Kot je pojasnil namestnik direktorja vladne službe za evropske zadeve Andrej Engelman, bo do podaljšanja roka za dva meseca prišlo, da bi prostocarinske prodajalne za preoblikovanje imele na voljo potrebnih 90 dni. Državni zbor naj bi zakon o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih sprejel na jutrišnji redni seji, potem ko je prvo obravnavo v okviru hitrega postopka opravil že decembra lani. Po Engelmanovih pričakovanjih se bo državni zbor zakona lotil v začetku prihodnjega tedna, še prej pa naj bi se do sprememb v predlogu opredelil pristojni odbor za finance in monetarno politiko.
Obravnave predlaganih zakonskih rešitev pa se bodo danes ponovno lotile tudi koalicijske stranke, ki so glede reševanja tega vprašanja še vedno neenotne. Na koalicijskih usklajevanjih so se predstavniki vlade in poslanskih skupin vladnih strank sestali že minuli teden, vendar dogovora še niso dosegli. Prav skupina poslancev iz koalicijskih strank v parlamentu predlaga vrsto dopolnil, s katerimi želi doseči podaljšanje roka in bolj konkretne ukrepe pomoči za blažitev morebitnih negativnih posledic preoblikovanja. Slednjim vlada nasprotuje, ker niso skladne s pravili za podeljevanje državnih pomoči, podpirajo pa jih, prav tako kot podaljšanje roka, predstavniki prostocarinskih prodajaln in občin, kjer te prodajalne so.
Glede posledic je Engelman sicer optimističen, saj pričakuje, da bodo prostocarinske prodajalne tudi po preoblikovanju lahko poslovale, vendar z manjšimi dobički, hkrati pa se bodo povečali prilivi v državni proračun. Poleg tega pa je preoblikovanje nujno zaradi vključevanja Slovenije v EU, poudarja Engelman. Brez rešitve vprašanja ukinjanja prostocarinske prodaje Slovenija v pristopnih pogajanjih ne more zapreti kar dveh poglavij pravnega reda in tako tudi ne zaključiti pogajanj. Kot je znano, želi Slovenija pristopna pogajanja z EU končati do konca letošnjega leta, omenjeni poglavji pa zapreti v času trenutnega polletnega švedskega predsedovanja EU. Vprašanje prostocarinskih prodajaln je v odnosih med Slovenijo in EU sicer odprto že nekaj let, saj naj bi po evropskem tolmačenju Evropskega sporazuma Slovenija prostocarinsko prodajo na cestnih mejnih prehodih ukinila že 1. julija 1998.