V Solidarnosti in Odboru za pravično in socialno družbo so šokirani nad vladnim predlogom novele zakona o javnih zbiranjih. Ta po njihovem mnenju namreč močno omejujejo državljane pri izražanju javnega mnenja na javnih shodih. Predvidene rešitve nakazujejo, da pripravljavci zakona vnašajo nove omejitve in dajejo prednost logiki represije, dodajajo.
Predvidene zaostritve pogojev zbiranja, "drakonsko" večanje glob in kazni, širjenje definicije nevarnih predmetov, ki se jih sme prinesti na mesto demonstracij, in še nekateri drugi momenti nakazujejo, da pripravljavci novele vnašajo nove restriktivne omejitve ter tako "namesto v duhu demokratičnega dialoga z državljani in civilno družbo dajejo prednost logiki represije", so v skupni izjavi za javnost zapisali v omenjenih organizacijah civilne družbe.
Ob tem izražajo tudi presenečenje nad nekaterimi ugotovitvami komisije, ki je raziskovala delovanje skrajnih skupin v okviru ministrstva za pravosodje in ki je "na podlagi nam neznanih podatkov" ugotovila, da je v Sloveniji mogoče najti 150 posameznikov, ki so sposobni ekstremnih dejanj.
Sprememb zakona o javnih zbiranjih si v Solidarnosti in Odboru za pravično in socialno družbo "ne znamo razlagati drugače kot izjemno nenavadno, panično reakcijo na vse proteste, ki so se po Sloveniji zvrstili od lanske jeseni. In katerih posledica je bila, v tem je tudi ironija, zamenjava Janševe vlade s sedanjo vlado Alenke Bratušek".
Sprejemu omenjene novele zakona pod pretvezo zagotavljanja reda na shodih in varnosti udeležencev zato nasprotujejo, saj se z navedenimi rešitvami razmere po njihovem mnenju ne morejo izboljšati. Če bo vlada vztrajala pri spremembi zakona, bo to po njihovih besedah še en dokaz, da njeno ravnanje močno spominja na prejšnjo.
Kot spominjajo, je nekdanji minister za notranje zadeve Vinko Gorenak proteste ljudstva označil za nelegalne, "sedanja oblast pa želi, kot se zdi, v veliki meri uzakoniti njegov pogled na izražanje volje ljudi na ulicah".
Kaj predvideva predlog novele zakona?
Vlada je na svojih spletnih straneh med delovnimi gradivi objavila predlog novele zakona o javnih zbiranjih, ki med drugim določa pristojnosti policije ob neprijavljenih shodih ter natančneje opredeljuje pojme nevarnih predmetov na javnem zbiranju in rediteljsko službo na takem zbiranju. Spreminja se tudi višina glob za prekrške.
Tako bi za izvedbo prireditve z namenom, da bi na njej izvrševali z zakonom prepovedana dejanja, pravno osebo kaznovali z globo od 4000 do 21.000 evrov. Z enako globo bi se pravno osebo kaznovalo, če na prireditvi ne bi zagotovila vzdrževanja reda ali če bi se izvedla prepovedana prireditev. Trenutno zagrožena globa v omenjenih primerih sicer znaša od 700 do 4000 evrov.
Če reditelji in spremljevalno osebje ne spremljajo udeležencev z vozili, ki so označena s posebnim znakom, ali če se takoj po končani prireditvi na javni cesti ne vzpostavi prejšnjega stanja, pa se z globo od 2000 do 8000 evrov kaznuje pravno osebo, ki je prireditev organizirala. Do zdaj je globa v tem primeru znašala od 600 do 1500 evrov.
Za izvedbo neprijavljenega shoda je po novem za organizatorja – pravno osebo, zagrožena kazen od 500 do 8000 evrov, za vodjo shoda, ki ne bi izvedel ukrepov, ki jih predlaga policija, pa bi globa znašala od 250 do 1500 evrov. Z globo v isti višini bi kaznovali tudi posameznika, ki bi motil ali oviral prireditev. Vsem trem kategorijam po zdaj veljavnem zakonu grozi globa od 250 do 1500 evrov.
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.