Mnogi pravoslavni verniki po svetu in tudi pri nas danes praznujejo veliko noč, praznik Jezusovega vstajenja. Ob praznovanju največjega krščanskega praznika, ki ga mnogi pravoslavni verniki letos slavijo pet tednov za drugimi kristjani, je slovesno predvsem po cerkvah. Jutranjim bogoslužjem, ki so jih ponekod začeli tudi ob 4. uri, sledi liturgija, zvečer pa pripravijo večerno bogoslužje.
Verniki so se na praznik pripravljali v sedemtedenskem postnem času, še posebej pa v velikonočnem tridnevju pred veliko nočjo. Na veliko soboto so k blagoslovu odnesli tudi velikonočne jedi.
Kot je pojasnil koprski paroh Tomo Ćirković, se v času krize verniki ob praznikih ne odločajo več tako pogosto za potovanja, več jih ostane doma. "Mislim, da je to naš pravi cilj, da se velika noč ne praznuje na izletih in potovanjih, ampak doma, v krogu družine," je dejal. K takšnemu praznovanju je vernike po njegovih besedah na neki način usmerila ekonomska kriza.
Ćirković vernikom sporoča, naj ob prazniku poskrbijo najprej za mir v svoji duši, da bi lahko ta mir delili tudi z drugimi. Po njegovih besedah je pomembno tudi, da vsak poskuša najprej spremeniti sebe, saj bo lahko le tako spremenil tudi druge. Kot pravi, gre za evangeljsko sporočilo: kar želiš, da drugi delajo tebi, tudi ti delaj njim. "To je merilo vsakdanjega življenja," je dejal.
Praznično tudi po svetu
Ruski patriarh Kiril je vodil velikonočno mašo v moskovski katedrali Kristusa odrešenika, kamor je prišlo skoraj 5000 vernikov, med njimi tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Med udeleženci je bil tudi ruski premier Dmitrij Medvedjev, evangelij pa so prebrali v 18 različnih jezikih, tudi v aramejščini, ki so jo govorili v času življenja Jezusa Kristusa. Velikonočne maše so potekale v vseh cerkvah Ruske pravoslavne cerkve, ki ima po svetu približno 30.000 župnij.
Srbski patriarh Irinej je polnočno mašo vodil v katedrali svetega Save. Med obredom je vernike med drugim pozval, naj "s srcem in dušo ostanejo z Bogom, trpečimi prebivalci severa Kosova in drugimi pravoslavnimi verniki, ki trpijo zaradi svojega imena in vere v Kristusa".
Patriarh je poudaril, da sporočilo vstajenja odrešitelja še posebej odmeva v današnjih časih, "polnih bolečine in trpljenja, v časih, ko se porajajo vprašanja o smislu življenja". Maše sta se med drugimi udeležila srbski premier Ivica Dačić in namestnik srbskega predsednika Oliver Antić.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.