudi na Ukancu, v Bovcu pa je poplavljeno golf igrišče.
V tovarni Acroni na Slovenskem Javorniku se je zamašil odtok pod pečjo. Gasilci GARS Jesenice so očistil jašek, da je voda lahko odtekala. Na Cesti Maršala Tita na Jesenicah je v pekarno vdrla voda. Gasilci so očistili odtoke, na katerih se je nabralo listje, tako da je voda lahko odtekla, iz pekarne pa so vodo posesali s sesalcem. V naselju Krnica v občini Gorje je klet stanovanjskega objekta zalila podtalnica. Gasilci PGD Gorje so jo posesali s sesalcem.
Ob 14.30 je na Zgornjem Jezerskem zaradi padavin narasel hudournik pod slapom Čedca. Gasilci PGD Jezersko so namestili vreče s peskom ob hudourniku in zaščitili zaselek Kvanca. Ob 18.56 se je v dolini Komatevra na Zgornjem Jezerskem na cestišče posulo nekaj zemeljskih plazov in zaprlo edino cestno povezavo iz teh krajev. Občina je že aktivirala delovne stroje, ki odstranjujejo plazove s ceste. Stanovanjski objekti in ljudje niso ogroženi, čez noč pa bo uvedeno dežurstvo gasilcev. V naselju Bukovica v občini Škofja Loka se je pred stanovanjskim objektom zamašil prepust. Gasilci PGD Bukovica so prepust v dolžini 10 metrov očistili. Gasilci PGD Vnanje Gorice pa so na župnišču v Brezovici odstranili reklamni pano, ki ga je veter odtrgal z nosilcev in je obvisel na vrveh.
Ob 13.54 se je na lokalno cesto Vas–Remšnik v Radljah ob Dravi zaradi močnega dežja sprožil zemeljski plaz. Gasilci PGD Radlje ob Dravi so zavarovali cestišče in pomagali delavcem Režijskega obrata občine Radlje ob Dravi, ki so z delovnim strojem odstranili zemljo ter sprostili promet. V Podgorju v občini Slovenj Gradec je hudournik ogrozil stanovanjsko hišo. Gasilci PGD Podgorje so s protipoplavnimi vrečami zaščitili vhode stanovanjske hiše in cestišče ob hudourniku. V Starem trgu pri Slovenj Gradcu je močno narasla reka Suhodolnica ogrožala deset stanovanjskih hiš. Posredovali so gasilci PGD Stari trg, ki so hiše zaščitili s protipoplavnimi vrečami.
Hiši v Doliču in Gornjem Doliču v občini Mislinja, ki ju je ogrožal hudournik, so gasilci že uspeli zaščititi. Z delovnim strojem so sanirali spodjedeno brežino, kraj dogodka pa si je ogledal tudi strokovni delavec ZiR občine Mislinja. Zaščitili so tudi stanovanjsko hišo, most in cesto v Kozjaku v isti občini, ki sta jo ogrožala hudournik in reka Paka. Vhod in okna hiš so zavarovali z vrečami s peskom. V Črni na Koroškem in Bočni pri Gornjem Gradu je zalilo kletne prostore hiše in kurilnico stanovanjskega bloka. Vodo so izčrpali gasilci PGD Črna na Koroškem.
Kot je povedal regijski poveljnik civilne zaščite za Koroško Alan Matijevič, prebivalcem pomagajo gasilci, na dogajanje so pozorni tudi občinski štabi civilne zaščite, ki še naprej glede na napoved spremljajo razmere. Kjer je bilo potrebno, so tudi začeli izvajati zaščito z vrečami s peskom, tako da Matijevič ocenjuje, da so prebivalci glede na lanske poplave zdaj bolj pripravljeni na morebitne večje padavine.
Meja sneženja se bo spustila
Meja sneženja se bo zvečer pričela spuščati in ob močnih padavinah lahko v noči na nedeljo sneži do višje ležečih alpskih dolin. Spustila se bo do nadmorske višine okoli 1000 metrov.
Jutri bo večinoma oblačno, občasno bo še rahlo deževalo. Popoldne se bodo padavine na jugozahodu začele krepiti in bodo v noči na ponedeljek spet zajele večino države. Snežna meja se bo proti jutru spustila do okoli 700 m nad morjem.
Povečanje pretokov rek in hudournikov
Zvečer obstaja verjetnost za nadaljnje naraščanje hudournikov in manjših potokov, zlasti na območjih Koroške, širšega Celjskega območja in Posotelja, v prvem delu noči pa ponovno na območju zgornjega Posočja in Bohinja. Ob tem so možna razlitja hudournikov.
Reke s povirji na območjih Julijskih Alp, Karavank, Kamniško-Savinjskih Alp, Pohorja, Slovenskih goric in Posotelja bodo zvečer še naraščale. Predvidoma bodo ostale v svojih strugah, obstaja pa verjetnost za razlivanja na območju pogostih poplav. Pretok Drave se je povečal, v Dravogradu je ob 17.30 znašal okrog 900 kubičnih metrov na sekundo. Pretok reke Mure se bo ponoči povečal do opozorilnih vrednosti.
V nedeljo čez dan se bodo pretoki rek prehodno zmanjšali, nato pa popoldan in v noči na ponedeljek predvidoma ponovno povečali najprej na zahodu in kasneje v večjem delu države. V noči na ponedeljek bo morje ob slovenski obali močneje vzvalovano.
Pihal bo močan veter
V noči z nedelje na ponedeljek bodo sunki burje v Vipavski dolini, na Krasu in na Bovškem dosegali hitrost med 100 in 130 kilometri na uro. Ob slovenski obali bodo najvišje hitrosti med 80 in 100 kilometri na uro.
Pod Karavankami in Kamniško-Savinjskimi Alpami pa bo severni fen v sunkih dosegal hitrosti od 80 do 100 kilometri na uro. Zelo vetrovno bo tudi drugod po Sloveniji, veter pa bo oslabel v noči na torek, še opozarjajo na Arsu.
Če ste kak današnji vremenski pojav ujeli v objektiv fotoaparata ali kamere, nam ga lahko posredujete prek spodnjega obrazca.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.