Potem ko je italijanskemu premierju Enricu Letti po dobrih dveh mesecih po volitvah vendarle uspelo sestaviti vlado, je ta danes prisegla.
Koalicijo tako sestavljajo Lettova Demokratska stranka (PD), stranka Ljudstvo svobode nekdanjega premierja Silvia Berlusconija in sredinske stranke dosedanjega tehničnega premierja Maria Montija. Predsednik Giorgio Napolitano, pred katerim so zaprisegli na Kvirinalu, je dejal, da je bila to ''edina možna vlada''. A ker v vladi sodeluje tudi Berlusconi, so številni zmajevali z glavo in bili nezadovoljni.
Glavna naloga 21-članske vlade bo predvsem rešitev države iz politične in finančne krize in zagon pešajočega gospodarstva.
Berlusconi ne bo minister
Nova italijanska vlada ima ob premierju Letti še 14 ministrov in sedem ministric. Deset jih prihaja iz Demokratske stranke, pet iz Ljudstva svobode, trije iz Državljanske izbire, štirje pa so nestrankarski. Med ministri ni ne Berlusconija, ne Montija, ne dosedanjega voditelja Demokratske stranke Pier Luigija Bersanija.
Ministrstvo za zunanje zadeve bo vodila nekdanja evropska komisarka Emma Bonino, gospodarsko ministrstvo pa dosedanji generalni direktor italijanske centralne banke Fabrizio Saccomanni. Novi italijanski notranji minister in podpredsednik vlade bo Angelino Alfano, obrambni resor pa bo vodil Mario Mauro.
Minister za okolje v novi italijanski vladi bo Andrea Orlando, minister za infrastrukturo Maurizio Lupi, prvi mož ministrstva za industrijo je postal Flavio Zanonato, Graziano Del Rio pa bo vodil ministrstvo za regije.
V novi italijanski vladi bo tudi prva temnopolta ministrica Cecile Kyenge, ki je po rodu iz DR Konga in bo vodila ministrstvo za mednarodno sodelovanje in integracijo. Ministrstvo za šport in enake možnosti bo vodila nekdanja olimpijska zmagovalka Josefa Idem, sicer po rodu Nemka.
Med prisego odjeknili streli
Medtem pa se je kakšen kilometer stran pred vladno palačo Chigi, v kateri ima sedež tudi italijanski premier, odvijala prava drama. Odjeknili so streli, pri čemer sta bila ranjena dva policista, naključna mimoidoča ženska in strelec.
Streljal je 49-letni Luigi Preiti iz Kalabrije. V Rim je prišel v soboto, prenočil v hotelu, nakar se je odpravil pred vladno palačo in tam izstrelil šest nabojev. Policiste je skušal izzvati, da bi streljali nanj. Vseskozi je kričal ''ustrelite me, ustrelite me''. Nato je poskušal ustreliti še sebe, a mu je zmanjkalo nabojev. Karabinjerji so ga obvladali in ga pritisnili k tlom, pri čemer je utrpel lažje poškodbe glave.
Stanje enega od policistov je resno, saj je bil ranjen v vrat, drugi policist je ranjen v nogo, ženska, sicer nosečnica, pa je lažje poškodovana.
Priznal dejanje: Streljal sem iz jeze
Rimski župan Gianni Alemanno je dejal, da streljanje ni bilo dejanje terorizma. Hkrati pa dodal, da so trenutne politične razmere pripomogle k napetostim med ljudmi.
Italijanska policija je sporočila, da gre za duševno moteno osebo. Doslej ga sicer še niso kazensko obravnavali in ni imel kartoteke. So pa tudi na policiji ocenili, da je šlo za osamljen primer in ne za kako teroristično dejanje.
Oglasil se je tudi Preitijev brat, ki je povedal, da je nedavno izgubil službo v gradbenem podjetju, imel pa je tudi težave v zakonu.
Preiti pa je preiskovalcem povedal, da je streljal zato, ker je jezen na politike. "Njegove tarče so bili politiki, a ker jih ni bilo tam, je streljal na policiste," je zbranim novinarjem razkril namestnik rimskega tožilca Pierfilippo Laviani.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.