Naslovnica

Pozabljeno mesto

New York, 20. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

New York Times je v nedeljski izdaji objavil članek o majhnem mestecu v Pennsylvaniji, ki ga je uradno štetje prebivalstva leta 2000 obšlo. Kraj se imenuje kar po organizaciji, ki ga je ustanovila, to je Slovenska narodno podporna jednota (SNPJ), in je v bistvu le razvedrilno-počitniško naselje v katerem za stalno prebiva le kakšen ducat ljudi.

SNPJ je bila ustanovljena leta 1904 kot zavarovalniško združenje za slovenske imigrante. Leta 1978 je SNPJ na 200 hektarjih zemljišča, 70 kilometrov severozahodno od Pittsburgha v Pennsylvaniji ustanovila neke vrste krajevno skupnost z istim imenom, potem ko se je počitniško naselje "odcepilo" od občine North Beaver Township. New York Times piše , da je do odcepitve prišlo, ker so pripadniki SNPJ menili, da bodo na ta način lažje nadzorovali razvoj, ter prišli do lastnega dovoljenja za točenje alkohola. Slednje je več kot dobrodošlo, saj zmanjšuje birokratske ovire pred številnimi zabavnimi prireditvami. S tem, ko so postali samostojna skupnost, so tamkajšnji prebivalci lahko prijavili stalno bivališče in bili vpisani v volilni imenik.

Na ozemlju SNPJ je danes uradno prijavljenih 12 odraslih oseb in dva otroka - v primerjavi z letom 1990 to pomeni prirastek za natanko eno osebo. Poleg rekreacijske dvorane, kjer prirejajo plese, tombolo in poroke, je v naselju SNPJ še okrog 150 počitniških prikolic in 60 bungalovov. Vsako leto priredijo najmanj dva festivala - julija je "Slovenefest", oktobra pa "Octoberfest". Člani SNPJ, ki plačujejo premije za življenjsko zavarovanje, dobijo popust, vendar pa večina tam ne prebiva stalno. Vso leto pa tam prebivajo le štirje - krajevni svetnik Jeff Wisneski, ki je hkrati tudi direktor vzdrževanja rekreacijskega centra ter njegova soproga Jennifer z dvema otrokoma.

SNPJ sicer ni popolnoma samostojna občina, saj nima lastnih zakonskih aktov in uprave v polnem smislu besede, davke pa je treba plačevati v North Beaver Township. SNPJ sicer ima župana in tri svetnike ter peščico volilcev, kar je potrebno za ohranitev statusa samostojnega mestnega volilnega okraja. Volilne kampanje ne poznajo, volilci pa glasujejo po pošti. Pennsylvanija je leta 1992 sprejela zakon, po katerem taka ureditev, kot jo ima SNPJ, ni dovoljena, saj mora imeti samostojni mestni volilni okraj najmanj 500 prebivalcev. Za SNPJ je dovoljena izjema, kar bo ostalo še naprej, dokler bodo imeli redne volilce, pa naj je njihovo število še tako majhno.

Po pisanju New York Timesa se v SNPJ ne hudujejo, ker jih uradno štetje ni zajelo in je namesto 14 prebivalcev zanje zabeležena ničla. Menda ravno takrat, ko je prišla predstavnica urada za cenzus, v SNPJ ni bilo nikogar, na žalost pa ni prišla ponovno. Mestna tajnica Susan Krispinsky je dejala, da se zaradi tega nihče preveč ne vznemirja, čeprav so v uradu za cenzus v Philadelphiji pripravljeni popraviti napako. Potomci slovenskih imigrantov niso edini, ki jih je uradno štetje zgrešilo. Po uvodnih ocenah naj bi štetje "pozabilo" na od 6,4 do 7,6 milijona Američanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10