Naslovnica

Potrjen stečaj Tola

Šentjur, 20. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nadzorni svet Tovarne lahke obutve Tolo iz Šentjurja je na včerajšnji seji, ki so se je udeležili tudi predstavniki pogajalske skupine delavcev in tovarniškega sindikata, sprejel pobudo stavkajočih delavcev o uvedbi stečajnega postopka v podjetju. Tolovi zaposleni, ki zaradi neizplačanih aprilskih plač, povračila stroškov prevoza na delo in regresa za letni dopust stavkajo že dvanajsti dan, so se v ponedeljkovi anonimni anketi opredelili za uvedbo stečajnega postopka namesto prisilne poravnave, ki jo je predlagala direktorica Tola Miša Račič.

Seje nadzornega sveta Tola se je udeležilo 140 delavcev, od katerih se jih je za stečaj podjetja izreklo 137, je povedala direktorica Miša Račič. Podjetje ima za 369 milijonov tolarjev dolgov, hkrati pa 54 milijonov tolarjev terjatev do poslovnih partnerjev in delavci so prepričani, da se bo njihova agonija, ki traja že od marca letos, prav s stečajnim postopkom končala. Zato bo Račičeva v prihodnjih dneh na celjsko sodišče naslovila predlog o preimenovanju sklepa o prisilni poravnavi, ki jo je sodišče izreklo pred tednom dni, v sklep o stečajnem postopku.

Predsednica Sindikata neodvisnosti za celjsko regijo Majda Medved je uvedbi prisilne poravnave v Tolu že vseskozi nasprotovala, medtem ko je celjsko sodišče s poravnavo soglašalo prejšnjo sredo. Medvedova je namreč prepričana, da je prisilna poravnava v primeru Tola nesmiselna, ker poslovni partnerji Tolu za minuto dela v tovarni plačujejo le 0,20 nemške marke za minuto dela, kar ne zadošča niti za kritje stroškov efektivne ure. Po njenem mnenju se prisilna poravnava lahko uvede le v podjetjih, ki imajo obetavne in donosne posle, s čimer pa se Tolo, katerega največji lastniki so s 40-odstotnim deležem zaposleni, ne more pohvaliti.

Kot je že znano, bo center za socialno delo vsem 170 Tolovim delavcem, ki so zaradi negotovega položaja tudi psihično izčrpani, jutri izplačal enkratno denarno pomoč v višini približno 25.000 tolarjev. Šentjurski občinski svetniki pa so se odločili, da bodo Tolovim delavcem namenili sejnino s ponedeljkove seje občinskega sveta občine Šentjur, na kateri bi moral o položaju v Tolu spregovoriti prisilni upravitelj podjetja Rudi Hramec, ki pa se seje ni udeležil, ker še ni bil zbral dovolj informacij o razmerah v podjetju. V tovarniškem sindikatu opozarjajo tudi, da otroci delavcev ne morejo dobiti šolskih spričeval, ker njihovi starši niso plačali položnic za malice.

Tolovi delavci stavko nadaljujejo na svojih domovih, saj kot sami poudarjajo, nimajo več denarja za kritje stroškov prevoza na delo. Delavci so tudi ugotovili, da je realno dela le še za nekaj dni v šivalnici podjetja, ter da tudi to delo lahko opravi le manjše število zaposlenih. Konec tega meseca (30. junija) pa se izteče tudi zadnji rok za plačilo obresti hipotekarnemu upniku Banki Celje, ki je že pred letom dni Tolu podaljšala rok za odplačilo dolga v višini 140 milijonov tolarjev za 365 dni. Član uprave Celjske banke Dušan Drofenik je povedal, da bodo po izteku tega roka ukrepali, saj morajo zavarovati interese banke. Opozoril je tudi, da nobenega banka ne bo pomagala Tolu, dokler bodo delavci stavkali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.