Naslovnica

Pred vrati nove sezone relija

Ljubljana, 16. 01. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Konec tedna se bo v Monte Carlu začela nova sezona relija za svetovno prvenstvo. Tako kot pretekla bo štela 14 dirk, deset makadamskih in štiri asfaltne. Lani je vse presenetil Peugeot, ki je v svoji prvi sezoni postal konstruktorski prvak, poleg tega pa je Finec Marcus Groenholm postal prvak med dirkači, s čimer je končal štiriletno prevlado rojaka Tommija Maekinena z Mitsubishijem. Pohod na vrh napovedujejo tudi pri Fordu in Subaruju.

Pravila bodo v večini ostala nespremenjena. Moštva, ki so prijavljena v svetovnem prvenstvu, bodo morala nastopati na vseh preizkušnjah, izjeme so lahko le tista, ki so se najboljšim priključila v zadnjem času. Tako se Škoda, Hyundai in Citroen, letošnji novinec, še vedno "privajajo" in skozi triletno obdobje povečujejo število nastopov v svetovnem prvenstvu. Za končni prestol se bo tudi letos potegovalo sedem moštev, le s to razliko, da po lanski "blamaži" ne bo več Seata, namesto njega pa bodo nastopali Citroeni, a le na štirih dirkah. Na nekaterih relijih bodo ekipe, z izjemo Mitsubishija in Škode, nastopala tudi s tretjim dirkalnikom, morebitne osvojene točke pa se bodo štele le vozniku, moštvu pa ne.

Za svetovne prvake bo tudi letos nastopal Groenholm, pri Peugeotu pa so se odločili, da "drugo violino", Francoza Francoisa Delecourja, zamenjajo z rojakom Didierom Auriolom, ki si po polomu s Seatom spet želi osvajati najvišja mesta. Dirkalnik naj bi z nekaterimi malenkostmi od lanskega 206 ostal nespremenjen, sredi sezone pa naj bi ga še nekoliko izboljšali predvsem pa znižali njegovo težo. Na nekaterih dirkah naj bi sodeloval tudi tretji voznik, Gilles Panizzi.

Ford, ki je med konstruktorji lani končal na drugem mestu, bosta še naprej upravljala Škot Colin McRae in Španec Carlos Sainz. S tretjo različico Focusa, ki bo prvič obut v Pirellijeve pnevmatike, bosta odpeljala vse dirke, Delecour pa bo iskal maščevanje proti Peugeotu na desetih preizkušnjah, kolikor so mu jih obljubili v moštvu. Poleg tega si lahko številko poveča sam, saj bo zagotovo nastopil na prvih sedmih relijih, v primeru uspehov, pa bi po vsej verjetnosti moral kateri od prvih dveh dirkačev izpustiti kakšno dirko.

Britanec Richard Burns s Subarujem bi po dveh letih naslova podprvaka rad, da se po zadnjem, britanskem reliju, v skupnem seštevku pred njim ne bi več znašlo ime katerega od konkurentov. Njegova Impreza je pozimi dobila nekatere lepotne popravke, tako bo imela v letošnji sezoni štiri vrata in ne več dve kot lani, njena sposobnost pa naj bi bila podobna verziji 2000. Sicer pa so pri Subaruju še skrivnostni, vse načrte pa bodo razkrili tik pred 69. dirko v Monte Carlu. Zaenkrat, kar se dirkačev tiče, sta za vso sezono potrjena Burns in Petter Solberg, Markko Martin naj bi nastopil na vsaj 12 relijih, usoda Juhe Kankkunena pa še ni znana.

Pri Mitsubishiju so po lanskem padcu naredili nekaj konkretnejših potez. Tako bo v prihodnje ekipo vodil George Donaldson, ki je zamenjal Phila Shorta, Lancer pa naj bi doživel tudi dve izboljšavi. Prva je ta, da so mu v premoru izboljšali motor in zadnje vzmetenje, katero je v pretekli sezoni povzročala veliko težav, dirkalnik pa bo voznikoma, Makinenu in Freddyju Loixu, na voljo že v Monte Carlu. Pravo revolucijo pa pri Mitsubishiju napovedujejo za San Remo v oktobru, kaj bo novega pa še ni znano. Zaenkrat iz moštva sporočajo le to, da bodo izkoristili sleherni prazni prostor v okviru pravil Mednarodne avtomobilistične zveze.

Citroen zaenkrat ostaja neznanka. S Saxoji bosta Philippe Bugalski in Jesus Puras nastopila le na štirih preizkušnjah, trikrat na asfaltni podlagi, na eden makadamskem pa bo dirkal Thomas Radstroem. To naj bi bila za Citroen še učna sezona, zato bodo dodatne izkušnje nabirali še v nekaterih nacionalnih prvenstvih.

Kot že rečeno se bo sezona začela v Monte Carlu, v začetku februarja pa se bodo preselili na Švedsko. V marcu dirkače čakata dve preizkušnji, na Portugalskem in Kataloniji, aprila pa bodo počivali. Maja se karavana seli najprej v Argentino, nato pa na Ciper. V Sredozemlju bodo tudi junija, ko se bodo pomerili na reliju Acropolis. Julija bodo drugič zapustili Evropo in se podali v Kenijo, konec avgusta pa na sever na Finsko. Septembra bo dirkače pot vodila na Novo Zelandijo, v začetku oktobra pa se selijo v Italijo na reli San Remo. Istega meseca se bodo pomerili še v Franciji, novembra pa bodo odpotovali v Avstralijo, ki je predzadnja preizkušnja v koledarju dirk. Sezona se bo zaključila v Veliki Britaniji 25. novembra.