Najpomembnejše je, da si postavite dosegljive cilje, da ne hitite in se ne trudite preveč. Manj besed in več dejanj bo prineslo boljše rezultate, pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer so pripravili nekaj kratkih nasvetov za uresničevanje finančnih ciljev v prihajajočem letu, in dodajajo, da uživajte v uresničevanju cilja, saj je pot do cilja tista, ki prinaša pravo zadovoljstvo.
1. Preverite, kje ste, in postavite načrt za naprej
Vsaj enkrat na leto je dobro pregledati finančno stanje in si odgovoriti na osnovna vprašanja.
· Kakšni so moji prihodki in odhodki?
· Kje lahko poiščem prihranke?
· Kateri so moji finančni cilji? Ali so (še) ustrezni?
· Ali napredujem pri uresničevanju finančnih ciljev?
· Bo leto 2020 prineslo spremembe, ki jih moram upoštevati (nova zaposlitev, večji izdatek, najem ali odplačilo kredita, sprostitev varčevanja …)?
· Kje so moje šibke točke pri denarju (zapravljanje, prenizki prihodki, vzdrževanje sicer samostojnih družinskih članov …)?
· Ali (dovolj) varčujem za pokojnino?
Načrt izdatkov za prihodnje leto naj bo čim bolj natančen, s konkretnimi zneski. Določite fiksne stroške, kot so najemnina, elektrika, voda in drugi stroški za stanovanje ali hišo, registracija avtomobila, plačilo kredita ipd., ter spremenljive stroške, kot so obleka, počitnice, ogrevanje, hrana, zabava ipd. Boljši načrt boste naredili letos, lažje vam bo prihodnje leto, svetujejo. Porabo spremljajte sproti in znesek, namenjen varčevanju, položite na ločen račun takoj, ko dobite plačo ali pokojnino, in ne na koncu, saj v tem primeru morda ne bo nič ostalo.
2. Preverite svoje dolgove
Naredite seznam vseh dolgov, ki jih imate, in tukaj ne gre le za kredit pri banki. Dolg je tudi izkoriščen redni ali izredni limit, izkoriščen limit na posojilni kartici, denar, ki ste si ga izposodili od družine ali prijateljev. Če odplačujete dolgoročni kredit s spremenljivo obrestno mero, premislite, ali bi bilo smiselno preiti na trenutno še razmeroma nizke in manj tvegane fiksne obrestne mere (upoštevajte stroške poplačila starega kredita in najema novega). Poskrbite za redno odplačevanje kredita in naredite načrt, kako boste čim prej odplačali preostale dolgove. Ko vam to uspe, nastopi čas za varčevanje.
3. Določite zgornjo mejo za praznično zapravljanje
December je finančno eden najbolj napornih mesecev. In kakšen je izkupiček vsega trošenja? Od preveč pojedene hrane januarja preštevamo odvečne kilograme, doma pa imamo polno nepotrebnih daril in darilc (tudi drugim se doma valjajo dišeče sveče, nogavice in druga drobnarija, ki smo jim jo morda podarili mi!). Bi se letos tega lotili drugače? Določite si znesek, ki ga lahko namenite za kosila, večerje ter darila, in ga ne prekoračite.
Oblikujte si praznični proračun:
– Omejite si znesek za nakupe daril, kosil, večerij, okrasitev ...
– Naredite seznam bližnjih in daril, ki jih želite kupiti ali izdelati.
– Zapišite stroške za celoten seznam.
– Če seštevek zneskov preseže vaš proračun, ga poskušajte zmanjšati (kakšno darilo manj, drugo cenejše darilo, primerjava cen in izbira najugodnejšega ponudnika, nakup na spletu, darila izdelajte sami).
– Med nakupovanjem beležite izdatke in preverjajte, ali so skladni z načrtom.
– Izogibajte se prenagljenim nakupom.
– Na koncu seštejte vse izdatke.
4. Spremembe naj se začnejo že danes
Z uvajanjem novih, bolj zdravih finančnih navad ni treba čakati do prvega januarja. Začnite že zdaj in v letu 2020 vam bo lažje. Navado naj bi vzpostavili v 21 dneh, zato imate dovolj časa, da začnete upravljati svoj denar že danes in postanete gospodar svoje denarnice, ne pa njen suženj. Ne bodite prestrogi do sebe, začnite z majhnimi koraki.
5. Si upate sprejeti nenakupovalni izziv?
Nakupovanje je pogosto le način spopadanja z neprijetno resničnostjo in nima ničesar skupnega z zadovoljevanjem resničnih potreb. Kupujemo zato, da se počutimo bolje, a to ’zdravilo’ ima le kratkotrajen učinek. Seveda se ne morete odpovedati vsem nakupom, lahko pa naredite seznam stvari, ki jih ne boste kupovali naslednji teden, mesec ali leto: oblačila, čevlji, nakit, tehnični pripomočki … Tudi tisto, kar si dovolite kupovati, kupite šele takrat, ko vam tega zmanjka. Naredite svoj osebni nenakupovalni seznam in izločite vse, kar običajno kupujete po nepotrebnem. Poiščite svoje negativne vzorce – morda kupujete, ko ste žalostni ali jezni – in jih spremenite.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.