Ob današnji slovesnosti je premier Drnovšek poudaril pomen posodobljene ceste in novega kontrolnega objekta za obe državi. 30 let, je menil Drnovšek, je trajalo, preden je prišlo do uresničitve tega obmejnega projekta. "Vesel sem, da smo ga dočakali ob dobrih medsosedskih odnosih, in kot je nekoč dejal Prešeren, naj ne bo vrag, temveč sosed naš mejak. Med Avstrijo in Slovenijo skušamo vzpostaviti najboljše odnose, saj nas povezuje zgodovina. Prepričan sem, da se odprtja Pavličevega sedla veseli tudi slovenska manjšina na avstrijskem Koroškem, ker nas ta manjšina mora povezovati in kot takšna ne bi smela biti ovira v naših dobrososedskih odnosih," je dejal Drnovšek.
Kancler Schuessel je napovedal možnost gradnje skupnega nacionalnega parka na območju Alpe-Jadran in opozoril, da Pavličevega sedla, ko bo Slovenija postala članica EU sploh ne bomo več potrebovali. Po njegovem mnenju mora biti manjšina bogastvo, saj prav manjšina kaže na raznolikost dežele in ljudi. V podporo svojim besedam je omenil, da je prav včeraj avstrijski parlament izglasoval zakon o medijih, ki bo v podporo regijskim radijskim postajam, torej tudi v pomoč manjšinam v Avstriji. Zadeve pa se bo njegovih besedah premikajo tudi na področju osnovnošolske in predšolske vzgoje.
Na današnji slovesnosti je spregovoril tudi deželni glavar avstrijske Koroške Joerg Haider, ki je poudaril, da je današnje odprtje Pavličeva sedla zgodovinski trenutek.