Naslovnica

Poročilo obtičalo v Rimu?

Ljubljana, 12. 12. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je ob predstavitvi knjige Zgodovina Slovencev v Italiji 1866 - 2000, ki je izšla v zbirki Korenine založbe Nova revija, napisal pa jo je skupaj z zgodovinarko, prav tako izredno poznavalko slovensko-italijanskih odnosov dr. Milico Kacin Wohinz, danes v Ljubljani opozoril na negotovo usodo Poročila o slovensko-italijanskih odnosih od leta 1880 do 1956. Zadnjo in dokončno verzijo trideset strani obsegajočega dokumenta sta 25. julija letos v Kopru podpisala sopredsednika slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, Milica Kacin Wohinz in Girgio Conetti. Po navedbah akademika Pirjevca je dokument, ki ga je omenjena komisija pripravljala vse od novembra leta 1993, "obtičal" nekje na italijanskem zunanjem ministrstvu. Zavzel se je, da bi slovenska stran, konkretno slovensko zunanje ministrstvo, vztrajala pri njegovi javni objavi.

To se Pirjevcu zdi še posebej pomembno zato, ker je bilo v matični domovini o dogajanjih na Primorskem in v sosednjem zamejstvu, zlasti v 20-ih v 30-ih letih, veliko zamolčanega. Pomembno pa tudi v luči aktualnih političnih dogajanj v Italiji, ki jih Pirjevec kot rojeni Tržačan in dolga leta tam delujoči zgodovinar odlično pozna. Z rešitvijo meje problemi v odnosih z Italijo za Slovenijo niso končani, je dodal. Opozoril je tudi na gospodarski propad slovenske manjšine v Italiji v zadnjem desetletju, za kar naj bi krivdo nosila (tudi) matica. Za vzporednico je potegnil veliko skrb italijanske države za svojo manjšino v Istri, posebej v zadnjih letih.

Dr. Milica Kacin Wohinz je od podpisu omenjenega sklepnega poročila poleti pojasnila, da je usoda pripravljenega dokumenta odvisna od obeh zunanjih ministrstev, italijanskega in slovenskega, ki sta poročilo naročili. Slovensko-italijanska zgodovinsko-kulturna komisija je predlagala, da se dokument predstavi tako slovenski kot italijanski javnosti, in sicer v obeh jezikih, skupaj z vsemi temeljnimi študijami.