Na svojem domu v Beogradu je zjutraj umrl srbski književnik in politik Dobrica Ćosić. Star je bil 93 let.
Ćosić je bil od leta 1992 do 1993 predsednik Zvezne republike Jugoslavije. V mladosti je bil član komunistov, med drugo svetovno vojno pa se je boril v vrstah partizanov. Ta izkušnja je bila kasneje inspiracija za njegov obsežni knjižni opus.
V začetku šestdesetih je začel Ćosić nasprotovati Titovi politiki, predvsem zaradi nezadovoljstva z ustavnimi spremembami v Jugoslaviji, s tem pa je postal eden najbolj znanih političnih upornikov v skupni državi. Njegova partijska kariera je bila uradno končana leta 1968, nato pa se je popolnoma posvetil pisanju.
Nasprotniki so ga obtoževali, da je bil konec osemdesetih utemeljitelj in ideolog srbskega nacionalističnega gibanja in pristaš Slobodana Miloševića. Njegovi privrženci pa, da je bil avtentični in pravi vodja sprememb v Srbiji. A četudi je v nekem obdobju podpiral Miloševića, še posebej, ko je leta 1988 podprl njegov program, zaradi česar so mu bralci vračali knjige, se kasneje z njim ni strinjal in sta se razšla.
Mnenja so deljena tudi o njegovi pisateljski zapuščini. Medtem ko je bil za mnoge največji pisatelj sodobne srbske književnosti, je za druge predmet ostre kritike. Ne glede na vse, pa je bil prejemnik najpomembnejših srbskih književnih nagrad, tisti, ki so ha poimenovali "oče nacije" pa se ga bodo spominjali po romanih Daleko je sunce, Vreme smrti, Vreme zla in Vreme vlasti.
Njegov zadnji intervju je v medijih izšel prejšnji mesec, v njem pa je ponovil, da je Kosovo za Srbijo izgubljeno.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.