Predsednik republike Milan Kučan je včeraj spregovoril zbranim na prvomajskem srečanju pred planinskim domom Košenjak pri Dravogradu. "Prvi maj je tudi za nas še vedno simbol dela in odgovornosti države, da v novih okoliščinah doma in v svetu uveljavlja družbeno pravičnost," je ob prazniku dela poudaril predsednik Kučan v pozdravu zbranim na prvomajskem srečanju pred planinskim domom na planini Košenjak pri Dravogradu. Deset let imamo svojo državo, v katero smo Slovenci položili vsa svoja upanja za boljše življenje in s tem tudi za močno veljavo socialne pravičnosti, je dejal predsednik in dodal, da to, kar imamo zdaj, še ni izpolnjeno upanje. Več kot sto tisoč tistih, ki nimajo plačanega dela, slavi prvi maj z grenkobo. Tudi pri nas še živijo družine na robu preživetja, celo pod njim. Dobrodelne organizacije jim bodo ostale edino upanje, če upravljavci države ne bodo zmogli razumeti svoje odgovornosti. Dolžni so storiti vse, da bo vsakdo prišel do svoje življenjske priložnosti in s svojim delom sebi in svojim omogočil dostojno življenje, je poudaril predsednik Kučan. Po njegovih besedah to ni preprosto, a je mogoče. "Slovenija mora biti država vrednot, z delom in socialnim kapitalom na odličnem mestu," je opozoril slovenski predsednik.
Udeležence proslave na Debencu pri Mirni pa je pozdravil predsednik DZ Borut Pahor.
Ena največjih slovenskih prireditev ob prvem maju je na Javorovici pri Šentjerneju. Tradicionalne prireditve s pohodoma častnikov slovenske vojske in občanov se je udeležilo več kot 10 tisoč194160ljudi.
Tradicijo praznovanja delavskega praznika ohranjajo tudi na obali. Že včeraj so na Markovcu kresovali pozno v noč, praznovanje pa se nadaljuje tudi danes. Obalna sindikalna organizacija tudi letos pripravlja praznovanje v Simonovem zalivu.
Na predvečer praznika je bilo na ljubljanskem Rožniku tradicionalno kresovanje, ki se ga je udeležilo kar 40 tisoč194160ljudi. Navzoče sta pozdravila predsednik Svobodnih sindikatov Dušan Semolič in generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Gabalio. Po besedah predsednika svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča je 1. maj praznik, ki je preživel tako razpade držav, kot svetovne vojne in različne ideologije. Po njegovem je to praznik, ki je povezan z željo imeti delo in zanj dobiti pošteno plačilo.
Sindikat Pergam ob prazniku dela opozarja na radikalno zmanjševanje socialnih pravic delavcev, kar se najbolj odraža v zelo nizkih plačah socialno ogroženih delavcev. Po besedah predsednika sindikata Dušana Rebolja so tudi pogoji dela slabi, marsikje pa povzročajo invalidnost in bolezen.