Naslovnica

Predsedovanje Švedske v duhu širitve EU

Brnik, 15. 11. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Švedska zunanja ministrica Anna Lindh, je med današnjim obiskom v Sloveniji poudarila, da bo širitev Evropske unije prednostna naloga švedskega predsedovanja petnajsterici v prvi polovici prihodnjega leta. Pojasnila je, da bo dal Stockholm kar največji poudarek načeloma diferenciacije in fleksibilnosti, kar pomeni, da naj bi vsaka kandidatka napredovala po lastnih sposobnostih, pogajanja o najtežjih vprašanjih pa bi lahko začela takoj, ko bi bila na to pripravljena.

Voditeljica švedske diplomacije, ki se je sestala s slovenskim kolegom Lojzetom Peterletom, pa tudi z najverjetnejšim prihodnjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, je Slovenijo obiskala v okviru turneje po kandidatkah za članstvo v EU pred začetkom švedskega predsedovanja uniji.

Švedska si bo v času svojega polletnega predsedovanja prizadevala, da bi v pogajanjih s kandidatkami zaprli čimveč poglavij ter da bi se lotili tudi najtežjih vprašanj, je povedala ministrica Lindhova. Opozorila pa je, da čeprav je Stockholm širitvi zelo naklonjen, prevelikih obljub ne more dajati, saj "je v igri veliko igralcev", od Evropske komisije prek vseh sedanjih članic unije do kandidatk.

Lindhova je na skupni novinarski konferenci z ministrom Peterletom na Brniku poudarila, da je Slovenija dosegla velik napredek v približevanju EU in je med najbolj naprednimi kandidatkami. Opozorila pa je na nekatere težave, ki se pojavljajo v vseh kandidatkah, tudi v Sloveniji, na primer neučinkovitost državne uprave, sodne zaostanke in okolje. Po njenem mnenju leto 2003 sicer še vedno obstaja kot "možnost za začetek širitve", vendar pa je treba biti pri dajanju obljub in postavljanju datumov previden.

Ministrica Lindhova ni želela govoriti o tem, katere kandidatke naj bi najprej vstopile v unijo, dejala pa je, da se Švedska zavzema za postopno vstopanje novih držav in ne za hkratno sprejetje velike skupine držav. Sicer pa je po njenih besedah pri sprejemanju novih članic poglavitno upoštevati objektivne kriterije pripravljenosti kandidatk in ne sprejemati političnih odločitev.

Zunanji minister Lojze Peterle, ki se je dopoldne v Budimpešti udeležil sestanka vodij diplomacij t.i . luksemburške skupine kandidatk za članstvo v EU, pa je povedal, da sta s švedsko kolegico danes govorila o povsem konkretnih zadevah, veliko pozornosti sta namenila prejšnji teden objavljenemu poročilu Evropske komisije o napredku kandidatk ter širitveni strategiji. Švedski kolegici je pojasnil slovensko stališče, da želimo pogajanja z unijo zaključiti do konca prihodnjega leta, do konca leta 2002 pa naj bi bila Slovenija pripravljena za članstvo v EU.

Že prihodnji teden pa naj bi v Slovenijo prišel tudi švedski premier Goeran Persson in se udeležil odprtja švedskega veleposlaništva v Ljubljani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10