Naslovnica

Preložili usmrtitev Timothyja McVeigha

Washington, 12. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Za preložitev usmrtitve bombnega atentatorja Timothyja McVeigha, ki jo je sinoči uradno potrdil tudi ameriški pravosodni minister John Ashcroft, naj bi bili krivi zastareli računalniki, kaotičen arhivski sistem in slabo izobraženi uslužbenci ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI). Več tisoč strani dokumentacije, ki je FBI sodišču ni predal kot dokazno gradivo, ker so jo "spregledali", so odkrili šele v petem poskusu, so danes sporočili z FBI.

Ashcroft je sinoči tudi uradno potrdil, da bodo zaradi napake FBI med preiskavo preložili usmrtitev McVeigha, obsojenega na smrt zaradi bombnega napada na zgradbo zvezne vlade v Oklahoma Cityju. Usmrtitev je preložena na 11. junij, do takrat pa bodo pravniki pregledali okoli 3000 strani novoodkrite dokumentacije. Omenjeni dokumenti po Ashcroftovem mnenju naj ne bi spodkopali odločitve o smrtni obsodbi McVeigha.

"Krivo je slabo arhiviranje, slaba baza podatkov in na žalost tudi nesposobnost," je za časnik Washington Post pojasnil nekdanji glavni inšpektor ameriškega pravosodnega ministrstva Michael Bromwich, ki je metode arhiviranja, bazo podatkov FBI in izobrazbo uslužbencev v svojem poročilu kritiziral že leta 1999.

Okoli 3000 strani dokumentacije, ki vsebuje zaslišanja prič takoj po napadu in fotografije ostalih osumljencev, so "spregledali" v 46 od 56 uradih FBI po vsej ZDA.

V napadu na zvezni urad v Oklahoma Cityju je aprila 1995 umrlo 168 ljudi.

  • Splošen
  • Goran Bojčevski
  • Rade Šerbedžija
  • Svetlana Zaharova
  • Od čardaša do valčka
  • Večer Puccinijeve glasbe
  • Hamo
  • Vlado Kreslin
  • Trip to Las Vegas
  • Orkester Sv. Cecilija
  • Tosca
  • Nesrečniki
  • Otello
  • Maksim Vengerov
  • Martha Argerich
  • Dunajski filharmoniki