Nadaljujejo se tudi napori mednarodne skupnosti za rešitev položaja. Tako je v Izrael odpotoval posebni ruski odposlanec Andrej Vdovin, ki bo skušal strani prepričati, naj prekineta krog nasilja. Nemški zunanji minister Joschka Fischer pa je podaljšal svoj obisk v Izraelu in se bo opoldne znova sestal z izraelskim kolegom Šimonom Peresom.
Arafat je ukazal brezpogojno prenehanje spopadov, predstavniki skrajnih organizacij, kot sta Hamas in Džihad pa kljub temu vztrajajo, da imajo pravico do kljubovanja izraelski agresiji. Vodje palestinskih milic pa so Arafatu potrdili, da bodo premirje spoštovali. Po zadnjih raziskavah javnega mnenja teroristične napade na Izraelce podpira kar 76 odstotkov Palestincev.
Predstavnik palestinske vlade Nabil Sha`ath pravi, da skuša Arafat storiti vse kar je v njegovi moči. "Ne samo, da je razglasil premirje, ki je brezpogojno in veljavno takoj. V zadnjih 48 urah je naredil vse, kar je v njegovi moči: sklical je svoje vojaške voditelje in del vojaških enot preselil, kolikor mu to dopuščajo izraelske oblasti," je dejal Nabil Sha`ath.
Izraelski premier Ariel Sharon je premirje pojasnil z besedami, da daje diplomaciji priložnost in dodal, da bo morda najhujši napad na izraelske civilne cilje v zadnjih osmih mesecih stopnjevanega nasilja, pripomogel k trajnejšemu miru. "Položaj še zdaleč ni preprost, kot morda izgleda. Na mojih ramenih je velika odgovornost in naša zadržanost je le znak velike moči," je dejal Sharon.